Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

 

Australian Football

North East AFL – Round 15

Sydney University 16.7: 103 (Ryan Brabazon 3, Jacob Derickx 2, Matthew Rawlinson 2, Tom Morrison 2, Max Wilson 2, Matthew O’Dwyer, Montgomery Krochmal, Gabriel Orr, Nicholas Winmar, Lewis Stevenson) d Brisbane Lions 8.12: 60 (Leigh Harding 6, Jono Freeman, Jordan Bourke) at Blacktown International Sports Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Sam Fong, Aaron Day, Lewis Stevenson, Tom Young, Mitchell Mahady, Nicholas Winmar.

Brisbane Lions: Liam Dawson, Archie Smith, Leigh Harding.

 

Sydney Men’s Premier competition – Round 13

Premier Division: Pennant Hills Demons13.13: 91 (Connor Owen-Auburn 2, Luke Bilbe 2, Theo Moraitis 2, Nicholas Hey, Thomas Edmonds, Samuel Widmer, James Dunn, Aaron Crisfield, Damian Dell’Aquila, Tim Wales) d Sydney University 7.9: 51 (Thomas Elkington 2, Zachary Fyffe 2, James Lewington 2, William Stratford) at Blacktown International Sports Park on Sunday.

Best players

Pennant Hills Demons: James Dunn, Michael Talbot, Samuel Widmer, Damian Dell’Aquila, Stephen Wray, Connor Owen-Auburn.

Sydney University: Sam Sleigh, Thomas Elkington, Allister Clarke, Oscar Osborne, Lachlan Maples, Jacob Swarts.

 

Division One: Pennant Hills Demons 9.7: 61 (Cody Stucker 3, Anthony Brawn 2, Nicholas de Gorter 2, Robert Watts, Nicholas Low) d Sydney University 4.10: 34 (Gordon Willis, Christopher Kendrick, Rhys Lawson, Sam Ryan) a Blacktown International Sports Park on Sunday.

Best players

Pennant Hills Demons: Brant Jack, Tim Scoular, Anthony Brawn, Cody Stucker, Adam Smith, Jack Leedham.

Sydney University: Andrew Holmes, Tom Whitaker, Liam Huxtable, Samuel Power, Ryan Kennedy, Jack Edwards.

 

Division Three: Pennant Hills Demons 11.10: 76 (Josh Mott 6, Nathan Breen 2, Oliver Brodie, Jarrod Myers, Evan Danilo) d Sydney University 10.10: 70 (Trent Millsteed 3, Paul Oscar 2, Chris Murr, Alexander Harmer, Luke Girgis, Tristan Irvine, Ben Sewell) at Blacktown International Sports Park No.2 on Sunday.

Best players

Pennant Hills Demons: Josh Mott, Oliver Brodie, David Gardner, Jarrod Myers, Darren Boulet, Ben Hooper.

Sydney University: Kyle Parker, Matthew Watson, Paul Younan, Sebastian Dixon, Trent Millsteed, Luke Girgis.

Division Four: Sydney University v Macquarie University at Sydney University No.1 Oval – washed out.

Division Five: Sydney University 8.4: 52 d Pennant Hills Demons 7.7: 49 at Blacktown International Sports Park No.2 on Sunday.

  

Sydney Women’s Premier competition – Round 12

Sydney University Bombers v Wollongong Saints at Sydney University No.1 Oval on Saturday: washed out.

 

Baseball

Sydney Winter League – Round 12

First Grade: Sydney University v Hawkesbury at Petersham Oval on Saturday: washed out.

Second Grade: Sydney University v Hawkesbury at Petersham Oval on Saturday: washed out.

Third Grade: Sydney University v Hawkesbury at Petersham Oval on Saturday: washed out.

 

Rugby Union

NSW Men’s Premier Rugby Union competition – Round 17

First Grade – Shute Shield: Sydney University 29 (Pat McCutcheon, Mitchell Whiteley, Greg Jeloudev, Jim Stewart tries; Angus Roberts 2 goals, pen goal) d Warringah 21 at Pittwater Rugby Park on Saturday. Points: Sydney University 5, Warringah 0.

Second Grade – Colin Caird Shield: Warringah 12 d Sydney University 11 (Mark O’Dare try; Byron Hodge 2 pen goals). Points: Warringah 4, Sydney University 1.

Third Grade – J.R. Henderson Shield: Sydney University 24 (George Hudd, Elliott Messara, James Nonu-Carling, Cameron Mason tries; Benn Cannon 2 goals) d Warringah 22. Points: Sydney University 5, Warringah 1.

Fourth Grade – J.R. Henderson Cup: Sydney University 47 (Cameron Mason 2, Byron Wicken, Chris O’Donnell, Edward L’Estrange, Joshua Friend Thomas Gilbert tries; Joshua Friend 6 goals) d Warringah 0. Points: Sydney University 5, Warringah 0.

Colts

First Grade – W. McMahon Memorial Shield: Sydney University 34 d Warringah 0. Points: Sydney University 5 Warringah 0.

Second Grade – Shell Trophy: Sydney University 67 d Warringah 0. Points: Sydney University 5, Warringah 0.

Third Grade: Bill Simpson Shield: Sydney University 33 d Warringah 10. Points: Sydney University 5, Warringah 0.

 

Soccer

Women’s Premier League: Division 1 – Round 15

Premier Division: Sydney University SFC 4 (Georgia Keen 2, Stephanie Ambrose 2) d Illawarra Stingrays 1 (Michelle Carney) at Wilson Park on Sunday.

Reserves: Sydney University SFC 1 (Yasemin Genc) d Illawarra Stingrays 0.

Under 17: Sydney University SFC 2 (Stephanie Kontakos, Nicole Carmichael) d Illawarra Stingrays 1 (Olivia Mavridis).

Under 15: Sydney University SFC 1 (Christina Stavroulakis) d Illawarra Stingrays 0.

Under 13: Sydney University SFC 5 (Brooke Srour, Fransesca Ryan, Stephanie Augoustis, Xanthe Christopher, Ailish Mcdonagh) d Illawarra Stingrays 0.

 

Men’s Premier League: Division 2 – Round 17

Premier Division: Macarthur Rams FC 2 (Daniel Willouhby, Ben Cornish) d Sydney University SFC 0 at Lynwood Park on Saturday.

Under 20: Sydney University SFC 1 (Brian Caulker) d Macarthur Rams FC.

Under 18: Macarthur Rams FC 3 (Anthony Haddad 2, Lachlan Paradjik) d Sydney University SFC 0.

Under 16:  Sydney University SFC 1 (William Twomey) d Macarthur Rams FC 0.

Under 15: Sydney University SFC 1 (Carlo Ottavio) d Macarthur Rams FC 0.

Under 14: Northern Tigers 1 (William Dimartino) drew with Sydney University SFC 1 (Sean Comer).

Under 13: Sydney University SFC 3 (Alexander Solomou, Oliver Hughes, Lachlan Eyles) d Macarthur Rams FC 1 (Alessandro Pascuzzi).

Under 12: Sydney University SFC 2 (Zeke Zambrano, Samuel Tzanakes) d Macarthur Rams FC 0.

Menu
X