Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Australian Football

North East AFL – Grand Final

Northern Territory Thunder 11.15: 81 defeated Aspley 11.14: 80 at TIO Stadium, Darwin, on Saturday.

Sydney Men’s Premier Division One – Preliminary Final

Division One: Sydney University 9.10: 61 (Nik Dale 3, Samuel Clark 2, Christopher Kendrick 2, Andrew MacPherson, Christopher Browne) defeated 8.5: 53 (Wayd Blackburne 3, Damon Woodend, Roman Chowanetz, Jaydan Donato, Aaron Cottrell, Billy Lambert) at Henson Park on Sunday.

Best players

Sydney University: Michael Higgins, William Gowers, Ryan Kennedy, Sam Ryan, Dominic Vincent, Daniel Miller.

Balmain Tigers: Colin Brown, Kevin Jones, Andrew Barr, Wayd Blackburne, Billy Lambert, Eden Woodend.

Grand Final: Sydney University versus Pennant Hills Demons at Henson Park, from noon on Sunday, September 27.

 

Division Three – Grand Final: Sydney University 9.13: 67 (Gabriel Robbie 4, Nicholas Lloyd 3, John Walsh, Brendon Clendenning) defeated UTS Bats 7.7: 49 (Nicholas Barrett 3, Mark Ayers, Mark Pennycuick, Mark Bignell, Guy Kaufman) at Blacktown International Sports Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Nicholas Lloyd, Charles Allworth, Alexander Clark, Riordan Lee, Nathan Danckert, Paul Younan.

UTS Bats: Hugh Perks, Bradley Wooten, Brett Day, Mark Bignell, Nicholas Barrett, Richard Fitzgerald.

 

Sydney Women’s Premier Division – Grand Final

Division One: Newtown Breakaways 6.4: 40 (Codie Briggs 2, Laura Holdsworth, Verna Iles, Belinda Small, Alex Schroder) defeated Sydney University Bombers 3.8: 26 (Belinda Michalk, Nicola Barr, Libby Sadler) at Blacktown International Sports Park at 1.30pm on Saturday.

Best players

Newtown Breakaways: Codie Briggs, Cassandra Lees, Rosemary Morison, Steph Foster, Laura Holdsworth, Alison Parkin.

Sydney University Bombers: Nicola Barr, Megan Andresen, Rachael Stack, Emma Yuen, Amy Foo, Belinda Michalk.

 

Rugby Union

National Rugby Championship – Round 5

University of Canberra Vikings 76 (Nigel Ah Wong 4, Ita Veae 2, Robbie Abel, Isaac Thompson, James Dargaville, Rodney Iona tries, penalty try; Christian Leali’ifano 6 goals, Isaac Thompson goal ) defeated Sydney Stars 16 (Jim Stewart, Tom Carter tries; Jordan McGregor 2 goals) at Viking Park, Canberra, on Saturday.

Round 6: Sydney Stars versus Greater Sydney Rams at 3pm at Leichhardt Oval on Sunday, September 27.

Australian Football

North East AFL – Grand Final

Northern Territory Thunder 11.15: 81 defeated Aspley 11.14: 80 at TIO Stadium, Darwin, on Saturday.

Sydney Men’s Premier Division One – Preliminary Final

Division One: Sydney University 9.10: 61 (Nik Dale 3, Samuel Clark 2, Christopher Kendrick 2, Andrew MacPherson, Christopher Browne) defeated 8.5: 53 (Wayd Blackburne 3, Damon Woodend, Roman Chowanetz, Jaydan Donato, Aaron Cottrell, Billy Lambert) at Henson Park on Sunday.

Best players

Sydney University: Michael Higgins, William Gowers, Ryan Kennedy, Sam Ryan, Dominic Vincent, Daniel Miller.

Balmain Tigers: Colin Brown, Kevin Jones, Andrew Barr, Wayd Blackburne, Billy Lambert, Eden Woodend.

Grand Final: Sydney University versus Pennant Hills Demons at Henson Park, from noon on Sunday, September 27.

 

Division Three – Grand Final: Sydney University 9.13: 67 (Gabriel Robbie 4, Nicholas Lloyd 3, John Walsh, Brendon Clendenning) defeated UTS Bats 7.7: 49 (Nicholas Barrett 3, Mark Ayers, Mark Pennycuick, Mark Bignell, Guy Kaufman) at Blacktown International Sports Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Nicholas Lloyd, Charles Allworth, Alexander Clark, Riordan Lee, Nathan Danckert, Paul Younan.

UTS Bats: Hugh Perks, Bradley Wooten, Brett Day, Mark Bignell, Nicholas Barrett, Richard Fitzgerald.

 

Sydney Women’s Premier Division – Grand Final

Division One: Newtown Breakaways 6.4: 40 (Codie Briggs 2, Laura Holdsworth, Verna Iles, Belinda Small, Alex Schroder) defeated Sydney University Bombers 3.8: 26 (Belinda Michalk, Nicola Barr, Libby Sadler) at Blacktown International Sports Park at 1.30pm on Saturday.

Best players

Newtown Breakaways: Codie Briggs, Cassandra Lees, Rosemary Morison, Steph Foster, Laura Holdsworth, Alison Parkin.

Sydney University Bombers: Nicola Barr, Megan Andresen, Rachael Stack, Emma Yuen, Amy Foo, Belinda Michalk.

 

Rugby Union

National Rugby Championship – Round 5

University of Canberra Vikings 76 (Nigel Ah Wong 4, Ita Veae 2, Robbie Abel, Isaac Thompson, James Dargaville, Rodney Iona tries, penalty try; Christian Leali’ifano 6 goals, Isaac Thompson goal ) defeated Sydney Stars 16 (Jim Stewart, Tom Carter tries; Jordan McGregor 2 goals) at Viking Park, Canberra, on Saturday.

Round 6: Sydney Stars versus Greater Sydney Rams at 3pm at Leichhardt Oval on Sunday, September 27.

Menu
X