Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Australian Football

Sydney Premier Division – Round 16

Premier Division: Sydney University 20.15: 135 (Sam Crichton 5, Tim Barrett 3, Nicholas Lye 2, Max Carter 2, Adam Campbell 2, Michael Hartley 2, Joshua Cole, Christopher Clarebrough, David Mitchell, Anton Turco) d UNSW-Eastern Suburbs 11.8: 74 (Joshua Parmenter 5, Jeremy Kiel 2, Samuel Tagliabue 2, Tim Garrett, Angus Robson) at Henson Park.

Best players:

Sydney University: Nicholas Lye, Tim Barrett, Michael Hartley, Joshua Cole, Tim Barton, Craig Moller.

UNSW-Eastern Suburbs: Joshua Parmenter, Joel Robbie, Benjamin Woods, Tim Garrett, Hayden Nichols, Adam Gulden

Division One: Sydney University v UNSW-Eastern Suburbs: Washed out.

Under 18 Premier Cup: Sydney University 10.22: 82 (Richard Hall 3, Sean Carnaffan 2, Victor Petrovic, Morgan Davis, Ned Newton, Todd Considine, Matthew Powys) d Penrith 10.11: 71 (Ben McGovern 6, Liam Murphy 2, Jack Ponton, William Nicholson-Bragg) at Cook Park.

Division Two: Sydney University v Balmain at St Paul’s College Oval: Washed out.

Division Five: Sydney University v Macquarie University at St Paul’s College Oval: Washed out.

 

Rugby Union

Sydney Grade competition – Round 16

First Grade: Sydney University 62 (Pen try, Tim Davidson 2. Tom Kingston, Nathan Charles, Sam Carter, Dave Dennis, Greg Jeloudev, Michael Hodge, Berrick Barnes tries; Berrick Barnes 6 goals) d Penrith 7 (Kornelio Burgess try; Atelea Okati goal) at Sydney University No.1 Oval.

Second Grade: Sydney University 88 (Tom Boidon 2, Jack De Guingand 2 Eddie Bredenhann 2, Zumbayr Abrahams 2, Josh Dillon 2, Sam Roberson, Oliver Atkins, Josh Elice-Flint, Nick Edwards tries; Eddie Bredenhann 7 goals, Jacob Taylor 2 goals) d Penrith 0.

 

Soccer

NSW Men’s Super League – Round 19

Sydney University v Fraser Park: All matches washed out.

Women’s Premier League – Round 19

Sydney University v Inter Lions: All matches washed out.

 

Baseball

Sydney Winter League – Round 16

All matches washed out.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 17

First Grade: Sydney University 4drew with Norwest 4.

Second Grade: Norwest 3 d Sydney University 2.

First Division: First Grade: Sydney University 4 d Norwest 0.

Second Grade: Sydney University 2 drew with Norwest 2.

Second Division: First Grade: Sydney University 5 d UNSW 0.

Second Grade: Sydney University 1 d UNSW  0.

Fourth Division: First Grade: Sydney University 8 d Wests 1.

 

Fencing

NSW Association – at Marrickville

Open Men’s Tex Clark Epee: Reagan Clark (Sydney University), Ed Fernon (Sydney University), Oscar Hargraeves (Sydney University) and Robert Snell (Macquarie University) equal third.

Open Women Tex Clark Epee: Abbie Nutt (Macquarie University), Chloe Esposito (UTS), Ashleigh Forham (Sydney University) and Julie Seggie (UTS) equal third.

 

Rugby League

NSW Tertiary Cup competition – Round 16

Division Two: Sydney University v Canberra University Cows: Washed out.

Menu
X