Sydney Uni Students continue climb up NEAFL ladder

  1. Home
  2. Uncategorised
  3. Sydney Uni Students continue climb up NEAFL ladder
Uncategorised

Sydney University’s climb up the North West AFL ladder continued at the weekend with their fifth win on the trot elevating them to fourth place.

The Lions trounced Ainslie by 95 points at Henson Park on Saturday, placing them ahead of Northern Territory Thunder, on percentages, on the fourth rung of the ladder.

And they could claim outright fourth place when they host the Thunder at Henson Park this Saturday.

UWS Giants still head the NEAFL ladder on 32 points, on percentages, from Aspley (32) and Sydney Swans (28), with Sydney University and NT Thunder both on 20.

Tim Barrett led the scoring against Ainslie with five of Sydney University’s 22 goals, while Damien Bonney kicked four, Jacob Derickx kicked three, and Sam Fong, Tom Young and Jack Campbell each booted two.

Meanwhile, Sydney University Bombers maintained the lead in the Sydney Women’s Premier competition with a 47-point win over Macquarie University at St Paul’s College Oval on Saturday.

Libby Saddler kicked four goals for the Bombers in the 64-17 win, with Stephanie Walker, Rachael Stack, Krysten Winkley, Sera Kaukiono and Emma Yuen also turning in strong performances.

Sydney University head the ladder, on percentages, from Newtown Breakers, with UNSW-Eastern Suburbs Stingrays and Western Wolves making up the top four.

Scoreboard

North East AFL – Round 10

Sydney University 22.14: 146 (Tim Barrett 5, Damien Bonney 4, Jacob Derickx 3, Sam Fong 2, Tom Young 2, Jack Campbell 2, Jed Turner, Erol Sertbas, Jordan Law, Mitchell Thompson) d Ainslie 7.9: 51 (Nick Salter 2, Damien Bowles 2, Christopher Barrie, Jordan Harper, Nicholas Heyne) at Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Lewis Stevenson, Tom Young, Tim Barrett, Jacob Derickx, Erol Sertbas, Kelvin Barnes.

Ainslie: Sean Ellis, Nicholas Heyne, Damien Bowles, Simon Curtis, Tim Vickers-Willis, Nick Salter.

Sydney Men’s Premier competition – Round 8

 

Premier Division: East Coast Eagles 16.14: 110 (Trent Stubbs 4, Jamie Vlatko 4, James Ford 3, Bryce Joynson, Scott Pierce, Damien Charleston, Daniel Spiteri, Andrew Browning) d Sydney University 5.9: 39 (William Stratford 3, James Lewington 2) at Henson Park on Saturday.

Best players

East Coast Eagles: Jamie Vlatko, Dean Costello, Jack Dimery, Trent Stubbs, Andrew Browning, Aaron Drinkwater.

Sydney University: Aaron Everett, Daniel Frawley, David Johnson, Glenn Smith, Allister Clarke, Nicholas Roberts.

 

Division One: Sydney University 7.10: 52 (William Pearse, Paul Markou, Matthew Clarke, Nicholas Lloyd, Jarryd Boyd, Christopher Kendrick, Sam Ryan) d East Coast Eagles 4.4: 28 (Jared Patira 3, Scott Reed) at Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Matthew Clarke, Jarryd Boyd, Sam Ryan, Christopher Kendrick, Dominic Vincent, Paul Markou.

East Coast Eagles: Adam Fender, Brent Trewin, Peter Vlatko, Nick Crowe, Connor Stewart, Mark Skuse.

 

Division Three: UTS Bats 12.9: 81 (Michael Izhik 7, Andrew Bossie 2, Brett Day, Patrick Tegart) d Sydney University 11.6: 72 (Ben Sewell 4, Thomas King 3, Gabriel Robbie 3, Luke Hayward) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

UTS Bats: Michael, Izhik, Mark Pennycuick, Adam Brock, Hugh Perks, Mark Ayers, Brett Day.

Sydney University: Mitchell Thompson, Ben Sewell, Thomas King, Sam Parnell, Alexander Harmer, Jim Beard.

 

Division Four: Sydney University 16.14: 110 (Gus Stephenson 3, Paul Oscar 3, Adamn Clark 2, Michael Lloyd 2, Luke Girgis 2, Thomas Pope, Christopher Wilde, Jakeb Utech, Dale Halliday) d North Shore Bombers 3.7: 25 (not recorded) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Hugh Greenwood, Josh Heazlewood, Micael Fogarty, Mitchell Herps, Jakeb Utech, Jared Boccanfuso.

North Shore Bombers: Not recorded.

 

Division Five: Penrith Rams 10.13: 73 (Dane Fysh 2, Kevin Kirk 2, Dane Watkins, Tayt Corless, Damien Callaghan, Ben Shoebridge, Jamie Edwards, Matt Sutcliffe) d Sydney University 9.8: 62 (Scott Walker 5, Geordie Dostal, Cameron Farmer, Michael Murray, Michael Gregory) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

Penrith Rams: Emmanuel Papageorgiou, Luke Donoghue, Daniel Lowe, Ben Shoebridge, Darren Hartney, Dane Fysh.

Sydney University: Scott Walker, Caleb St Ather, Byran Larkings, Scott Rennie, Geordie Dostal, Myles Turpin.

 

Under 19 Division One: South Coast Thunder 9.17: 71 (Samuel Wilson 2, Kenny Dann, Kieran Churchill, Braydon Greenwood, Zac Forst, Brendan Davis, Jacob Hennessy, Jake O’Callaghan) d Sydney University 9.5: 59 (Oliver Wetzlar 3, Xavier Nelson 2, Nicholas Bertino, Sebastian Fotea, Harry Harvey, Owen Patfield) at Henson Park on Saturday.

Best players

South Coast Thunder: Jacob Hennessy, Luke Essenstam, James Bell, Jaiden Browne, Jess Price, Brendan Davis.

Sydney University: Xavier Nelson, Oliver Wetzlar, Maroun Sukkar, Daniel Black, William Combe, Harry Harvey.

 

Sydney Women’s Premier competition – Round 5

 

Division One: Sydney University Bombers 9.10: 64 (Libby Sadler 4, Tammy Callaghan, Meredith Gray, Stephanie Walker, Jennifer Lew, Alice Wood) d Macquarie University 2.5: 17 (Emily Young, Barbara Lynch, Amanda Farrugia, Jesse Wong, Kiona Vance, Gabrielle Ferreira) at St Paul’s College Oval on Saturday.

Best players

Sydney University:Libby Sadler, Stephanie Walker, Rachael Stack, Krysten Winkley, Sera Kaukiono, Emma Yuen.

Macquarie University: Not recorded.

Menu
X