Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Men’s Grade competition – Round 3

First Grade Shute Shield: Eastern Suburbs 13 (Tom Azar try; Hugh Hudson goal, 2 pen goals) d Sydney University 10 (Greg Jedoulev try; Jock Merriman goal, pen goal) at Woollahra Oval.

Second Grade – Colin Caird Shield: Sydney University 7 (Alasdair King try; Byron Hodge goal) d Eastern Suburbs 3 (James Devlin pen goal).

Third Grade – Henderson Cup: Sydney University 6 (Jack Macklin 2 pen goals) drew with Eastern Suburbs 6 (Hugh Brownhill 2 pen goals).

Fourth Grade – Henderson Shield: Sydney University 25 (Harry Marples, James Swan, Al O’Donnell tries; Cameron Mason 2 goals, 2 pen goals) d Eastern Suburbs 0.

Colts

Three grades washed out. Rescheduled for Tuesday night at St Andrew’s or St John’s Oval – ground to be confirmed.

Sydney Women’s Grade competition – Round 3

First Grade: Parramatta 29 d Sydney University 5.

 

Soccer

NSW Men’s Premier League 2 – Round 5

Premier League: St George FC 4 d Sydney University 1 at Hensley Athletic Field.

Under 20: St George 3 d Sydney University 2.

Under 18: Sydney University 2 d St George 2.

Under 16: St George 2 d Sydney University 1.

Under 15: Sydney University 2 d St George 0.

Under 14: Sydney University 2 d St George 1.

Under 13: Sydney University 2 d St George 0.

Under 12: St George 3 d Sydney University 2.

Women’s Premier League – Round  4

Premier League: Sydney University 1 drew with North West Sydney Koalas 1 at ELS Hall Park 2.

Reserve Grade: North West Sydney Koalas 2 d Sydney University 1.

Under 16: North West Sydney Koalas 2 drew with Sydney University 2.

Under 14: Sydney University 5 d North West Sydney Koalas 0.

Under 12: North West Sydney Koalas 0 drew with Sydney University 0.

 

Australian Football

North East Australian Football League – Round 5

Morningside 19-11: 125 (Kent Abey 6, Tyson Upton 2, Joseph Dalton 2, Paul Shelton, David Cummins, Rory Lake, Ben McNiece, Matthew Logan, Rhys Power, Lachlan Russ, Joshua Smith, Jackson Starcevich) d Sydney University 8.9: 57 (Alexander Lee 3, Thomas Elkington 3, Mitchell Thompson, Tim Barrett) at Hawthorne Park.

Best players:

Morningside: Kent Abey, Ben McNiece, Jesse Wallin, David Cummins, Tyson Upton, Ryley Buntain.

Sydney University: Ryan Edwards, Ryan Bottin-Noonan, Tim Barrett, Thomas Elkington, Nicholas Roberts, Nicholas Bowen.

 

Hockey

Sydney Men’s Hockey Association – Round 5

Premier League: Moorebank Liverpool 11 d Sydney University 1 at Ern Smith Reserve, Moorebank.

Sydney Cup: Moorebank Liverpool 4 d Sydney University 2.

League 4: Moorebank Liverpool 5 d Sydney University 0.

League 7: Bentsix 5 d Sydney University 2.

 

Baseball

Sydney Winter League – Rounds 2 and 3

First Grade: Sydney University 10 d Pirates 5 at Petersham Oval.

Round 3: Sydney University bye.

Second Grade: Sydney University 7 d Pirates 6 at Petersham Oval.

Round 3: Sydney University by.

Third Grade: Pirates 11 d Sydney University 3.

Round 3: Sydney University bye.

Menu
X