Uncategorised

 

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Athletics

World University Games – Shenzhen, China

Men’s 800m final: 1 Lachlan Renshaw (Australian-Sydney University 1:46.36), 2 Haining Teng (China 1:46.62), 3 Fred Samoei (Kenya 1:46.72).

 

Rugby Union

Sydney Grade competition – Round 20

First Grade: Sydney University 65 (Michael Hodge 2, Berrick Barnes 2, Tom Kingston, Bernard Foley, Matt Schwager, Matt Mafi, Sam Carter tries; Berrick Barnes 6 goals, Daniel Halangahu goal, 2 pen goals) d Randwick 17 (Seilala Lam, Paul Hannify, Finau Makamaka tries; Toby Browne goal) at Coogee Oval.

Second Grade: Sydney University 48 (K Sambay, Oliver Atkins, Tom Boidin, Matt Schwager, Michael Ballenetti, Tom English, Josh Dillon, Adam Campbell tries; Angus Roberts 4 goals) d Randwick 7 (Daniel Spencer try; Michael Gibson goal).

Third Grade: Sydney University 25 (Jack Marples 2, Levi Dodd tries; Jack Macklin 2 goals, pen goal, Levi Dodd pen goal) d Randwick 19 (Steve Casamento try, Brendan Barnes goal, 4 pen goals).

Fourth Grade: Randwick 25 (Tom Jenkins, Trent Beilken, Jordan Brown tries; Trent Beilken 2 goals, 2 pen goals) d Sydney University 20 (Tom Halliday, James Cameron, Ned Mulhany tries; James Cameron goal, pen goal).

Colts

First Grade: Sydney University 33 (4 tries) d Randwick 10.

Second Grade: Sydney University 43 (7 tries) d Randwick 0.

Third Grade: Randwick 17 d Sydney University 7.

Sydney Women’s competition – Semi-finals

First Grade: Sydney University 71 d Penrith 0. Merrylands 10 d Warringah 7. Sydney University to meet Merrylands in grand final on Saturday.

 

Australian Football

Sydney Premier Division – Round 20

Premier Division: Sydney University 17.21: 123 (Desmond Worrell 4, Tom Elkington 4, Matthew Clarke 2, Jordan McCreary 2, Anton Turco, Benjamin Mankarious, Martin Rice, Tim Barrett, Sam Crichton) d Illawarra 8.7: 55 (Ryan Price 4, Bradley Patterson 2, Michael Toussis, Peter Lake) at Sydney university No.1 Oval.

Division One: Sydney University 32.13: 205 (Chris Walsh 10, Aaron Everett 4, Andrew Holmes 4, Tim Air 2, Joshua Cole 2, Connor McCauley 2, Leigh McWhirter, Ben Fitzpatrick, Thomas Aitken, Samuel Orton, Thomas Kirkham Jacob Swarts, Rohan MacPherson, Peter Casey) d Illawarra 1.2: 8 (Peter Lloyd).

Under 18 Premier Cup: Sydney University 12.15: 87 (Richard Hall 5, Jack Hiscox 3, Sam Lonergan-Stewart, Gabriel Robbie, Ned Newton, Adrian Yakimov) d Illawarra 7.9: 51 (Thomas Walsh 2, Jason Lavender 2, Kade Drury, Mitchell Bates, Mason Thomson).

Division Two: Qualifying final: Holroyd-Parramatta 10.4: 64 d Sydney University 7.7: 49. Sydney University to meet Balmain in semi-final at Gipps Rd Oval, from 2.10pm on August 28.

Division Three: Sydney University d North Shore on forfeit.

Division Five: Semi-final: Manly-Warringah 9.12: 66 d Sydney University 7.5: 47.

 

Soccer

NSW Men’s Super League – Round 19 rescheduled

Under 20: Fraser Park FC 5 d Sydney University 1. (Sydney University won minor premiership – through to major semi-final.)

Super Youth League – Round 26

Under 18: Dulwich Hill SC 2 d Sydney University 1.

Under 16: Sydney University 1 d Dulwich Hill SC 0. (Finished fifth and through to elimination final.)

Under 15: Sydney University 2 d Dulwich Hill SC 0. (Finished second and through to elimination final.)

Under 14: Sydney University 3 d Dulwich Hill SC 1. (Finished second and through to elimination final.)

Under 13: Sydney University 2 d Dulwich Hill SC 0.

Women’s Premier League – Elimination final

Sydney University 3 (Samantha Spackman 22m, Jenna Kingsley 69m/110m) d Macarthur Rams 2 (Stephanie Haim 33m, Claire Walsh 92m) at Lynwood Park.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 21

First Grade: GNS 3 d Sydney University 2.

Second Grade: Sydney University 5 d GNS 1.

Division 1: First Grade: Easts 6 d Sydney University 1.

Second Grade: Easts 1 d Sydney University 0.

Division Two: First Grade: Sydney University 3 d Briars 0.

Second Grade: Briars 2 d Sydney University 1.

Division Four: Second Grade: Sydney University 3 d Briars 2.

 

Baseball

Sydney Winter League – Preliminary Final

Third Grade: Sydney University 10 d Petersham 8. Sydney University to meet West Sydney Boomers in grand final at Petersham at 1pm on August 27.

Menu
X