Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Soccer

NSW Men’s Super League – Round 10

First Grade: Blacktown Spartans 2 (James Young 57m, Tom Spencer 87m) d Sydney University 0 at Hensley Athletic Field.

Under 20: Sydney University 3 d Blacktown Spartans 0.

NSW Women’s Premier League – Round 10

First Grade: Macarthur Rams 4 d Sydney University 1 at Hensley Athletic Field.

Reserve Grade: Sydney University 5 d Macarthur Rams 0.

Under 16: Macarthur Rams 3 d Sydney University 0.

Under 14: Macarthur Rams 2 d Sydney University 0.

 Under 12: Sydney University 1 d Macarthur Rams 0.

 

Baseball

NSW Winter League – Round 8

 

First Grade: Greenway 7 d Sydney University 3 at Greenway Park.

Greenway 001 103 10 6r 7h 3e

Sydney University 000 001 101 3r 5h 3e

 

Second Grade: Sydney University 4 d Greenway 2.

Third Grade: Sydney University 7 d Greenway 1.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 9

First Grade: Sydney University 3 d Briars 2.

Second Grade: Briars 3 d Sydney University 2.

Division One:

First Grade: Briars 4 d Sydney University 0.

Second Grade: Manly 1 d Sydney University 0.

Division Four

First Grade: Macquarie University 4 d Sydney University 0.

Second Grade: Sydney University 3 d Manly 1.

 

Australian Football

Sydney Premier Division – Round 8

First Grade: Sydney University 27.14: 176 (Alexander Lee 5, Peter Dugmore 4, Adam Campbell 3, Kane Murphy 3, Craig Moller 3, Tim Barton 2, Joshua Cole 2, Mark Rigby 2, Christopher Kendrick, Tim Barrett, Michael Higgins) d St George 9.8: 62 (Jonathon Shineberg 2, Chris Ogle 2, Patrick McBride, Daniel Napper, Lloyd Perris, Nick Ryan, Ben Jones) at Sydney University No.1 Oval.

Best players:

Sydney University: Joshua Cole, Clinton Wells, Alexander Lee, Tim Barton, Kane Murphy, Martin Rice.

St George:  Chris Ogle, Stephen Wilsen, Patrick McBride, Mark Graham, Lloyd Perris, David Lycakis.

Division One: Sydney University 12.10: 82 (Desmond Worrell 4, Andrew Holmes 2, Chris Walsh 2, Thomas Kirkham, Nicholas Lye, Jacob Swarts, William Dempsey) d Southern Power 7.5: 47 (Graham Enright 3, Matthew Graham 2, Matthew Dowling, Jerard McLean) at St Paul’s College Oval.

Division Two: Sydney University 23.10: 148 (Troy Cole 9, Roland Stokes 3, Chris Wilkinson 2, Hayden Conroy 2, Atticus Saunders 2, Oliver Young, Alex Crowe, Paul McWhirter, Adam Clark) d St George 6.12: 48 (Richard Talbot 3, Jonathon Ford, Adam Bennett, Lachlan Orr).

Division Three: Sydney University 12.15: 87 (Mark Horsley 3, Anthony Overall 2, Joseph La Posta 2, Christopher Reid 2, Stephen Lloyd, Pat Francis, Julian Crowley) d Southern Power 9.6: 60 (Joshua Krull 4, Andrew Cluff 2, Cameron Roe, Luke Jansson, Thomas Ryan).

Division Five: Southern Power 15.10: 100 (Scott Lowes 5, Ryan Libbis 2, Dylan Andrews 2, Matthew Crowe 2, Anthony Graf 2, Ashley Campbell, Mark Piatti) d Sydney University 10.8: 68 (Chris Wilde 3, Samuel Young 3, Alex Shain 2, Tim Bauer, Martin Cannon).

Under 18 Premier Cup: Sydney University 14.10: 94 (Richard Hall 4, Gabriel Robbie 4, Matthew Powys 2, Thomas Graham 2, Morgan Davis, Sean Carnaffan) d St George 11.6: 72 (Alexander Brooks 4, Mitchell Edwards 2, Ben Hodgson, Harry Roach, Jackson Claridge, Adam Whatley, Alexander Wynn) at Sydney University No.1 Oval.

  

Rugby Union

Sydney Premier Grade competition – Round 8

First Grade: Sydney University 38 (Pen try, Aldy King, Trent King, David Hickey, Alex Rokobaro tries; Dan Kelly 2 goals, 3 pen goals) d Gordon 30 (Terry Preston, Barry Mansfield, Dion Berryman tries; Dave Harvey 3 goals, 3 pen goals) at Chatswood Oval.

Second Grade: 42 (Chris Chapman 2, Oli Atkins, Levi Dodd, Michael Gallimentti, Geordie McSullea tries; Levi Dodd 2 cons, Ed Bredenhann  goal, 2 pen goals) d Gordon 15 (David Tome, Tom Hill tries; Tom Hill goal, pen goal).

Third Grade: Sydney University 46 (Zumbayr Abrahams 2, Cameron Lawrence 2, Michael Gallimentti 2, Harry Marples, Hamish King tries; Cameron Lawrence 3 goals) d Gordon 3 (Will Shirvington pen goal).

Fourth Grade: Sydney University 38 (James Cameron 2, James Swan, Callum Fryer, Brock Baillie, Dane Cole-Clarke tries; James Cameron 4 goals) d Gordon 15 (A Namoa, Rohan Pixley tries; Gilbert Modrau goal, pen goal).

Colts

First Grade: Sydney University 36 (4 tries) d Gordon15.

Second Grade: Sydney University 46 (7 tries) d Gordon13.

Third Grade: Sydney University 62 (10 tries) d Gordon 0.

 

Fencing

President’s Cup

Men’s Foil: H Cotman (UNSW), Andre Tsyhchenko (UTS), Matthew Donald (Marconi), Derrick Roberts (Sydney University).

Women’s Foil: Lishan Sung (UTS), Kate Skokan (Masters), Jackie Budniak (TSC), Katherine Kwa (Sydney University).

Women’s Novice Foil: E. Principe (Rozelle), P. Showell (ACT), K. Moore (Sydney University).

Women’s Sabre: O. Fatma (Sydney University), R. Hooper (MLC), L. Hooper (MLC).

  

Rugby League

NSW Tertiary Second Division competition – Rounds 5 and 6

First Grade: ANU Grizzlies 32 d Sydney University 0 at Henson Park on May 14.

Second Grade: ANZ Grizzlies 32 d Sydney University 10.

First Grade: Cumberland Beavers 26 d Sydney University 6 at Norford Oval on May 21.

Second Grade: Cumberland Beavers 24 d Sydney University 6.

Menu
X