Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Men’s Grade competition – Round 6

First Grade – Shute Shield: Sydney University 41 () d Northern Suburbs 13 () under lights at Sydney University No.1 Oval on Friday night.

Second Grade – Colin Caird Shield: Northern Suburbs 25 () d Sydney University 19 ().

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University 34 () d Northern Suburbs 10 ().

Fourth Grade – Henderson Cup: Sydney University 54 () d Northern Suburbs 0.

Colts

First Grade – W. McMahon Memorial Shield: Sydney University 34 d Northern Suburbs 22.

Second Grade – Shell Trophy: Sydney University 28 d Northern Suburbs 26.

Third Grade – Bill Simpson Shield: Northern Suburbs 28 d Sydney University 5.

Sydney Women’s competition – Round 4

First Grade: Sydney University 39 d Waverley 7 at St John’s Soccer Oval.

 

Sydney Women’s Premier Division – Round 4

First Grade: Sydney University 6.14: 50 (Ashlee Morgan 2, Belinda Michalk , Meredith Gray, Lara Creber, Beth Watts) d Western Wolves 2.3: 15 (Melissa Freckelton , E. Brown).

Best players:

Sydney University: Lara Creber, Jennifer Lew, Olivia Warren, Emma Yuen, Ashlee Morgan, Una McKay.

Western Wolves: Jenna Mercer, Jess Downting, Bree Calderwood, Tanisha Tyler-Greaves, Kate Lawson, Natalie Barber.

 

Soccer

NSW Men’s Premier League 2 – Round 7

First Grade: Sydney University 2 drew with Spirit FC 2 at Christie Park.

Under 20: Spirit FC 2 d Sydney University 0.

Under 18: Sydney University 1 d Spirit FC 0.

Under 16: Sydney University 3 d Spirit FC 0.

Under 15: Spirit 2 d Sydney University 0.

Under 14: Sydney University 2 d Spirit FC 0.

Under 13: Spirit FC 4 d Sydney University 0.

Under 12: Spirit 2 d Sydney University 1.


NSW Women’s Premier League – Round 6

First Grade: Sydney University 7 d Northern Tigers 0 at Sydney University No.1 Oval.

Reserve Grade: Sydney University 5 d Northern Tigers 1.

Under 16: Sydney University 0 drew with Northern Tigers 0.

Under 14: Sydney University 3 drew with Northern Tigers 3.

Under 12: Sydney University 2 d Northern Tigers 1.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 7

Premier League: Glebe 4 d Sydney University 2 at Cintra Hockey Complex.

Sydney Cup: Glebe 3 drew with Sydney University 3 at Cintra Hockey Complex.

Sydney League 1: Sydney University 2 drew with Manly 2 at Ryde.

Sydney League 2: Sydney University 4 d Manly 2.

Sydney League 3: Glebe 5 d Sydney University 0.

Sydney League 4: Glebe 4 d Sydney University 0.

Sydney League 7: Sydney University 1 drew with Briars 1 at State Hockey Centre.

Sydney League 8: Briars 4 d Sydney University 1.

 

Sydney Winter Baseball League – Round 5

First Grade: Sydney University 4 drew with Greenway 4.

Second Grade: Sydney University 7 d Greenway 1.

Third Grade: Sydney University 4 d Greenway 0.

 

Australian Football

NEAFL – Eastern Conference – Round 8

Sydney University 19.19: 123 (Peter Dugmore 5, Peter Casey 5, Alexander Lee 3, Bilal Taha 2, Adam Campbell, Ryan Silvester, Tom Morrison, Tom Ayton) d Tuggeranong 7.5: 47 (Benjamin McCrorey 2, John Fox, S. Kelly, Ashley Pocock, Kirk Mahon, Bradley Huhn ) at Greenway.

Best players

Sydney University: Aron Everett, Matthew Clarke, Ryan Bottin-Noonan, Gerard Wilkie, Matthew Powys, Adam Campbell.

Tuggeranong: Liam Greenwell, Scott Newhouse, Kirk Mahon, Luke Andreatta, Ashley Pocock, Peter Clarke.


Sydney Premier League – Round 5

Premier Division: UTS Bats 14.13: 97 (David Lavender 4, Scott Tregoning 3, Michael Atkinson 2, Rawson Kirkhope, Michael Hall, Samuel Chadwick, Michael Puhle, Tom Zilm) d Sydney University 11.10:76 (Gabriel Robbie 3, Alex O’Dea 2, Tom Ayton 2, Cameron Holmes, Etiosa Okunbor, Jethro Braico, MJ Figg ) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

UTS Bats: Tom Zilm, Samuel Way, Morgan Davis, Andrew Davis, Fergus Adamson, Luke Madsen.

Sydney University: Tom Ayton, Alex O’Dea, Max Carter, Jacob Swarts, Michael Higgins, Gerard Wilkie.

Division Two: Sydney University 22.12: 144 (Andrew Holmes 6, Lachlan McKendrick 4, Jarryd Boyd 3, Ryan Cox 3, Jack Walker 2, Matthew Turner, Joshua Cutrupi, Atticus Saunders, Adam Clark) d Illawarra Lions 1.1: 7 (Ben Hyndes) at North Dalton Park.

Division Three: Sydney University 15.11: 101 (Tom Hurley 4, Michael Lloyd 2, Trent Millsteed 2, Connor McCauley 2, Paul Ioakim, Sebastian Dixon, Matthew Watson, Brandon Nelson, Rirodan Lee ) d Macquarie University 5.9: 39 (Jack Coghlan 2, Timothy Cameron, Ian Janda, Matthew Barker ) at Macquarie University Oval.

Division Four: Sydney University 18.10: 118 (Gordon Willis 7, Josh Heazlewood 2, Ewan Rankin 2, Chris Mohen 2, Chris Murr 2, Christopher Clarebrough 2, Chris McNeil) d Pennant Hills Demons 3.4: 22 (Alexander Huggins, Joel Blashki, Sam Dunell ) at Mile Kenny Oval.

Under 18 Division One: Sydney University 14.7: 91 (Nathan Carter 4, Yarran Jaffer-Williams 4, Orson Heidrich 2, Matthew Vicic 2, Lachlan Maples, Oscar Osborne ) d Illawarra Lions 9.7: 61 (James Lees 2, Shane Potter 2, Jarwyn Irvin-Collins, Toby Bishop, Cameron Kolster, Nathan Lomas, Ryan Brookfield) at North Dalton Park.

Best players:

Sydney University: Matthew Vicic, Yarran Jaffer-Williams, Lachlan Maples, Vincent Britton, William Combe, Nathan Carter.

Illawarra Lions: Zac Wood, Christos Panagakos, Ryan Brookfield, Odin Rasmussen, Cameron Kolster, Simon Faulks.

Soccer

NSW Women’s Premier League – Round 7

Premier League: Sydney University 3 drew with Illawarra Stingrays 3 at Wilson Park.

Reserve Grade: Sydney University 2 d Illawarra Stingrays 0.

Under 16: Sydney University 2 d Illawarra Stingrays 0.

Under 14: Illawarra Stingrays 1 d Sydney University 0

Under 12: Sydney University 1 d Illawarra Stingrays 0.


NSW Men’s Premier League 2 – Round 8

Premier Division: Fraser Park FC 2 d Sydney University 0 at Hensley Athletic Field.

Under 20: Sydney University 4 d Fraser Park FC 1.

Under 18: Sydney University 2 d Fraser Park FC 1.

Under 16: Sydney University 1 d Fraser Park FC 0.

Under 15: Sydney University 2 d Fraser Park FC 1.

Under 14: Fraser Park FC 4 d Sydney University 0.

Under 13: Sydney University 0 drew with Fraser Park FC 0.

Under 12: Sydney University 3 d Fraser Park FC 0.

 

Sydney Winter League – Round 6

First Grade: Sydney University 6 d Marrickville 4.

Second Grade: Marrickville 3 d Sydney University 2.

Third Grade: Marrickville 8 d Sydney University 4.

Menu
X