Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Australian Football

AFL Sydney – Semi-finals

Premier Division semi-final: Sydney University 24.11: 155 (Adam Campbell 5, Adam

 McConnochie 4, Tim Barrett 4, Sam Crichton 4, Joshua Cole 2, Craig Moller 2, Anton Turco, Matthew Clarke, Tom Elkington) d North Shore 10.4: 64 (Patrick Brackin 3, Ben Attwood 2, Daniel Roberts, Lachlan Pryor, Brendan Fitzgerald, Teddy Strudwick, Lachlan Clancy) at Blacktown Olympic Park.

Best players:

Sydney University: Matthew Clarke, Adam McConnochie, Sam Crichton, Adam Campbell, Tom Elkington, Nicholas Lye.

North Shore: Patrick Brackin, Joshua Terrey, Ben Attwood, Adrian Harry, Seb Paynter, Brendan Fitzgerald.

Sydney University to meet Balmain in preliminary final at Blacktown Olympic Park at 3.10pm on Sunday, September 11.

Division One semi-final: Macquarie University 10.14: 74 (Stephen Brooks 3, Brett Harland 2, Cameron Ludowyke, Eric Moody, Andre Sliwka, Sam Simpson, James Coburn) d Sydney University 9.9: 63 (Rohan MacPherson 3, Thomas Aitken, Leigh McWhirter, Chris Walsh, Patrick Coghlan, Samuel Orton, Aron Everett).

Division Three semi-final: Sydney University 11.17: 83 (Jack Walker 2, Stephen Lloyd 2, Anthony Herring 2, Paul Ioakim, Harrison Rowe, Atticus Saunders, Charles Allworth, Mark Horsley) d Southern Power 6.11: 47 (Lyndon Hall 4, Ben Jansson 2). Sydney University to meet UTS in preliminary final at Blacktown Olympic Park at 9am on Sunday, September 11.

 

Soccer

NSW Men’s Super League

Under 20 major semi-final: Sydney University 2 d Spirit FC 0 at Francis Park.

Super Youth League

Grade 15 major semi-final: Blacktown Spartans 2 d Sydney University 0.

Grade 14 minor semi-final: Spirit FC 2 d Sydney University 1.

 

Rugby Union

Sydney Grade competition – Round 22

First Grade: Sydney University 45 (Bernard Foley 3, Sam Roberson, Pat McCutcheon, Michael Hodge, Nick Phipps tries; Daniel Halangahu 5 goals) d Warringah 7 (Ed Doyle try; Hamish Angus goal) at Pittwater Rugby Park.

Second Grade: Sydney University 34 (Jack De Guingand, Nick Stirzaker, Angus Roberts, Oli Gresham, Michael Gallinenti tries; Dave Dillon 2 goals, pen goal, Angus Roberts goal) d Warringah 20 (Salesi Manu 2 tries; M Hasty 2 goal, 2 pen goals).

Third Grade: Sydney University 38 (Connor Foley 2 Hugo Dessens 2, Josh Koops, Joe Horn-Smith tries; Jack Macklin 3 goals, Nick Edwards goal) d Warringah 5 (Mavoni Latu try).

Fourth Grade: Sydney University 50 (Toby L’Estrange 2, James Riches, Scott Stumbles, Cam Lawrence, James Cameron, Ned Mullany, Dan Farrell tries; Cam Lawrence 5 goals) d Warringah 12 ( Simon Brocklehurst, Scott Kieley tries; Lolo Holani goal).

Colts

First Grade: Sydney University 49 (6 tries) d Warringah 12.

Second Grade: Sydney University 83 (13 tries) d Warringah 0.

Third Grade: Sydney University 20 d Warringah 17.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League

Division One Second Grade semi-final: Sydney University 4 d Manly 2.

Division Four Second Grade preliminary final: Sydney University 1 d Benstix 0.

Menu
X