Uncategorised

Sydney University Athletics Club distance runners James Nipperess and Lara Tamsett set the AK Stadium track alight at the 2010 Australian University Games in Perth on Thursday when they smashed the 5000m men’s and women’s records in claiming gold medals.

 

Nipperess’s time of 14min 3sec broke the long-held record of 14min 8sec, which was set in 1973. The 20-year-old physical education student and Sydney University Sports Scholarship holder, is trained by Ken Green, Australia’s head coach for long-distance running.

 

Tamsett started a golden day at the track for Sydney University by demolishing her previous Games record for 5000m – set in 2008 – by 14 seconds.

 

Her time of 16min 5sec scattered the field, with Ellis O’Kane finishing second, more than a minute behind, and Sophie Barker claiming third, more that two minutes behind.

 

The Sydney University Sports Scholarship holder earlier this year led from start to finish in winning the City to Surf in Sydney.

 

SUAC also completed a comprehensive display in the relays, with wins in the four events – two medleys and two 4x100m events.

 

Meanwhile, Sydney University swimmers had another medal-laden day at the pool to end up with the overall swimming pointscore. Sydney University finished with 378.5 points to finish ahead of Monash University  (313.5) and the University of Queensland (203.5).

 

Sydney University is on track to win the overall pointscore, with a host of teams playing for gold today – the final day of competition.

 

Day Four results:

 

  1. 1.      Fencing

Epee

Nick Davies – Silver

 

  1. 2.      Athletics

5000 (M)

James Nipperess – Gold (Broke 37 year old record)

Hugh Williams – Silver

5000m (W)

Lara Tamsett – Gold (Broke own record)

Discus (M)

Andrew Giltrap – Gold

200m (W)

Hannah Gibbs – Bronze

Javelin (W)

Annabel Davies – Gold

Shot Put

Annabel Davies – Gold

Jo Waring – Bronze

110m Hurdles (W)

Jacqueline Fry – Silver

Long Jump (W)

Jacqueline Fry – Silver

4x100m Relay (M) & (W) – Gold

Medley Relay (M) & (W) – Gold

Overall Points

USYD Women 1st

USYD Men 1st

 

  1. 3.      Swimming

50m BR (W)

Megan Ramsay – Gold

4x50m FR relay (M) – Gold

4x50m Medley relay (M) – Gold

100m FR (W)

Emma Gray – Silver

4x50m FR (W) – Silver

4x50m Medley relay (W) – Silver

800m FR (W)

Megan Ramsay – Bronze

200m BK (W)

Megan Ramsay – Bronze

800m FR (M)

Matt Jaukovic – Bronze

100m FR (M)

Gordon Willis – Bronze

Final point score

USYD 378.5

MON 313.5

UQ 203.5

 

  1. 4.      Sailing

N/A – Finals tomorrow

 

  1. 5.      Rowing

N/A – Finals tomorrow

 

  1. 6.      AFL

USYD defeated

 

  1. 7.      Badminton (M)

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

  1. 8.      Badminton (W)

USYD defeated – Bronze medal match tomorrow

 

  1. 9.      Touch (M)

USYD defeated – 5th/6th match tomorrow

 

10. Touch (W)

USYD defeated – Bronze medal match tomorrow

 

11. Baseball

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

12. Football (M)

USYD defeated – 3rd/4th match tomorrow

 

13. Football (W)

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

14. Basketball (M)

USYD defeated – 5th/6th match tomorrow

 

15. Basketball (W)

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

16. Hockey (M)

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

17. Hockey (W)

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

18. Netball (Mx)

USYD defeated – 9th/10th match tomorrow

 

19. Netball (W)

USYD defeated

 

20. Rugby 7s

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

21. Tennis (M)

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

22. Tennis (W)

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

23. Ultimate

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

24. Waterpolo (M)

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

25. Waterpolo (W)

USYD won – Gold medal match tomorrow

 

26. Handball

USYD defeated – 5th/6th match tomorrow

 

27. Volleyball (W)

USYD won – Gold medal match tomorrow

Menu
X