Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby League

NSW Tertiary competition – Round 11

First Division: Sydney Trains 26 d Sydney University 20.

Second Division: Sydney Trains 18 d Sydney University 14.

 

Rugby Union

Sydney Men’s Grade competition – Round 14

First Grade – Shute Shield: Eastwood 38 (Nick Batger 2, Ben Batger, Michael McDougall Jai Ayoud tries; Ben Batger 5 goals, pen goal) d Sydney University 20 (David Hickey, Hugo Dessens, James Dargaville tries; Dan Kelly 2 goals, pen goal)  at Sydney University No.1 Oval.

Second Grade – Colin Caird Shield: Eastwood 38 (Jackson Larkin 2, Ben Coady 2, George Kent, Blake Sutton tries; Pierre Hola 4 goals) d SydneyUniversity 15 (Jordan Chapman, Hugh Frazer tries; Jason Hofmeyr goal, Byron Hodge pen goal).

Third Grade – Henderson Shield: Eastwood 31 (B Grant, Tiueti Agi, Andrew Ferris, Alex Del-Moro, Tyler Spitz tries; Harry Bennett 3 goals) d  Sydney University 17 (Michael Whiteley 2 tries; Tom Wilson 2 goals, pen goal).

Fourth Grade – Henderson Cup: Sydney University 22 (Fadi Saad 2, John Fakai tries; Billy Macklin 2 goals, pen goal) d Eastwood 12 (Sam Bennets, Paula Hafoka tries; Gerard McTaggert goal).

Colts

First Grade: Sydney University 53 (9 tries) d Eastwood 38 (6 tries).

Second Grade: Eastwood 34 (5 tries) d Sydney University 29 (5 tries).

Third Grade: Sydney University 19 d Eastwood 0.

 

Australian Football

North East AFL – Round 14

Eastlake 19.9: 123 (Chad Gibson 4, Sam Smith 4, Aron Bruce 3, David Cummins, Ben Cleaver, Hayden Armstrong, Shae Darcy, Harrison Bryant, Nicholas Pleming, Dean Biermann, Ashley Pocock) d Sydney University 11.11: 77 (Jacob Derickx 4, Tim Barrett 3, Nicholas Winmar, Ryan Brabazon, Ryan Bottin-Noonan, Gabriel Orr) at Star Track Oval, Canberra.

Best players

Eastlake: Daniel O’Connell, Harrison Bryant, Ben Cleaver, Grange McMahon, Sam Smith, Shae Darcy.

Sydney University: Jacob Derickx, Erol Sertbas, Matthew O’Dwyer, Matthew Powys, James Howard, Evan Smith.

Australian Football Premier Division – Round 12

Premier Division: UNSW-Eastern Suburbs 12.12: 84 (Jeremy Kiel 4, Tom Dickson 2, Edward Kiel 2, Fletcher Rowe, Timothy Cummins, James Pascoe, Peter Kefalas) d Sydney University 9.11: 65 (Samuel Crichton 3, Jeffrey Melville 3, Benjamin Taggart, Ben Fitzpatrick, Joshua Smith) at the Village Green.

Best players

UNSW-Eastern Suburbs: Tom Williamson, Edward Kiel, Jeremy Kiel, Alexander Foote, Tom Dickson, Hayden Nichols.

Sydney University:Aron Everett, Benjamin Taggart, Samuel Crichton, Glenn Smith, Jack Caspersonn, Jackson Monk.

 

Division Two: Sydney University 13.10: 88 (Mark Horsley 4, Gabriel Robbie 4, Rohan MacPherson 2, Thomas Chard, Adam Clark, Paul Ioakim) d UNSW-Eastern Suburbs 2.7: 19 (Mark MacDonald, Michael Martin) at the Village Green.

Best players

Sydney University: Michael Higgins, Tim Air, Michael Baker, Alex Crowe, Gabriel Robbie, Oliver Mahony.

UNSW-Eastern Suburbs: Chris Peters, Sean O’Donnell, Andrew Goodieson, Benjamin Trevaskis, Thomas Novakovic, Ian Bacon.

Division Three: Sydney University 13.15: 93 (Michael Lloyd 4, Thomas King 3, Leigh McWhirter 2, Kenneth Simpson, Christopher Wilde, Brendan Rankine, Craig Boustred) d  Gosford Wildcats 5.4: 34 (Nicholas Malone 2, Tim Eather 2, Liam Ghalayini) at St Paul’s College Oval.

Best players

Sydney University: Peter Grundy, Kenneth Simpson, Tom Whitaker, Maximilian Wettenhall, Dion Shaw, Ewan Rankin.

Gosford Wildcats: Tim Eather, Liam Ghalayini, Aron Smith, Lachlan Thompson, Hamish Barsing, Fraser Thompson.

Division Four: Manly-Warringah Giants 10.5: 65 (Jeremy Pilat 2, Alex Fraser 2, Chris Hickford, Blake Rudkin, Maxim Mangraviti, James Stuart, Blake Collard, Jason Murray) d Sydney University 6.7: 43 (Lachlan Godfrey 2, David Owen, Nicholas Nelson, Chris Mohen, Christopher Clarebrough) at St Paul’s College Oval.

Best players

Manly-Warringah: Jason Murray, Jeremy Pilat, Chris Hickford, Byron Horrell, Matthew Bate, Andrew Wright.

Sydney University: Alexander Harmer, David Owen, Nicholas Bailey, Martin Ring, Chris McNeil, Paul Chidrawi .

Division Five: Penrith Rams 25.23: 173 (Kevin Kirk 8, John Ruffo 5, Tayt Corless 2, Dylan Nelson 2, Justin Weller 2, Greg Major 2, Steven Jenkins, Aiden Cook, Samuel Devlin, Dane Fysh) d Sydney University 5.1: 31 (Roger Snodgrass 2, Luke Taylor, Shannon Beneforti, Kris MacArthur) at St Paul’s College Oval.

Best players

Penrith: Dylan Nelson, Greg Major, John Ruffo, Samuel Devlin, Bradley Pathuis, Justin Weller.

Sydney University: James Cheatley, Sean Howie, Trent Millsteed, Blair McFarlane, Michael Murray, Curtis Judge.

Under 19 Division One: Sydney University 8.5: 53 (Nik Dale 4, William Stratford 2, Yarran Jaffer-Williams, Chester Travers) d St George Dragons 5.11: 41 (Riley Waters, Brendan Dimevski, Tayla Mitchell, Simon McGrillen, Justin Maldigri) at Olds Park.

Best players

Sydney University: Andrew Sierakowski, Chester Travers, Vincent Barwick, Vincent Britton, Nathan Carter, Sean Stokoe.

St George: Simon McGrillen, Brendan Dimevski, Daniel Cooper, Daniel Georgievski, Zak Rowlands, Steven Nabaki.

 

Soccer

Women’s Premier League – Round 15

Premier League: North West Sydney Koalas 1 (Heidi Makrillos) d Sydney University 0 at Els Hall Park.

Reserve Grade: Sydney University 3 (Monique Andreatta 2, Sarah Johnston) d North West Sydney Koalas 0.

Under 17: Sydney University 1 drew with North West Sydney Koalas 1.

Under 15: Sydney University 2 d North West Sydney Koalas 0.

Under 13: North West Sydney Koalas 1 d Sydney University 0.

 

Baseball

Sydney Winter League – Round 10

 

First Grade: Sydney University 10 d Cronulla 6 at Petersham Oval.

Second Grade: Sydney University 11 d Cronulla 5.

Third Grade: Sydney University 4 d Cronulla 1.

Hockey

Sydney Women’s Hockey League – Round 11

Metro 1: Sydney University 1 drew with Esquires 1 on Olympic Pitch 1.

Metro 2: Sydney University 2 drew with Esquires 2.

Metro 3: Sydney University 3 d Mosman Harbourside 1.

Metro 4: Sydney University 4 d Mosman Harbourside 2.

Menu
X