Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.


Wheelchair Basketball


Women’s National Wheelchair Basketball League – Grand Final


Sydney University Flames 61 d Western Stars 51. (Details to come)


 



Australian Football


Sydney Premier Division – Preliminary final


First Grade: East Coast Eagles 16.10: 106 d Western Suburbs 6.15: 51. East Coast Eagles to meet Sydney University in Grand Final at Blacktown Olympic Park from 2.30pm on Saturday, September 18.


Reserve Grade: UTS 13.15 (93) d Manly Warringah 2.10 (22).
UTS to meet Sydney University in Grand Final at Blacktown Olympic Park from noon on Saturday, September 18.


Under 18 Premier Cup: East Coast Eagles 8.7: (55) d North Shore 6.9: (45).
East Coast Eagles to meet Sydney University in Grand Final at Blacktown Olympic Park from 9.45am on Saturday, September 18.


 



Rugby Union


Sydney Grade competition – Round 22


First Grade: Sydney University 43 (Tom Carter 2, Greg Jeloudev 2, Peter Betham 2, Mitch Inman tries; Dan Kelly 4 goals) d Penrith 35 (Stan Tuionuku 2, Toa Asa, Elvis Levi, Henry Lilomaiava tries; Gavin Duncan 5 goals) at Nepean Rugby Park.


Second Grade: Sydney University 68 (Pen try, Bernard Foley 2, Matt Schwager 2, Jeremy Atkin, Justin Bosilkovski, Alfi Mafi, Anthony Pohlen, Robert O’Reilly tries; Justin Bosilkovski 9 goals) d Penrith 5 (Matt Borg try).


Third Grade: Sydney University 60 (James McMahon 3, Dane Cole-Clarke, Harry Marples, Sam Hosking, Willie Du Plessis, Chris Chapman, Cameron Lawrence, Charlie Versi tries; Will Runciman 4 goals, Cameron Lawrence goal) d Penrith 5 (Daniel Murphy try).


 



Rugby League


NSW Tertiary Cup – Preliminary Final and Grand Final


First Grade Preliminary Final: CSU Norwest/Nirimba Polecats 30 d Sydney University 16 at Norford Park.
Grand Final: West Sydney Blues 19 d Norwest/Nirimba Polecats 18.
Reserve Grade Grand Final: Cumberland College Beavers 36 d CSU Mitchell (Bathurst) Mungoes 0.


 



Fencing


NSW Junior Championships


Foil: S. Dooley (Masters), J. Downes (S/H). P. Daley (UTS) and D. Osvarth (Syd Uni) eq.


 



Hockey


Sydney Men’s Premier League – Preliminary Final


Division Four: Second Grade: Sydney University 1 drew with Briars 1.

Menu
X