Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby League

NSW Tertiary competition – Round 11

First Division: Australian Defence Force Academy 22 d Sydney University 18 at Addison Oval, Canberra.

Second Division: Sydney University 26 d Australian Defence Force Academy 0.

Rugby Union

Sydney Men’s Grade competition – Round 14

First Grade – Shute Shield: Sydney University 42 (Henry Clunies-Ross 2, Jack Dargaville 2, Tom Carter, Chris Ingate tries; Jack Macklin 3 goals, pen goal, Tom Carter field goal) d West Harbour 19 (Tito Mua, Rory Sidey, Joel Brooks tries; Sai Vakarau 2 goals) at Sydney University No.1 Oval.

Second Grade – Colin Caird Shield: Sydney University 42 (Jake Gordon 2, Jack Sullivan, James Swan, James McMahon, Ben Lenehan tries; Jason Hofmeyr 2 goals, Byron Hodge goal, 2 pen goals) d West Harbour 17 (David Osofua, Tim Hansen, Sione Kaivelata tries; Angus Le Lievre goal).

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University 48 (Ben Cannon 3, Sam English 2, David Fong 2, Willie Du Plessis tries; David Fong 4 goals) d West Harbour 7 (Grant Pemberton try; John Stapleton goal).

Fourth Grade – Henderson Cup: Sydney University 46 (Fadi Saad 3, Kodie Drury-Hawkins 2, Stuart Mill, Shannon O’Brien tries; Billy Macklin 4 goals, pen goal) d West Harbour 17 (Leon Latu, Ryan Coombs tries; S Ennis 2 goals, pen goal).

Colts

First Grade: Sydney University 31 (5 tries) d West Harbour 23.

Second Grade: Sydney University 71 (11 tries) d West Harbour 29 (5 tries).

 

Sydney Women’s Grade competition – Round 11

First Grade: Sydney University 58 d Waverley 0 at St John’s College Oval.

 

Australian Football

North East AFL – Round 13

Northern Territory Thunder 19.11: 125 (Darren Ewing 10, Christopher Dunne 2, Pierce Liddle 2, Lachlan Argus, Alwin Davey, Shannon Rioli, Jonathan Peris, Bradley Vassal) d Sydney University 1.9: 15 (Matthew O’Dwyer) at TIO Stadium, Darwin.

Best players

NT Thunder: Pierce Liddle, Hesekiah Lawrence, Darren Ewing, Alwin Davey, Justin Beugelaar, Shannon Rioli.

Sydney University: Matthew O’Dwyer, William Sierakowski, Sam Sleigh, Erol Sertbas, Tim Barrett, Ryan Bottin-Noonan.

Australian Football Premier Division – Round 11

Premier Division: Campbelltown Blues 8.6: 54 (Mark Mendola 2, Aiden Bell 2, Taran Etto 2, Luke Vella, Joel Bottin-Noonan) d Sydney University 7.6: 48 (Samuel Crichton 3, Jeffrey Melville 2, Benjamin Taggart, Luke Freemantle) at Monarch Oval on Saturday.

Best players

Campbelltown Blues: Nathan Lomas, Taran Etto, Paul Green, Hamish Sherwood, Joshua Van Luenen, Mark Mendola.

Sydney University: Aaron Everett, Max Wilson, Glenn Smith, Oscar Osborne, Lachlan Maples, Samuel Crichton.

Division Two: Sydney University 12.8: 80 (William Sackville 4, Peter Casey 3, Paul Ioakim 2, Jarryd Boyd 2, Andrew Holme) d Camden Cats 7.7: 49 (Matt Lecek 4, Christopher Murray, Luke McCann, Mark Maher) at Harrington Park.

Best players

Sydney University: Nicholas Lye, Michael Higgins, William Sackville, Jarryd Boyd, Peter Casey, Ben Hawtin.

Camden Cats: Luke McCann, Mitchall Broadstock, Matt Lecek, Mark Street, Mark Maher, Joel Wheeler.

 

Division Three: Pennant Hills Demons 11.12: 78 (Ryan McClelland 5, Leo Nunn 3, Luke Bilbe 2, Evan Danilo) d Sydney University 6.6: 42 (Gabriel Robbie 3, Craig Boustred, Thomas Chard, Jack Edwards) at Mike Kenny Oval.

Best players

Pennant Hills: Joel McMullan, Alexander Huggins, Luke Bilbe, Ryan McClelland, Ben Hooper, Trent Roddan.

Sydney University: Jack Edwards, Tom Whitaker, Peter Grundy, Mark Ring, Gabriel Robbie, Kenneth Simpson.

 

Division Four: Sydney University 6.7: 42 (Not recorded) d Moorebank Magpies 5.7: 37 (Christopher Hunt 2, Michael Lopiccolo, Anthony Simpson, Anthony Purton) at Rosedale Park.

Best players

Sydney University: Not recorded.

Moorebank Magpies: Donald Dimmock, Ian Prudham, Adam Furley, Matthew Brown, Daniel Keane, Mitchell Perryman.

Division Five: Sydney University 7.10: 52 d Moorebank Magpies 7.4: 46 at Rosedale Park.

 

Under 19 Division One: Pennant Hills Demons 16.7: 103 (Nathan Cooper 5, Campbell Luscombe 2, Nathan Mace 2, Theoi Moraitis, Mitchell Trenaman, Jordan Rene, Anthony Woodward, Cooper Lee, Brett Thompson, Stuart Hodges) d Sydney University 2.14: 26 (William Combe, Haini Chahrouk) at Mike Kenny Oval.

Best players

Pennant Hills: Nathan Cooper 5, Campbell Luscombe 2, Nathan Mace 2, Theo Moraitis, Mitchell Trenaman, Jordan Rene, Anthony Woodward, Cooper Lee, Brett Thompson, Stuart Hodges.

Sydney University: William Combe, Vincent Britton, Andrew Sierakowski, Orson Heidrich, Yarran Jaffer-Williams, Haini Chahrouk.

 

Sydney Women’s AFL – Round 9

Division One: Sydney University 3.10: 28 (Alice Wood, Amy Foo, Stephanie Walker) d Macquarie University 2.2: 14 (Rebecca Beeson 2) at St Paul’s College Oval.

Best players

Sydney University: Stephanie Walker, Jennifer Lew, Rachael Stack, Stacey Lancaster, Alice Wood, Claire Youmans.

Macquarie University: Kristy Sutcliffe, Belinda Muldoon, Salome Cerda-Vargas, Rebecca Beeson, Aislinn Albury, Stacey O’Loughlin.

 Soccer

Men’s Premier League 2 – Round 15

First Grade: Sydney University 4 () d Macarthur Rams 3 () at Hensley Athletic Field on Saturday.

Under 20: Sydney University 2 drew with Macarthur Rams 2.

Under 18: Sydney University 2 d with Macarthur Rams 0.

Under 16: Macarthur Rams 4 d Sydney University 3.

Under 15: Sydney University 3 d with Macarthur Rams 1.

Under 14: Sydney University 1 d with Macarthur Rams 0.

Under 13: Macarthur Rams 2 d Sydney University 0.

Under 12: Sydney University 5 d with Macarthur Rams 1.

 

Women’s Premier League – Round 14

Premier League: Macarthur Rams 1 d Sydney University 0 at Lynwood Park.

Reserve Grade: Macarthur Rams 1 d Sydney University 0.

Under 17: Macarthur Rams 1 d Sydney University 0.

Under 15: Macarthur Rams 4 d Sydney University 2.

Under 13: Sydney University 1 drew with Macarthur Rams 1.

 

Baseball

 

Sydney Winter League – Round 9

First Grade: Sydney University 11 d Greenway 9 at Blacktown International Sports Park 2.

Second Grade: Greenway 3 d Sydney University 1.

Third Grade: Sydney University 11 d Greenway 2.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 11

Premier League: Sydney University v Ryde deferred.

League 1: Sydney University 3 d Ryde 2.

League 2: Ryde 3 d Sydney University 0.

League 3: Ryde 2 d Sydney University 0.

League 4: Ryde 3 d Sydney University 1.

League 7: Sydney University 2 d Briars 1.

League 8: Sydney University 1 d Manly 0.

 

Sydney Women’s Hockey League – Round 10

Metro 1: Sydney University 1 drew with UNSW 1 on Olympic Pitch 1.

Metro 2: Sydney University 2 d Macarthur 1.

Metro 3: Sydney University 3 d UNSW 2.

Metro 4: Sydney University 4 d UNSW 3.

Menu
X