Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Australian Football

NEAFL Eastern Conference – Round 15

Broadbeach 20.12: 132 (Kieran Emery 9, Taylor Haley 2, Ryan Pantic 2, Jason Eagle 2, Kallen Geary, Shaun Everington, Boeh Davies, Ezra Poyas, Griffin Underwood) d Sydney University 8.12: 60 (Lachlan Clancy 3, Adam Campbell 2, Alexander Lee, Samuel Orton, Tim Barrett) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Broadbeach: Ezra Poyas, Ryan Pantic, Kieran Emery, Griffin Underwood, Kallen Geary, Taylor Haley.

Sydney University: Lachlan Clancy, Nicholas Bowen, Joshua Cole, Nick Roberts, Alexander Lee, Tim Barton.

Sydney AFL – Round 14

Premier Division: North Shore 23.8: 146 (Nick Todd 3, Douglas Roberts 2, Sam Carruthers 2, Patrick Brackin 2, Timothy Nash 2, Adrian Harry 2, Lachlan Pryor 2, Brent Barnes 2, Douglas Hadden 2, Dale Fitzgerald, Brendan Fitzgerald, Timothy Schmidt, Jake Monk) d Sydney University 5.10: 40 (Kyle Underwood, Jordan McCreary, Dane Roberton, Christopher Fleetwood, Ben Fitzpatrick) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

North Shore: Patrick Brackin, Richard Lynch, Matthew Thomas, Ben Fitzgerald, Adrian Harry, Dale Fitzgerald.

Sydney University: Anton Turco, Jacob Swarts, Michael Figg, Max Carter, David Conway, Christopher Reichman.

Division Two: Sydney University 24.20: 164 (Gabriel Robbie 7, Thomas Aitken 3, Lachlan Godfrey 3, Jeffrey Melville 2, Riodan Lee, Josh Cutrupi, Tom O’Malley-Jones, Brent Pollock, Gary Burch, Thomas Wallage, Leigh McWhirter, Scott Snodgrass, Oliver Young) d Illawarra 0.1: 1 at St Paul’s College Oval.

Division Three: Sydney University 12.10: 82 (Gordon Willis 3, Ben Wilford 2, Will Bannon 2, Luke Taylor 2, Paul Younan, Nathan McKinnon, Benjamin Hunter) d Sydney Hills Eagles 3.5: 23 (Josh Lawrence, Timothy Nix, Alex Hogan) at Bruce Purser Reserve.

Division Five: Saints AFC 12.13: 85 (Cathall Caldwell 4, Glen Fury 2, Adam Pezeshki 2, Aryna Tremellen 2, Liam Mountney, Benjamin Prelec) d Sydney University 2.3: 15 (Jack Hollywood, Jarrad Carraso) at Mahoney Park.

Under 18 Division One: Sydney University 12.17: 89 (Daniel Risby 3, Jack Hiscox 2, Alex O’Dea 2, Sam Lonergan-Stewart, Finnian Pauner, Tom Falkner, Fredrik Skulley, Jaydan Donato) d North Shore 5.14: 44 (Hayden Washington 2, Jack Parker, Daniel Schacher, Mitch Cullen) at St Paul’s College Oval.

 

Soccer

Men’s Super League – Round 16

First Grade: Northern Tigers 1 d Sydney University 0 at Hensley Athletics Field.

Grade 20: Northern Tigers 1 d Sydney University 0.

Grade 18: Sydney University 1 d Northern Tigers 0.

Grade 16: Sydney University 0 drew with d Northern Tigers 0.

Grade 15: Sydney University 2 d Northern Tigers 0.

Grade 14: Sydney University 4 d Northern Tigers 0.

Grade 13: Sydney University 3 d Northern Tigers 0.

Women’s Premier League – Round 16

First Grade: Sydney University 4 (Jenna Kingsley 35m 39m, Sam Spackman 12m, Erin Wilson 73m) d Northbridge FC 0 at Northbridge Oval.

Reserve Grade: Sydney University 8 d Northbridge FC 0.

Grade 16: Northbridge FC 3 d Sydney University 0.

Grade 14: Sydney University 5 d Northbridge FC 2.

Grade 12: Northbridge FC 3 d Sydney University 0.

 

Hockey

Sydney Men’s competition – Round 15

 Premier League: Sutherland 6 d Sydney University 1.

Sydney Cup: Sutherland 3 drew with Sydney University 3.

Sydney Women’s Hockey League – Round 10

Metro I: Sydney University (1) 3 d Gordon-North Shore (1) 2.

Metro 2: Sydney University (2) 2 drew with Glebe (1) 2.

Metro 3: Gordon-North Shore (2)  2 d Sydney University (3) 0.

 

Baseball

Sydney Winter League

Sydney University v Petersham: All grades washed out.

Menu
X