Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Australian Football

Sydney AFL competition – Round 16

Premier Division: St George 21.14: 140 (Jason Saddington 6, Daniel Napper 4, Jordan West 3, Paul Sain 2, Lewis Broome, Daniel Rixon, Bryce Addison, Alexander Wynn, Blake Guthrie, Stephen Wilsen) d Sydney University (Max Carter 2, Michael Figg 2, Lachlan Godfrey, Mitchell Scott, Ryan Kennedy) at Blacktown.

Best players

St George: Stephen Wilsen, Alexander Wynn, Blake Guthrie, Jason Saddington, Ben Sharp, Jordan West.

Sydney University: Tim Air, Christopher Reichman, Dane Roberton, Scott Snodgrass, Max Carter, Mitchell Scott.

Division Two: St George 8.6: 54 (Jonathan Shineberg 2, Dean Bowen 2, Richard Talbot, Adam Bennett, Dylan Taylor, James Do Canto) d Sydney University 5.6: 36 (James Fitzpatrick, Leigh McWhirter, Gary Burch, Jeffrey Melville, Thomas Aitken).

Best players

St George: Benjamin Maddern, Richard Talbot, Vincent Stevens, Dylan Taylor, Matthew Mackney, Daniel Annor.

Sydney University: Jason Cheah, Kenneth Simpson, Harry Murdoch, Tony Ly, Riodan Lee, Charles Allworth.

Division Three: Sydney University 18.13: 121 (Reece Gazzard 5, Paul Ioakim 4, Craig Boustred 4, Michael Murray 2, Chas Wilkinson, Brendan Rankine, Luke Taylor) d Moorebank 4.5: 29 (Daniel Hope 2, Paul Konowalow, Jack Lepper) at Bruce Purser Reserve.

Division Five: Sydney University 20.10: 130 (Michael Gregory 8, Jake Rosen 4, Christopher Reid 3, Chris Murr 2, Jan Bischoff, Nathan McKinnon, Benjamin Hunter) d Penrith 6.7: 43 (Justin Weller 2, Alan Prowse 2, David Pettitt, Brendan Ridges) at St Paul’s College Oval.

Under 18 Division One: St George 12.7: 79 (Jackson Claridge 5, Jacob Stek 2, Dean Gilbert, Jason Gasovski, Billy Katsiris, Ben Hodgson, Daniel Tomlins) d Sydney University 8.6: 54 (Jethro Braico 3, Jack Hiscox 2, Finnian Pauner, Oscar Read, Daniel Risby) at Blacktown.

Best players

St George: Liam Bielby, Rhys Fowler, Jason Claridge, Jacob Stek, Nicholas Swanson, Campbell Andrews.

Sydney University: Jaydan Donato, Adam Bertino, Oscar Read, Sam Lonergan-Stewart, Jethro Braico, Ty Stephens.

 

Rugby Union

Sydney Grade competition – Round 14

First Grade – Shute Shield: Manly 37 (Richard Hooper 3, James Hilterbrand 2, Elvis Taione tries; Scott  Daruda 2 goals, pen goal) d Sydney University 25 (Liam Winton, Tim Davidson, James McMahon tries; Dan Kelly 2 goals, pen goal, Bernard Foley pen goal) at Sydney University No.1 Oval.

Second Grade – Colin Caird Shield: Sydney University 34 (Nathan Trist 2, David Fong, Peter Betham, Tolu Latu tries; Brad Hodge 3 goals, pen goal) d Manly 31 (O Famueli 2, Neil Meyer, M Wood, Blair Polwart  tries; Marshall Milroy 3 goals).

Third Grade: Henderson Shield: Sydney University 22 (Holoua Tonga, Mark O’Dare, Zubayr Abrahams tries; Eddie Paea 2 goals, pen goal) d Manly 16 (Carrick May try; Luke Perry goal, 3 pen goal).

Fourth Grade: Henderson Cup: Sydney University 62 (Sione Kaivelata 3, Jack Macklin 2, Cameron Lawrence 2, Dan Simpson, Aldi King, James Swan tries; Jack Macklin 6 goals) d Manly 12 (Robbie Pickering, M. Dawes tries; Shem Grieve goal).

Colts

First Grade: Sydney University 58 (10 tries) d Manly 0.

Second Grade: Sydney University 20 d Manly 12.

Third Grade: Sydney University 44 (8 tries) d Southern Districts 0.

 

Soccer

Men’s Super League – Round 19

First Grade: Sydney University v Granville Rage 1 (Almir Dizdaric 36m) drew with Sydney University 1 (Ryo Kono 1m) at Garside Park.

Division 20: Sydney University 3 d Granville Rage 0.

Rescheduled games – Round 9

First Grade: NSWIS 2 d Sydney University 0.

Women’s Premier League – Round 19

First Grade: NWS Koalas 2 (Emma Stewart 52m, Katarina Kraft 83m) d Sydney University 0 at ELS Hall Park.

Reserve Grade: NWS Koalas 1 drew with Sydney University 1.

Under 16: NWS Koalas 0 drew with Sydney University 0.

Under 14: NWS Koalas 1 drew with Sydney University 0.

Under 12: Sydney University 1 d MWS Koalas 0.

 

Hockey

Sydney Men’s competition – Round 18

Premier League: GNS 3 d Sydney University 2.

Sydney Cup: Sydney University 5 d GNS 1.

Grade 1: Sydney University 5 d Norwest 4.

Grade 2: Sydney University 2 d Norwest 0.

Grade 4: Sydney University 5 d Bankstown 0.

Grade 7: Sydney University 4 d Sutherland 3.

Grade 8: Sydney University 2 d St George-Randwick 1.

Menu
X