Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, collated by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

 

Baseball

Sydney Winter League – Grand Finals

Second Grade: Sydney University 4 defeated Hawkesbury 2 at Petersham Oval on Sunday.

Third Grade: Sydney University 2 defeated Hawkesbury 1 at Petersham Oval on Sunday.

 

 

Rugby Union

Sydney Premier Men’s competition – Qualifying Finals

First Grade – Shute Shield: Sydney University 21 (Jake Gordon 2, Lachlan Swinton tries; James Kane 3 goals) defeated Eastern Suburbs 13 (Cody Walker, James Field tries; Mack Mason pen goal) at Sydney University Football Ground on Saturday.

Second Grade – Colin Caird Shield: Sydney University 58 (Benjamin Carolan, Hugh Summerhayes, Jackson McCalman, Daniel Calavassy, Harry Potter, Chris Ingate, Sam Barclay, Joshua King tries; Ben Hughes 4 goals, William Wennerbom 2 goals) defeated Northern Suburbs 30 (no details available) at Sydney University Football Ground on Saturday on Saturday.

Third Grade – Henderson Shield:  Sydney University 29 (no details available) defeated Manly 7 (Thomas Barker try; Zachary Southern goal) at Sydney University Football Ground on Saturday.

Fourth Grade – Henderson Cup: Northern Suburbs 15 (Henry Mikkelsen, Benjamin Martin tries; Mike Cross goal, Jack Burey pen goal) defeated Sydney University 11 (Luke Porter try; Joshua Schwager 2 pen goals) at Sydney University Football Ground on Saturday.

Colts

First Grade – W. McMahon Shield: Sydney University 34 (Ciaran Loh, Rory Suttor, Mitieli Tuinakauvadra, Jack Murray, William Terry, Edward Renton tries; Jack Murray 2 goals) defeated Southern Districts 14 (Chase Sammons-Paea, Nathan Lawson tries; Ryan Longville 2 goals) at Coogee Oval on Saturday.

Second Grade – Shell Trophy: Sydney University 39 (Sevele Papillon 2, Oliver Harvison, Hayden Pomare, Angus Williams, Samuel Begbie tries; Max Robson 3 goals, pen goal) defeated Eastern Suburbs 19 (Will Johnston 2, Jock McGregor tries; Alec Sheldon 2 goals) at Coogee Oval on Saturday.

Third Grade – Bill Simpson Trophy: Sydney University 27 (Thomas Latu 2, Connor Grindal tries, Joshua Hardie 3 goals, 2 pen goals) defeated Randwick 25 (Michael Rewitt, Dean Kormanyos, Benjamin Howard tries; Lachlan Day 2 goals, 2 pen goals) at Coogee Oval on Saturday.

 

 

Australian Football

NEAFL Round 20

Sydney University 17.19: 121 (Tristan Davies 3, Jacob Derickx 3, Jackson Potter 2, Ned Reinhard 2, Nicholas Foster, William Sierakowski, Tom Young, Jack Hiscox, Samuel Tagliabue, Jake Bartholomaeus, Adam Gulden) defeated Canberra 11.8: 74 (Thomas Faul 5, Jack Powell 2, Nathan Oakes, Harrison Carr, Reed Stevens, Aaron Bruce) at Blacktown International Sportspark on Saturday.

Best players

Sydney University: Craig Bird, William Sierakowski, Samuel Tagliabue, Aaron Gulden, Tristan Davies, Damien Bonney.

Canberra: Thomas Faul, Mitchell Maguire, Aaron Bruce, Alexander Paech, Angus Baker, Sam Martyn.

 

Sydney Men’s Premier Division – Round 18

Premier Division: Sydney University 21.15: 141 (William Stratford 6, Michael Nettheim 3, Samuel Gilfedder 3, Nicholas Bertino 2, Nik Dale 2, Timothy Cordner 2, Harry Morrison, Spencer Krochmal, Montgomery Krochmal) defeated Camden Cats 8.5: 53 ( Mark Maher 2, Brendan Coxall, Mitchell Sapiatzer, Shane Doherty, Nathan Kenny, Jed Ellis-Cluff, Ben Yakimov) at Fairfax Reserve on Saturday.

Best players

Sydney University: William Stratford, Samuel Gilfedder, Michael Nettheim, Daniel Smith, Harry Morrison, Montgomery Krochmal.

Camden Cats:   Mark Maher 2, Brendan Coxall, Mitchell Sapiatzer, Shane Doherty, Nathan Kenny, Jed Ellis-Cluff, Ben Yakimov.

 

Premier Division Reserves: Sydney University 8.9: 57 defeated Camden Cats 7.8: 50 at Fairfax Reserve on Saturday.

 

Round 17

Division One: Sydney University 7.4: 46 defeated Nor-West Jets 2.10: 22 at Bensons Lane on Saturday.

 

Division Two: Camden Cats 8.5: 53 defeated Sydney University 6.6: 42 at Fairfax Reserve on Saturday.

 

Division Three: Sydney University 17.12: 114 defeated North Shore Bombers 3.3:21 at Mohoney Par on Saturday.

 

Under 19 Division One: Sydney University 13.9: 87 defeated Manly Warringah Wolves 6.6: 42 at Weldon Oval on Saturday.

 

Under 19 Division Two: Sydney University 21.25: 151 defeated South-West Sydney Magpies 4.8: 32 at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

 

Sydney Women’s Premier Division – Round 17

Premier Division: UNSW-Eastern Suburbs Bombers 4.9: 33 defeated Sydney University Bombers 4.6: 30 at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Division One: Western Magic 14.7: 91 defeated Sydney University 0.1: 1 at Mike Kenny Oval on Saturday.

 

 

Soccer

 

NPL 3 NSW Men’s competition – Round 24

First Grade Sydney University 3 defeated Gladesville-Rye Magic 2 at Christie Park on Sunday.

Under 20: Sydney University 6 defeated Gladesville-Rye Magic 4 at Christie Park on Sunday.

Under 18: Gladesville Magic 2 defeated Sydney University 1 at Christie Park on Sunday.

NPL 2 Men’s competition – Round 24

Under 16: Sydney University 3 defeated Stanmore Hawks 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 15: Sydney University 1 drew with Stanmore Hawks 1 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 14: Stanmore Hawks 1 defeated Sydney University 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 13: Sydney University 5 defeated Stanmore Hawks 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

 

NPL Women’s competition – Semi-Finals

First Grade: Macarthur Rams 2 defeated Sydney University 1 at Arlington Oval on Sunday.

Reserve Grade: NWS Koalas 2 defeated Sydney University 0 at Arlington Oval on Sunday.

Under 17: Manly United 4 defeated Sydney University 1 at Arlington Oval on Sunday.

 

Hockey

Sydney Men’s Hockey League – Round 20

Premier League 1: Sydney University bye.

Premier League 2: Macquarie University 4 defeatedSydney University 1.

Premier League 3: Sydney University 3 defeated Macquarie University 0.

Sydney League – Round 19

League 2: Monterey 2 defeated Sydney University 1.

League 5: Sutherland 2 defeated Sydney University 0.

Menu
X