Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Grade competition – Preliminary finals

First Grade – Shute Shield: Sydney University 28 (Nathan Charles, Angus Roberts, Tom Carter, Nathan Trist tries; Angus Roberts 1 goal, 2 pen goals) d Northern Suburbs 13 (Ben Matwijov try; David Harvey 1 goal, 2 pen goals) (Sunday), Southern Districts 41 d Manly 22 (Saturday).

Second Grade – Colin Caird Shield: Sydney University 35 (Samuel Roberson, Jack De Guingand, Willie Duplessis, Nathan Trist tries; David Fong 3 goals and 3 pen goals) d Eastwood 27 (Thomas Ellem, Joey Afualo, Timothy Williams, Timothy McDonald tries; Jai Ayoub 2 goals, 1 pen goal) (Saturday); West Harbour 27 d Manly 25 (Sunday).

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University 20 (Anthony Shortis, Liam Windon tries; Henry Fisher 2 goals, 1 pen goal) d Northern Suburbs 17 (Leviticus Dodd, John Rudd tries; Jack Macklin 2 goals, 2 pen goals) (Saturday); Manly 18 d Randwick 10 (Sunday).

Fourth Grade – Henderson Cup: Manly 18 (Nicholas Carolan, Shem Grieve, Josh Carolan tries; Luke Perry 1 pen goal) d Sydney University 10 (Cameron Lawrence 1 try; Cameron Lawrence 1 goal, 1 pen goal) (Saturday); Northern Suburbs 35 v Randwick 5 (Sunday).

Colts – Grand Finals

First Grade – W. McMahon Memorial Shield:  Sydney University 27 (T Reid, S Quinn, J Carling, J Dargaville tries; J Vaux 2 goals, pen goal) d Northern Suburbs 15 (M Jones, J Cameron tries; J Grant goal, pen goal) at Forshaw Park.

Second Grade – Shell Trophy: Sydney University 41 (J O’Connor 3, F McDonald, R Draper, T Shaw tries; C Mason 4 goals, pen goal) d Eastwood 7 (M Arkinson try; D Be Santis goal).

Third Grade: Randwick 17 (S Tooth, C Terry, T Windeatt tries; S Tooth goal) d Sydney University 5 (G Hudd try).

Soccer

NSW Super Youth League – Preliminary final

Grade 16: Sydney University 1 d Spirit FC 0 in extra time.

Australian Football

Sydney Premier League – Finals

Division Two Final: St George 6.9-45 d Sydney University 3.3-21

Premier Division Under 18 Minor Semi-Final: Sydney University 10.15-75 d St George 6.12-48


Hockey

Sydney Women’s Hockey League

Metro League 1: Sydney University 3 d Gordon 1
Metro League 4: Sydney University 1 d UTS 0
Metro League 6: Sydney University 2 d Barker 1

SHA Sydney Cup – Men – Finals 

Metro League 4: Sydney University 3 d UNSW 2

 

 

Menu
X