Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Men’s Premier grade competition – Qualifying finals:

First Grade: Sydney University 26 (Jock Merriman, James Dargaville, Jake Gordon tries; Jack Macklin goal, 3 pen goals) d Warringah 23 (Luke Holmes, Brad Dixon tries; Hamish Angus 2 goals, 3 pen goals) at Pittwater Rugby Park.

Second Grade: Gordon 31 (Michael Manners 2, Andrew Turner, Lachlan Mitchell tries; Will Shirvington 4 goals, pen goal) Sydney University 25  (Jonny Lolesi 2, James Swan, Ben Lenehan tries; Jack Macklin goal, pen goal) at Pittwater Rugby Park.

Third Grade: Sydney University 36 (John Mokofisi 2, Alastair Ryan, Sam English, Dave Dillon tries; Dave Dillon 4 goals, pen goal) d Southern Districts 8 (Luke Smart try; Brendan Davis pen goal) at Pittwater Rugby Park.

Fourth Grade: Sydney University 17 (Nick Lyall, Nathaniel Deans, Fadi Saard tries; Billy Macklin goal) d Eastern Suburbs 11 (Ryan Jones try; Luke Rowntree 2 pen goals) at Pittwater Rugby Park.

 

Colts – Qualifying finals

First Grade: Sydney University 57 d Eastern Suburbs 15.

Second Grade: Sydney University 22 d Southern Districts 18.

Third Grade: Sydney University 66 d West Harbour 0.

 

Rugby League

NSW Tertiary Students Cup competition – Round 16

First Division: Sydney University 42 d Cumberland College 6 at Henson Park.

Second Division: Sydney University 14 d ANU 8. 

Australian Football

North East AFL – Round 18

Sydney University 16.8: 104 (Benjamin Taggart 4, Jacob Derickx 3, Tim Barrett 3, Matthew Powys 2, Mitchell Thompson, Lewis Fasolo, Max Wilson, Montgomery Krochmal) d Ainslie 11.8: 74 (Nick Salter 2, Nicholas Paine 2, Robert Tuohey, Aaron Vandenberg, Jordan Iudica, Jeremy Hirst, Jason Fleming, Christopher Barrie, Jed Costigan) at Alan Ray Oval, Canberra.

Best players

Sydney University: Lewis Fasolo, David Johnson,  William Sierakowski, NicholasBowen, Tom Ayton, Gabriel Orr.

Ainslie: Shaun Campbell, Jed Costigan, Jordan Iudica, Mitchell Mulroney, Ian Lawless, Cameron Bernasconi.

Sydney Men’s Premier League – Round 14

 

Premier Division: St George Dragons 11.12: 78 (Ben Jones 2, Dominic Killworth 2, Stephen Wilsen 2, Bryce Addison 2, David Lycakis, Nick Ryan, Harrison Green) d Sydney University 10.9: 69 (Oliver Wetzlar 3, Lachlan Maples, Evan Smith, Ben Fitzpatrick, Sam Crichton, Ben Coffey, MJ Figg, Luke Freemantle) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

St George: Jordan West, Ben Sharp, Nicolas Shaw, Bryce Addison, Ben Jones, Stephen Wilsen.

Sydney University: Lachlan Maples, Glenn Smith, Alex Dyson, Sam Crichton, Oliver Wetzlar, Joshua Smith.

Division Two: Sydney University 11.15: 81 (Jeffrey Melville 5, Roland Wood 2, Daniel Potts, Andrew MacPherson, Daniel Miller, William Sackville) d Manly-Warringah Giants 8.6: 54 (Matthew Rawle 5, Nick Adams, Mitchell Douglas, Blake Brendan) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Sydney University: Patrick Coghlan, William Sackville, Daniel Risby, Daniel Potts, Jeffrey Melville, Tim Air.

Manly-Warringah: Michael Atkinson, Daniel Dickerson, Craig Pridgeon, Blake Brendan, Paul Fabbro, Nick Adams.

Division Three: Sydney University 22.15: 147 (Mark Horsley 7, Gabriel Robbie 5, Brad Elstub 2, Charles Allworth 2, Lachlan Godfrey 2, Leigh McWhirter, Jackson Wright-Smith, Ewan Rankin, Blair McFarlane) d Balmain Tigers 4.11: 35 (Andrew Kyprianou, Brendan Cann, Ryan Hughes, Andrew Riccord) at St Paul’s College Oval.

Best players

Syney University: Mark Horsley, Lachlan Godfrey, Leigh McWhirter , Gabriel Robbie, Kenneth Simpson, Ewan Rankin.

Southern Power: Jordan Moore, Ryan Hughes, Dean Cockburn, Julio Toledo, Bryce Thomson, Bill Shipway.

Division Four: Wollondilly Knights 15.9: 99 (Brendan Cockerill 5, Chad Fitzsimmons 3, Jason Haddock 2, Daniel Hockey 2, Joshua Dryburgh, Andre Stamoulos, David Wolfe) d Sydney University 4.6: 30 (Jared Boccanfuso 2, Roger Snodgrass, Cameron Bailey) at Bargo Sportsground.

Best players

Wollondilly: David Wolfe, James Weston, Brendan Cockerill, Daniel Hockey, Andre Stamoulos, Bryce Martin.

Sydney University: David Rountree, Martin Ring, Simon Ayling, Patrick Hunter, Nigel Tao, Paul Chidrawi.

Division Five: Sydney University 15.13: 103 (Ben Trevor-Jones 4, Chris Murr 3, Mitchell Herps 3, Brent Watkins 2, Jared Boccanfuso 2, Luke Taylor) d Holroyd-Parramatta Goannas 5.6: 36 (Trevor Goddard, Keiran Mergan, Khyll Davis-Crowe, Chad Radford, Michael Thornton) at Gipps Rd Oval.

Best players

Sydney University: Ben Trevor-Jones, Brent Watkins, Mitchell Herps, Jared Boccanfuso, Chris Murr, Curtis Judge.

Holroyd-Parramatta: Stanley Lee, Terrance Phan, Mihir Wagle, Mathew Smith, Jacob Van Groesen, Jason Wilson.

Under 19 – Round 15:

Manly-Warringah Giants 11.11: 77 (Mitchell Bell 5, Dean Meadows 2, Evan Kirk, Angus Armstrong, Lachlan Challender, David Cantwell) d Sydney University 9.9: 63 (William Stratford 5, Haini Chahrouk 2, Nathan Carter, Dominic Dahler) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Manly-Warringah: Angus Armstrong, Lachlan Behagg, Patrick O’Hara, Dean Meadows, Lachlan Challender, Elijah. Burton.

Sydney University: Vincent Barwick, Andrew Sierakowski, Sean Stokoe, Vivek Sainju, Sebastian Fotea, Nathan Carter.

 

Sydney Women’s Premier League – Round 12

Sydney University Bombers 7.14: 56 (Stacey Lancaster 3, Stephanie Walker 2, Aiofe McDonnell, Katrina Byrne) d Newtown Breakaways 5.8: 28 (Belinda Small, Natasha Devlin, Rebecca Burridge, Elise Hogan, Verna Iles) at St Paul’s College Oval.

Best players

Sydney University: Rachael Stack, Stacey Lancaster, Olivia Warren, Amy Foo, Shelley Mulhern, Alica Wood.

Newtown: Georgie Verkuylen, Roslaie Graham, Alex Schroder, Natasha Devlin, Codie Briggs, Hayley Legg.

 Soccer

 

National Premier League NSW Men’s 2 – Round 19

Premier Division: Sydney University 2 drew with Bankstown City FC 2 at Jensen Park.

Under 20: Bankstown City FC 2 (Andres Enriquez, Anthony Jelenkarian) Sydney University 1 (Kane Currie).

Under 18: Sydney University 2 (Jacob Blundell, Brandon White) d Bankstown City FC 1 (Hamish Callaghan).

Under 16: Bankstown City FC 2 (Hamzey Kamaleddine, Anthony Bucciarelli) Sydney University 1 (Aleksander Neckovski).

Under 15: Sydney University 1 drew with Bankstown City FC 1.

Under 14: Sydney University 1 drew with Bankstown City FC 1.

Under 13: Sydney University 2 d with Bankstown City FC 0.

Under 12: Sydney University 1 d Bankstown City FC 0.

National Premier League NSW Women’s 1 – Round 19

First Grade: Illawarra Stingrays 3 (Jordan Baker, Erica Halloway, Michelle Carney) d Sydney University 2 (Elizabeth Greg 2) at Wilson Park.

Reserve Grade: Sydney University 5 (Lianna Danaskos 3, Sarah Johnston, Vanessa Tropea) d Illawarra Stingrays 0.

Under 17: Illawarra Stingrays 4 (Tiana Borg 2, Katelyn Leadbetter, Kaelah Austin) d Sydney University 0.

Under 15: Sydney University 2 (Georgie Pollitt, Tori Tumeth) d Illawarra Stingrays 0.

Under 13: Sydney University 0 drew with Illawarra Stingrays 0.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 15

Premier Division: Sydney University 5 d Briars 4.

Sydney Cup: Briars 3 d Sydney University 1.

Division One: Sydney University 2 drew with Briars 2.

Division Two: Sydney University 2 drew with Briars 2.

Division Three: Sydney University 3 drew with Eastern Suburbs 3.

Division Four: Eastern Suburbs 4 d Sydney University 1.

Division Seven: Macquarie University 2 Sydney University 1.

Division Eight:  Macquarie University 5 d Sydney University 2.

 

Sydney Women’s Premier League – Round 13

 

Metro 1: Sydney University 2 d Western Districts 1.

Metro 2: Sydney University 2 d Strikers 1.

Metro 3: Western Districts 2 d Sydney University 1.

Metro 4: Sydney University 4 d Strikers 1.

 

Baseball

Sydney Men’s Winter League – Round 12

First Grade: Pirates 10 d Sydney University 2 at Petersham Oval.

Second Grade: Sydney University 13 d Pirates 1. (Sydney University through to semi-final v Hawkesbury.)

Third Grade: Sydney University 9 d Pirates 8. (Sydney University through to semi-final v Petersham.)

Menu
X