Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Men’s Grade competition – Round 8

First Grade – Shute Shield: Sydney University 49 (Tom Boidin, Hugo Dessens, Stuart Dunbar, James Dargaville, Nathan Trist, Tom Kingston tries; Byron Hodge 5 goals, 3 pen goals) d Gordon 10 (Tom Matthews try; Terry Preston goal, pen goal) at Chatswood Oval

Second Grade – Colin Caird Shield: Sydney University 35 (pen try, Tom Heslop, Levi Dodd, Willie du Plessis, Ben Cannon tries; Ben Cannon 2 goals, pen goal, Levi Dodd pen goal) d Gordon 19 (Nick Walker, Tom Coupland tries; Ryan Matthews 2 goals, pen goal).

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University 78 (Hugh Fraser 2, Richard Quigley 2, Ben Murray 2, Ollie Gresham, Michael Pollastri, Cameron Lawrence, Oliver L’Estrange, Laumua Potifele, James Stewart tries; David Fong 6 goals, Cameron Mason 3 goals) d Gordon 5 (Matt Bell try).

Fourth Grade – Henderson Cup: Sydney University 87 (Jack O’Connor 4, Jack Sullivan 2, Ben Lenehan 2, Duncan Boyd-Jones 2, Jack Jones, Daniel Cope, Julian James tries; Ben Lenehan 8, James Swan, Jack Sullivan, Jack O’Connor goals) d Gordon 7 (Luke Turia try; Tristan Pixley goal).

Colts

First Grade – W. McMahon Memorial Shield: Sydney University 64 (10 tries) d Gordon 6.

Second Grade – Shell Trophy: Not contested.

Third Grade – Bill Simpson Shield: Not contested.

 

Australian Football

NEAFL – Eastern Conference – Round 10

Eastlake 15.13: 103 (Dean Roulstone 5, Samuel Mardling 3, Justin Mesman 2, Ricky Stoyanoff 2, Aaron Bruce, Chad Gibson, Daniel O’Connell goals) d Sydney University 11.9: 75 (Peter Dugmore 3, Tom Elkington 2, Adam Campbell, Mitchell Thompson, Montgomery Krochmal, Alex O’Dea, Tom Morrison, Tim Barrett goals) at Manuka Oval, Canberra.

Best players

Eastlake: Dean Roulstone, Chad Gibson, Ricky Stoyanoff, John Van Meurs, Daniel Owen, Xavier McMahon.

Sydney University: Adam Campbell, Timothy Barton, Tom Morrison, Tom Ayton, Gerard Wilkie, Peter Dugmore.

Sydney Premier League – Round 7

Premier Division: North Shore Bombers 16.17: 113 (Daniel Roberts 6, Nick Todd 4, Jack Davis 3, Brendan Fitzgerald, Justin Walsh, Lachlan Hayres) d Sydney University 13.9 87 (Ben Fitzpatrick 3, Gabriel Robbie 3, Michael Higgins 2, MJ Figg 2, Benjamin Taggart, James Howard, Matt Hutton) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

North Shore: Thomas McMahon, Christopher Murphy, Daniel Roberts, Nick Todd, Jack Davis, Evan Davis.

Sydney University: Glenn Smith, Max Carter, Callum Kennedy, Rory Avis-Foster, Matt Hutton, Gabriel Robbie.

Division Two: Sydney University 12.12: 84 (Jeffrey Melville 6, Atticus Saunders 2, Christopher Browne, Andrew Holmes, Alexander Hawtin, Joshua Cutrupi) d Camden Cats 4.8: 32 (James Watkins, Josiah Ayling, James Dixon, Fraser Brown) at Blacktown International Sports Park.

Division Three: Sydney University 10.8: 68 (Craig Boustred 3, Trent Millsteed 2, Roger Snodgrass 2, Blair McFarlane, Harry Murdoch, Paul Younan) d Southern Power 5.7: 37 (Christopher Guild 2, Ben Jansson, Matthew Young, Michael Bellman) at Gwawley Oval.

Division Four: Sydney University 8.7: 55 (Gordon Willis 3, Christopher Clarebrough 2, Thomas Chard, Mitchell Hume, Alex McCormack) d UTS Bats 6.16: 52 (Andrew Langford 2, Sam Bedson 2, Jonathan Bocking , Adrian Sibbick) at Trumper Park.

Division Five: Southern Power 12.14: 86 (Bradley Cavanagh 4, Rodney Bloomfield 2, Adrian Dark 2, Jack Nelson, Rhys Vance, Riley Buckley, Nicholas Fox) d Sydney University 5.11: 41 (Paul Oscar 2, Lawson Williams, Jeremy Owens, Charlie Chrisp) at Gwawley Oval

Under 18 Division One: Sydney University 7.12: 51 (Matthew Vicic 4, Nathan Carter 2, Vincent Britton) d North Shore Bombers 7.4: 46 (Zachary Fyffe 5, Jack Barclay, Angus Quail) at Mahoney Park.

Best players

Sydney University: Vincent Britton, Calvin Goessler, Samuel Reed, Tom Falkner, William Combe, Lachlan Maples.

North Shore: Jack Campbell, James Cistulli, Tom Plant, Sudket Fraser-Krause, James Fitzgerald, Zachary Fyffe.

Sydney Women’s Premier Division – Round 6

First Grade: Sydney University 9.9: 63 (Ashlee Morgan 4, Meredith Gray, Emma Yuen, Amy Foo, Rachael Stack, Stephanie Walker) d Wollongong Saints 0.2: 2 at North Dalton Park.

 

 Soccer

NSW Men’s Premier League 2 – Round 10

First Grade: Sydney University 2 d Hills Brumbies 1 at Hensley Athletic Field.

Under 20: Sydney University 1 drew with Hills Brumbies 1.

Under 18: Sydney University 1 drew with Hills Brumbies 1.

Under 16: Hills Brumbies 2 d Sydney University 0.

Under 15: Sydney University 3 d Hills Brumbies 0.

Under 14: Sydney University 3 d Hills Brumbies 1.

Under 13: Sydney University 2 d Hills Brumbies 0.

Under 12: Sydney University 2 d Hills Brumbies 0.


NSW Women’s Premier League – Round 9

First Grade: Sydney University 1 drew with Manly United FC 1 at Wilson Park.

Reserve Grade: Manly United 2 d Sydney University 0.

Under 16: Manly United 2 d Sydney University 0.

Under 14: Sydney University 5 d Manly United 1.

Under 12: Sydney University 4 d Manly United 0.

 


Hockey

Sydney Men’s competition – Round 10

Sydney Cup: Norwest Strikers 7 d Sydney University 0 at Pennant Hills.

Premier League: Norwest Strikers 5 d Sydney University 3.

Sydney League 1: Gordon-North Sydney 5 d Sydney University 3 at Olympic Park.

Sydney League 2: Sydney University 5 d Gordon-North Sydney 3.

Sydney League 3: Bankstown 4 d Sydney University 0.

Sydney League 8: Sydney University 5 d Manly 1.

 

Baseball

Sydney Winter Baseball League – Round 8

First Grade: Sydney University 4 d Hawkesbury 3 at Sydney University No.2 Oval.

Second Grade: Sydney University 9 d Hawkesbury 5.

Third Grade: 9 d Hawkesbury 4.

Menu
X