Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Australian Football

NEAFL Eastern Conference – Round 19

Sydney University 17.13: 115 (Peter Dugmore 5, Tim Barrett 4, Benjamin Taggart 3, Thomas Elkington 2, Jordan Weir 2, Tom Morrison) d Queanbeyan 10.5: 65 (Ben Fulford 2, Ryan Quade 2, James Kavanagh 2, Kaide Stevens, Toby Conroy, Benjamin Klemke, Sam Jensen) at Drummoyne Oval.

Best players

Sydney University: Gerard Wilkie, Dominic Vincent, Peter Dugmore, Joshua Cole, Keith Barnes, Nicholas Roberts.

Queanbeyan: Benjamin Klemke, Kaine Stevens, Neill Irwin, Ben King, William Griggs.

 

Sydney Australian Football Premier Division – Round 14

Premier Division: Sydney University 22-14: 146 (Charles Shaw 5, James Howard 4, Brendan Norton 3, Rory Avis-Foster, Mitchell Harmer, Luke Freemantle, Ben Coffey, Jethro Braico, Cameron Holmes, Ben Figg, Jack Caspersonn, Etiosa Okunbor, Gabriel Robbie) d Sydney Hills Eagles 11.16: 82 (Alex Sneddon 4, Theo Gavuri 3, James Duncan, Mitchell Williams, James Gordon, Jake Famularo) at Sydney University No.1 Oval.

Best players:

Sydney University: Jack Caspersonn, Rory Avis-Foster, Jethro Braico, James Howard, Glenn Smith, Jack Morwood.

Sydney Hills Eagles: James Gordon, Alex Sneddon, Theo Gavuri, Aaron Drinkwater, Yoshi Harris, Mitchell Williams.

Division Two: Sydney University 11.16: 82 (Jeffrey Melville 5, Christopher Browne 3, Andrew Holmes 2, Liam Huxtable) d Moorebank Magpies 11.3: 69 (Rhys Horton 3, Blake Pearce 3, Chris Cairns 2, Johnathon Moore, Taylor Currant, Paul Markou) at Mahoney Park.

Best players:

Sydney University: Scott Snodgrass, Nicholas Lye, Lachlan McKendrick, Jeffrey Melville, Ben Foley, Ewan Rankin.

Moorebank Magpies: Ryan Forrester, Taylor Currant, Blake Parker, Blake Pearce, Dean Hughey, Ilario Patti.

Division Three: Sydney University 19.34: 138 (Lachlan Godfrey 4, Jack Edwards 3, Roger Snodgrass 3, Sebastian Dixon 2, Trent Millsteed 2, James Allworth 2, Matthew Watson 2, Charles Allworth) d Macquarie University 1.3: 9 (Peter Frost) at Mahoney Park.

Best players

Sydney University: Sebastian Dixon, Jack Edwards, Nicholas Marquez, Lachlan Godfrey, Troy Plummer, Chas Wilkinson.

Macquarie University: Patrick Sobb, Timothy Cameron, Jack Coghlan, Andrew McKinnon, Matthew Barker, Peter Frost.

Division Four: Holroyd Parramatta Goannas 10.16: 76 (Mark Hill 4, Christopher Jones 2, Nathan Lee, Jesse Clark, Grady Tapping, Peter Zuvela) d Sydney University 8.4: 52 (Jack Walker 3, Paul Oscar 2, Will Bannon, Adam Lyons, Chris Murr) at Gipps Rd Oval.

Best players

Holroyd Parramatta Goannas: Brett Rizzo, Trent Schmutter, Sireli Fifita, Sam Neill, Matthew Burn, Christopher Jones.

Sydney University: Nigel Tao, Chris Murr, Benjamin Hunter, Patrick Hunter, Jack Walker, Jonathon Ross.

Division Five: Sydney University 9.8: 62 (Jackson Wright-Smith 2, Daniel Wilson 2, Jonathon Ross 2, Chris Joines, Michael Murray, Luke Hayward) d Holroyd Parramatta 6.10: 46 (Michael Littlejohn 2, Matthew Ophof 2, Luke Pierce, Edward Helmore) at Gipps Rd Oval.

Best players

Sydney University: Chris Joines, Jonathon Ross, Jeremy Collins-Gallagher, Robert Lavery, Daniel Wilson, Ryan Gentle.

Holroyd Parramatta: Luke Pierce, Leigh Bridges, Michael Littlejohn, Matthew Ophof, Dwayne Marsh, Mitchell Ramsay.

Under 18 Division One: Sydney University 28.22: 190 (Matthew Vicic 10, William Stratford 5, Yarran Jaffer-Williams 4, Jack Hiscox 3, Calvin Goessler 2, Obadiah Williams, Sebastian Fotea, Lachlan Maples, Tom Falkner) d Southern Power 0.0: 0 at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Sydney University: Matthew Vicic, Lachlan Maples, William Stratford, Yarran Jaffer-Williams, Jack Hiscox, Nathan Stares.

Southern Power: Liam Hamling, Andrew Denoon, Noah Park, Liam Cashman, Lachlan Hutchinson, Jacob Miller.

 

Sydney Women’s AFL – Round 12

Division One: Sydney University 9.7: 61 (Meredith Gray 2, Stephanie Walker 2, Ashlee Morgan 2, Katrina Byrne, Beth Watts, Jennifer Lew) d Western Wolves 6.4: 40 (Kate Lawson 3, Charlotte Latsombath, Jess Downting, Melissa Freckelton) at Sydney University No.1 Oval.

Best players:

Sydney University: Rachael Stack, Stephanie Walker, Lara Creber, Jennifer Lew, Belinda Michalk, Amy Foo.

Western Wolves: Kate Lawson, Kerry Taylor, Bree Calderwood, Jenna Mercer, Melissa Freckelton, Melanie Pring.

 

Soccer 

Sydney Women’s Premier Division – Round 18

First Grade: Illawarra Stingrays 4 d Sydney University 1 at JJ Kelly Park.

Reserve Grade: Illawarra: Stingrays 1 d Sydney University 0.

Under 16: Illawarra: Stingrays 1 d Sydney University 0.

Under 14: Illawarra: Stingrays 2 d Sydney University 1.

 

NSW Men’s Premier League – Round 18

Premier Division: Spirit FC 5 d Sydney University 2 at Hensley Athletic Field.

Under 20: Spirit FC 5 d Sydney University 0.

Under 18: Sydney University 4 d Spirit FC 0.

Under 16: Sydney University 3 d Spirit FC 1.

Under 15: Sydney University 4 d Spirit FC 0.

Under 14: Sydney University 3 d Spirit FC 1.

Under 13: Sydney University 5 d Mount Spirit FC 4.

Under 12: Spirit FC 1 d Sydney University 0.

 

Baseball

Sydney Winter Baseball League – Round 16

First Grade: Sydney University 8 d Cronulla 1.

Second Grade: Cronulla 6 d Sydney University 2.

Third Grade: Sydney University 5 d Cronulla 4.

 

Rugby Union

Sydney Men’s Grade competition – Round 14

First Grade: Sydney University 64 (Tolu Latu 2, Greg Jedoulev 2, Ollie Atkins, Dave Dennis, Nick Phipps, Stefano Hunt, Peter Betham, Tom Kinston tries; Nick Phipps 7 goals) d Northern Suburbs 19 (Michael Wells, Bill Meakes, Cam Crawford tries; Scott Daruda 2 goals) at North Sydney Oval.

Second Grade: Sydney University 25 (Alisdair King, Stuart Dunbar, Nathan Trist tries; Byron Hodge 2 goals, 2 pen goals) d Northern Suburbs 22 (Hugh Sinclair, Lewis Adams, Jac Cameron tries; Jack Grant goal, Sam Myers goal, pen goal, Sam Myer pen goal).

Third Grade: Sydney University 39 (Sam English 2, Oliver Gresham, Michael Pollastri, Hugh Frazer, Willie DuPlessis tries; Jack Macklin 3 goals, pen goal) d  Northern Suburbs 14 (Dom Longhurst, Matt Gordon tries; Alex Lavender 2 goals).

Fourth Grade: Sydney University 25 (Anthony Pohlen 2, Kodie Drury-Hawkins, Jack Sullivan tries; Ben Lenehan goal, pen goal) d Northern Suburbs 7 (Tom Lee try; Joe Jenkins goal).

Colts

First Grade: Sydney University 22 (4 tries) d Northern Suburbs 14.

Second Grade: Sydney University 34 (6 tries) d Northern Suburbs 21.

Third Grade: Sydney University 43 (7 tries) d Northern Suburbs 14.

 

Sydney Women’s Grade competition – Round 10

First Grade: Sydney University 50 d Penrith 20 at Granville Park.

 

Hockey

Sydney Men’s competition – Round 18

Premier League: Glebe 5 d Sydney University 3.

Sydney Cup: Glebe 4 d Sydney University 3.

Sydney League 1: Manly 3 d Sydney University 1.

Sydney League 2: Manly 2 drew with Sydney University 2.

Sydney League 3: Glebe 7 d Sydney University 1.

Sydney League 4: Glebe 8 d Sydney University 1.

Sydney League 7: Sydney University 3 d UNSW 1.

Sydney League 8: UNSW 2 d Sydney University 1.

Sydney Women’s competition – Round 12

Metro League 1: Sydney University 1 drew with Moorebank 1.

Metro League 2: Sydney University 3 d Moorebank 2.

Metro League 3: Moorebank 3 d Sydney University 2.

Menu
X