Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Men’s Premier Grade rugby competition – Round 8

First Grade – Shute Shield:  Sydney University 40 (Ben Hughes 2, Jake Gordon 2, Matthew Narracott tries; Robert Angus 3 goals, 3 pen goals) defeated Northern Suburbs 17 at Sydney University Football Ground.

Second Grade – Colin Caird Shield: Sydney University 45 (Samuel Barclay 2, Hugh Frazer, Matthew Hood, Chris Ingate tries; Byron Hodge 4 goals, 4 pen goals) defeated Northern Suburbs 27 at Sydney University Football Ground.

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University 60 (Joshua King 2, Dylan Vieira 2, Ban Carolan, Oliver Gresham, Stuart Mill, Richie Williams, Ben Cannon tries; Richie Williams 6 goals, pen goal) defeated Northern Suburbs 12 at Sydney University Football Ground.

Fourth Grade – Henderson Cup: Sydney University 35 (Elliott Gorman 3, Tyne Holmes, Tim Davidson tries; Tom Wilson 5 goals) defeated Northern Suburbs 0 at Sydney University Football Ground.

Colts

First Grade: Sydney University 22 (Eddy King 2, Hugh Summerhayes tries; James Kane 2 goals, pen goal) defeated Northern Suburbs 14 at Bon Andrew’s Oval.

Second Grade: Sydney University 22 (Jay Spencer, Harry Potter, Davis Jensen tries; Harry Potter 2 goals, pen goal) defeated Northern Suburbs 17 at Bon Andrew’s Oval.

Third Grade: Northern Suburbs 22 defeated Sydney University 14 (Max Indge 2 tries; Daniel Poletto 2 goals) at Bon Andrew’s Oval.

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 4

Premier League One: Briars 1 defeated Sydney University 0 at Cintra Park.

Premier League Two: Briars 4 defeated Sydney University 1 at Cintra Park.

Premier League Three: Sydney University 3 defeated Briars 0 at Cintra Park.

Premier League Four: Sydney University 3 drew with Briars 3 at Cintra Park.

Sydney League One: Sydney University 1 defeated Monteray 0 at Cintra Park.

Sydney League Two: Sydney University 2 drew with Manly 2 at Olympic 1.

Sydney League Four: Sydney University 7 defeated UTS 0 at Olympic 1.

Sydney League Five: Sydney University 6 defeated Manly 2 at Olympic 1.

Sydney Women’s Premier League – Round 4

Metro League One: Sydney University 5 defeated WD 1 at Olympic Pitch 1.

Metro League Two: Sydney University 1 defeated WD 1 at Olympic Pitch 1.

Metro League Three: Sydney University 1 defeated UTS2 nil at F2.

Metro League Four: Sydney University 0 drew with Wenty nil at F2.

Metro League Five: Sydney University 1 defeated Glebe3 nil at F2

Rugby League

NSW Tertiary Cup competition – Round 6

Division 1: Sydney University 30 (Jake Vrahnos 3, Adam Vrahnos, Ben Ellis-McMahan tries; Ruann Du Preeze 5 goals) defeated Cumberland 0.

Division 2: Forfeit by Cumberland Beavers.

Baseball

Sydney Winter League Baseball – Round 4

First Grade: Petersham-Leichhardt 7 defeated Sydney University 0 at Petersham Oval on Saturday.

Second Grade: Petersham-Leichhardt 5 drew with Sydney University 5 at Petersham Oval on Saturday.

Third Grade: Petersham-Leichhardt 1 drew with Sydney University 1 at Petersham Oval on Saturday.

 

Australian Football

 

Sydney Premier Division – Round 6

St George Dragons 15.18: 108 (Nick Ryan 3, Alexander Wynn 3, Daniel Napper 2, Ben Jones 2, Declan Donohue, Daniel Cooper, Earl Shaw, Tim Coenen, Xavier Stevenson) defeated Sydney University 8.10: 58 (Rowdy Friend 2, Luke Vella 2, Xavier Nelson, James Lewington, Thomas Elkington, Sebastian Trevaskis) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

St George: Blake Guthrie, Ryan Mercer, Tim Coenen, Daniel Napper, Alexander Wynn, Xavier Stevenson.

Sydney University: Matthew Powys, Luke Vella, Alister Clarke, Lachlan Maples, Ryan Kennedy, Xavier Nelson.

Division One: Sydney University 7.11: 53 (Nik Dale 3, Gabriel Robbie 3, Jethro Braico) drew with St George Dragons 7.11: 53 (Chris Windle 2, Dylan Sanderson 2, Haydn Randell, Jack Hill, Travis Jemmeson) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Sydney University: Micael Fogarty, Sean Stokoe, Frank Greco, Jethro Braico, Brendon Clendenning, Nik Dale.

St George: Michael Holmes, Dominic Michalak, Jackson Cini, Justin Maldigri, Jack Hill, Stephen Wilsen.

Division Two: North Shore Bombers 14.10: 94 defeated Sydney University 6.7: 43 at Mortgage Choice Oval.

Division Four: Sydney University 16.11: 107 (Lachlan Godfrey 5, Paul Oscar 3, Jordan Pickard 2, Timothy Lay 2, Jack Hunter 2, Chris Mohen, Patrick Hunter) defeated North Shore Bombers 7.6: 48 (Jake Colman 2, William. Clarke 2, Emile Kerim, Michael Goode, Nick McNamara) at Mortgage Choice Oval.

Best players

Sydney University: Samuel Walker, Lachlan Godfrey, James Hunt, Leigh McWhirter, Thomas Edwards, Paul Oscar.

North Shore: Jack Jones, Nicholas Snowden, William Clarke, Nicholas Croft, Hamish Beynon, Charles Mansfield.

Division Five: Nor-West Jets 17.8: 110 (Scott Braid 5, Casey Wenselowski 4, Paul Webster 3, Thomas Cooper 2, Sean Deslandes, Michael Chambers, Kyle Battye) defeated Sydney University 9.10: 64 (Axel Norris 2, Luke Taylor 2, Ryman White 2, Robert Lay 2, Thomas Hurley) at Bensons Lane.

Best players

Nor-West Jets: Scott Braid, Casey Wenselowski, S Deslandes, Bradley Kimber, Brent Ryan, Benjamin Jennison.

Sydney University: Axel Norris 2, Luke Taylor 2, Ryman White 2, Robert Lay 2, Thomas Hurley.

Division One Under 19: Sydney University 9.8: 62 (Charlie Mannix 3, Henry Lamshed 2, Harry Harvey 2, Nicholas Bertino, Will Studley) defeated South Coast Thunder 8.8:56 (Samuel Wilson 4, Kenny Dann 2, Owen Christie, Christian Foster) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Sydney University: Gareth Maples, Tommy Doyle, Luke Egan, Samuel Lawson, Michael Nettheim, Jack Fox.

South Coast: Luke Vanzin, Calum O’Toole, Jarod Falconer, Luke Essenstam, Alec Reid, Jack Thompson-Gardener.

 

Soccer

NSW Women’s League One – Round 5

Division One: Blacktown Spartans FC 5 defeated Sydney University SFC 2 at Sydney University Football Ground.

Reserve Grade: Blacktown Spartans FC 3 defeated Sydney University SFC 0.

Under 17: Blacktown Spartans FC 4 defeated Sydney University SCF 1.

Under 15: Blacktown Spartans FC 4 defeated Sydney University SFC 2.

Under 13: Blacktown Spartans FC 2 defeated Sydney University SFC 0.

 

NSW Men’s League Three – Round 6

First Grade: Sydney University SFC 6 defeated Balmain Tigers FC 0 at Wentworth Park.

Under 20: Sydney University SFC 2 defeated Balmain Tigers FC 1 at Wentworth Park.

Under 18: Balmain Tigers FC 2 defeated Sydney University SFC 1 at Wentworth Park.

Menu
X