Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

 

Australian Football

North-East AFL – Round 4

Sydney University 12.13: 85 (Nicholas Winmar 3, Mitchell Thompson 2, Jacob Derickx 2, Matthew Rawlinson 2, Nicholas Foster, Thomas Young, Jordan Law, Jackson Potter) defeated Canberra Demons 6.12: 48 (Jack Baker 2, Nicholas Fothergill 2, Luke Mckay, Daniel O’Connell) at Drummoyne Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Thomas Young, Nicholas Winmar, William Sierakowski, Max Wilson, Lewis Stevenson, Jackson Potter.

Canberra Demons: Daniel O’Connell, Jordan Harper, Luke Mckay, Isaac. Taylor.

 

Sydney Men’s competition – Round 4

Premier Division: Sydney University: Bye.

Division One: Sydney University 6.9: 45 (Nic Dale 4, Sebastian Trevaskis, Nicholas Baertino) defeated Balmain Tigers 3.8: 26 (Bradley Plug 2, Luke Wilby) at Mahoney Park.

Best players

Sydney University: Liam Blue, Andrew Holmes, Nic Dale, John Walsh, Nicholas Lloyd, Nathan Danckert.

Balmain: Hugh Priest, Harry Jenkins, Sam Hocking, Joel Gray, Dean Cockburn, Edward McCann.

 

Division Two: Manly Warringah Giants 8.14: 62 (no details) defeated Sydney University 3.5: 22 (Harry Skacel 2, Luther Canute) at Weldon Oval.

Best Players

Manly Warringah: No details.

Sydney University: Samuel Bailey, Luke Freemantle, Stephen Lloyd, Luther Canute, Brent Pollock, Harry Skacel.

 

Division Four: Sydney University 6.15: 51 (Jordan Pickard 2, Josh Heazlewood, Scott Walker, Jack Hunter, Robert Lay) defeated Manly Warringah Giants 4.5: 29 (Angus Reid 2, Tim Stone, Duncan Randall).

Best players

Sydney University: Tim Lay, Luke Higgins, Ryan Nyberg, Jack Hunter, Jordan Pickard, Adam Clark

Manly Warringah Giants: Blake Collard, Dermot Flanagan, Chris Hickford, Robert Comans, Jaden Dinale, Duncan Randall.

 

Under 19 Division One: Sydney University: Bye.

 

Sydney Women’s competition – Round 1

Premier Division: Sydney University Bombers 8.6: 54 (Nicola Barr 2, Meredith Gray 2, Jasmine. Fergus 2, Casey Samuels, Elizabeth Sadler, Emily Matheson) defeated Auburn Giants 1.1: 7 (Lael Kassem) at Mona Park.

Best players

Sydney University: Alice Wood, Kaitlin Koh, Nicola Barr, Sera Kaukiono, Elizabeth Sadler, Nicola Wiggins.

Auburn Giants:  Angela Priftis, Hayat Ajaj, Narmeen Mohamad, Mona Issa, Amna Karra-Hassan, Amne Issa.

Rugby League

NSW Tertiary Cup competition – Round 4

Division 1: Sydney University 0 defeated by Western Sydney Polecats 22.

Division 2: Sydney University 10 (Connor Karagiannis, Vaiola Mahe; David Turner goal) defeated by Western Sydney Polecats 16.

Soccer

Men’s – Round 4

National Premier League Men’s 3

First Grade: Inter Lions SC 1 (Daniel Fogarty) defeated Sydney University SFC 0 at Fraser Park.

U20s:  Sydney University SFC 3 (William Donato, Joshua Ginges, Nicholas Makridopolus) defeated Inter Lions SC 0 at Fraser Park.

U18s: Inter Lions SC 2 (Jack Armson 2) defeated Sydney University 1 (Thomas Bennett) at Fraser Park.

 

Rugby Union

Sydney Men’s premier competition – Round 6

First Grade: Sydney University 22 (Jake Gordon, James Kane, Jim Stewart tries; Christian Kagiassis 2 cons, pen goal) defeated Warringah 19 (Pierce Howell, Jamie Forbes, Max Jones tries; Hamish Angus 2 cons) at Pittwater Rugby Park on Saturday.

Second Grade: Warringah 17 (Adam Bate, Luke Vascio, Vincent Wright tries; Mathew Arnold con) defeated Sydney University 0 at Pittwater Rugby Park.

Third Grade: Sydney University 27 (Richie Williams 2, Jack Bliss, Ben Cannon, Justin Fourie tries; Mesake Tagituimua con) defeated Warringah 13 (Vincent Wright, Mitchell Hyde tries; Callum Reid pen goal) at Pittwater Rugby Park.

Fourth Grade: Sydney University 47 (Nicholas Burden 2, Maxwell Hughes, Edward L’Estrange, Dylan Oldfield, Patrick Muller Hamish Stephenson tries; Tom Wilson 6 cons) defeated Warringah 0 at Pittwater Rugby Park.

Colts

First Grade: Sydney University 36 (Thomas Horton, Harry Johnson Holmes, Peter Fenwicke, Theo Strang, Eddy King, William McDonnell tries; Samuel Renton 3 cons) defeated Warringah 10 (Danny Lautolo, Puni Aupini tries) at St Paul’s College.

Second Grade: Sydney University 21 (Sean O’Byrne, Callum Styles, Toby Cooke tries; Callum Styles 3 cons) defeated Warringah 3 (Samuel Gainsford pen goal).

Third Grade: Sydney University17 (Langley Ammit, Angus Chapman, Ben Halmarick tries; Daniel Poletto con) defeated Warringah 5 (Tom McBryde try).

Menu
X