Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Grade competition – Round 15

First Grade – Shute Shield: Eastwood 13 (Jimmy Hilgendorf try; Jai Aboud goal, pen goal; Ben Batger pen goal) d Sydney University 12 (Michael Hodge 2 tries; Dan Kelly goal) at T.G. Millner Field.

Second Grade – Colin Caird Shield: Eastwood 41 (Nathan Powyer 2, Jai Aboud 2, Joey Afualo, Shane Collins tries: Jai Aboud 3 goals, pen goal, Jordan Goddard goal) d Sydney University 10 (Willie du Plessis try; David Fong goal, pen goal).

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University 45 (Holoua Tonga 2, Jack Ellis-Flint, Jack Macklin, Zubayr Abrahams, Matt Armour, John Rudd tries; Jack Macklin 5 goals) d Eastwood 7 (Gus McEntyre try; Gus McEntyre goal).

Fourth Grade – Henderson Cup: Sydney University 47 (Cameron Lawrence 3, Sione Kaivelata 2, Ben Cannon, John Rudd tries; Cameron Lawrence 6 goals) d Eastwood 0.

Colts

First Grade: Sydney University 70 (11 tries) d Eastwood 12.

Second Grade: Eastwood 28 (4 tries) d Sydney University 27 (5 tries).

Third Grade: Sydney University 29 (5 tries) d Eastwood 12.

 

Australian Football

NEAFL – Round 19

Queanbeyan 26.13: 169 (James Kavanagh 6, Brett Fruend 3, Kaine. Stevens 3, Mitch Daniher 3, Toby Conroy 2, Ryan Quade 2, Beau Watts, Kade Klemke, Daniel Campbell, Neil Irwin, William Griggs, Steven Jolliffe, Ben King) d Sydney University 14.6: 90 (Adam Campbell 3, Jack Hiscox 2, Jacob Swarts, Anton Turco, Alexander Lee, Glenn Smith, John Haggerty, Tim Barton, Joshua Cole, Ryan Silvester, Tim Barrett) at Henson Park.

Best players

Queanbeyan: Mitch Daniher, Kenjamin Klemke, Jarrod Atkinson, James Kavanagh, Kaine Stevens, Toby Conroy.

Sydney University: Alexander Lee, Tim Barton, Jack Hiscox, Adam Campbell, Matthew Lemme, Monty Krochmal.

Sydney Men’s Premier Division – Round 17

Premier Division: Western Suburbs 9.11: 65 (Brenton Mumme 3, Matthew Eurell 3, Roman Chowanetz, Stephen Hudson, Ki Currie) d Sydney University 8.8: 56 (Jack Lawson 2, Rohan MacPherson, Mick Carey, Alex Dyson, Christopher Fleetwood, Ben Fitzpatrick, Tim Air) at Henson Park.

Best players

Western Suburbs: Scott Lear, Timothy Lambert, Ryan Hinson, Stephen Hudson, Lynne Roehrig, Brenton Mumme.

Sydney University: Dane Roberton, Jeffrey Melville, Scott Snodgrass, Ryan Kennedy, Alex Dyson, Janson Doughty.

Division 3: Blacktown 11.9: 75 (Patrick Barclay 3, Jeffrey Talbot 2, Ben Molyneaux 2, Kent Weir, Andrew Nield, Fabian McLeod, Leighton Corr) d Sydney University 3.14: 32 (Brendan Rankine 2, Thomas Beadle) at Sydney University No.1 Oval.

Division 5: Sydney University 14.15: 99 (Christopher Reid 7, Chris Murr 2, Stephen Beeson, Jarrad Carraso, Luke Riley, Gus Stephenson, Tristan Meuross) d UNSW-Eastern Suburbs 8.6: 54 (Sam Wright 5, Ian Bacon, Mark Wright, Cameron Haynes).

Under 18 Division 1: Sydney University 27.13: 175 (Alex O’Dea 5, Calvin Goessler 4, Daniel Risby 4, Finnian Pauner 3, Nathan Carter 2, Sam Lonergan-Stewart 2, Jethro Braico, Hugh Greenwood, Matthew Powys, Hugh Shouldice, Tom Falkner, Tom Taylor, Yarran Jaffer) d Western Suburbs 1.3: 9 (Aaron Connelly) at Henson Park.

Best players

Sydney University: Jethro Braico, Alex O’Dea, Finnian Pauner, Sam Lonergan-Stewart, Calvin Goessler, Adam Bertino.

Western Suburbs: Thomas Kannan, Dominic Furneaux-Bate, Vasili Romanas, James Bamford, James Bradley, Jacob McMahon.

 

Hockey

Sydney Men’s competition – Round 19

Premier League: Sydney University 5 d Glebe 2.

Sydney Cup: Sydney University 3 d Glebe 2.

Grade 1: Sydney University 3 d Glebe 1.

Grade 2: Sydney University 3 d Glebe 1.

Grade 3: Moorebank 7 d Sydney University 2.

Grade 4: Moorebank 10 d Sydney University 1.

Grade 7: UNSW 3 d Sydney University 2.

  

Soccer

NSW Men’s Super League – Round 20

First Grade: Bankstown City Lions 4 d Sydney University 0.

Under 20: Bankstown City Lions 2 d Sydney University 1.

NSW Women’s Premier League – Round 20

First Grade: Sydney University 3 (Alesha Clifford 42m, Jenna Kingsley 69m, 84m) d Inter Lions 0.

Reserve Grade: Sydney University 4 d Inter Lions 2.

Grade 16: Sydney University 2 drew with Inter Lions 2.

Grade 14: Inter Lions 1 d Sydney University 0.

Grade 12: Sydney University 5 d Inter Lions 0.

Menu
X