Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby League

NSW Tertiary Cup competition – Round 10

Division 1: Sydney University 46 (Jake Vrahnos 3, Adam Vrahnos 2, Nona Suma, Kelvin Quinn, Anthony Jury; Adam Vrahnos 7 goals) defeated University of Western Sydney 16.

Division 2: Bye

Rugby Union

Sydney Men’s Premier Grade rugby competition – Round 14

First Grade – Shute Shield: Randwick 36 (Sam Croke 2, Mitch Short, Seamus Frost, Brogan Roods, Andrew Kellaway tries; Andrew Deegan 3 goals) defeated Sydney University 26 (Paddy Ryan, Jake Gordon, Ben Hughes, Christian Kagiassis tries; Angus Roberts 3 goals at Sydney Coogee Oval.

Second Grade – Colin Caird Shield: Sydney University 27 (Christian Yassmin 2, Chris Ingate, Sam Quinn tries; Byron Hodge 2 goals, pen goal) defeated Randwick 17 (David Vea, Regan Carr Tries; Chris Taripo 2 goals, pen goal) at Coogee Oval.

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University 15 (Samuel Barclay, Matt Hood tries; Connor O’Shea goal, pen goal) defeated Randwick 14 (C Davis, Charlie McKay tries; Tom Hiddleston 2 goals) at Coogee Oval.

Fourth Grade – Henderson Cup: Sydney University 17 (Patrick Muller 2, Ben Cannon tries; Patrick Muller goal defeated Randwick 14 (Lachlan Kenneally, S Lolo tries; Tom Booth goal, Lachlan Kenneally goal) at Coogee Oval.

Colts

First Grade: Sydney University 49 (Tim Clements 3, Harry Johnson-Holmes, George Lehmann, Siaosi Halaifonua, Theo Strang tries; James Kane 7 goals) defeated Randwick 12 at St Paul’s College Oval.

Second Grade: Sydney University 24 (James Widders-Leece, Max Girdler, Harry Potter, Nathaniel Tamwoy tries; Harry Potter 2 goals) defeated Randwick 7 at St Paul’s College Oval.

Third Grade: Sydney University 29 (Davis Jensen, Sydney Malifa, William Wennerbom, Daniel Poletto tries; Daniel Poletto 3 goals, pen goal) defeated Randwick 21 at St Paul’s College Oval.

Sydney Women’s Premier competition – Round 10

Sydney University 106 (Kirrilly Laws 3, Kimberley Davey 3, Michelle Bailey 2, Tasmin Sheppard, Stella Tuilaselase, Mel Tri, Alexandra Hargreaves, Iliseva Batibasaga, Barbara Waddell, Ana Antunes, Jade Fonua, Lope Leiataua, Fiona Jones, Emily Chancellor, Elana Withnall tries; Emily Chancellor 2 goals, Vivian Gama goal) defeated Wollongong 0 in Wollongong.

Australian Football

North East AFL – Round 12

Sydney University: Bye.

Sydney Men’s Premier AFL competition – Round 10

Premier Division: Bye

Division One: Sydney University 9.10: 64 (Clinton Wells 5, Gabriel Robbie, Liam Blue, Frank Greco, Jethro Braico) defeated Balmain Tigers 6.5: 41 (Bilal Taha, Troy Luff, James Roberts, Hugh Priest, Alistaire Duell-Ferguson, Andrew Thwaites) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Sean Stokoe, Tom Whitaker, Clinton Wells, Jason Cheah, Jethro Braico, Ronan Geraghty.

Balmain Tigers: Sam Hocking, Hugh Priest, Harry Jenkins, Troy Luff, Reece Gillespie, Andrew Thwaites.

Division Two: South West Sydney Magpies 11.18: 84 (Blake Parker 2, Brenton Wright 2, Sean Wicken 2, Rhys Horton 2, Jonathon Moore, Luke Bayne, Adam Sheldon) defeated Sydney University 8.5: 53 (James Nettle 2, Sebastian Duggan 2, Peter Lloyd 2, Lachlan McKendrick, Timothy Lay) at Rosedale Park on Saturday.

Best players

South West Sydney Magpies: Chris Cairns, Daniel Balderston, Brenton Wright, Hayden Duczek, Jeffrey Morgan, Zach Podbury.

Sydney University: Luke Freemantle, Sebastian Duggan, Stephen Lloyd, Lachlan McKendrick, James Nettle, Hugh Greenwood.

Division Four: Sydney University 10.12: 72 (Lachlan Godfrey 4, Tom Whitehead 2, Callum Reid, Blair McFarlane, Leigh McWhirter, Chris Mohen) defeated South West Sydney Magpies 5.2: 32 (Shane McIntyre, Daniel Schulstad, Daniel Hope, Joshua Bryant, Matthew Kirpichnikov) at Rosedale Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Adam Clark, Ryanh Nyberg, Paul Younan, David Rountree, Tom Whitehead, James Hunt.

South West Sydney Magpies: Bowen Kelly, Luke Dean, Kane Russell, Daniel Saunders, Daniel Hope, Jarrod Dowton.

 

Sydney Women’s Premier League – Round 8

Sydney University 17.13: 115 (Meredith Gray 5, Stephanie Walker 5, Chloe Scrimshaw 3, Tara McKenty 2, Alice Wood, Nicola Barr) defeated Auburn Giants 0.1: 1 at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Sydney University: Stephanie Walker, Chloe Scrimshaw, Alice Wood, Nicola Barr, Sera Kaukiono, Jennifer Lew.

Auburn Giants: Renee Tomkins, Haneen Zreika, Narmeen Mohamad, Mona Issa, Stephanie Kostic, Mandy Fung.

 

Soccer

 

NSW Women’s Premier League – Round 11

Premier Division: Postponed

Reserve Division: Postponed

Under 17: Sydney University 3 (Rose Wills, Hannah Macri Madeleine Kowalenko) defeated North West Sydney Koalas 0 at Sydney University Football Ground.

Under 15: Sydney University 6 (Sophie Sullivan 2, Alina Stojcevski 2, Nahla Quadan, Toni Eliades) defeat Emerging Jets 1 at Sydney University Football Ground.

Under 13: Sydney University 4 (Toni Eliades 2, Siobhan Edwards, Angelica Diavatiotis) defeat Emerging Jets 0 at Sydney University Football Ground.

 

NSW Men’s Premier League 3 – Round 12

Premier Division: Hills Brumbies 1 (Sean Mitchell) defeated Sydney University 0 at Valentine Sports Park on Saturday.

Under 20: Sydney University 2 (Christopher Famularo 2) drew with Hills Brumbies 2 (Wade Giovenali, Marcus Zarantonello) at Valentine Sports Park on Saturday.

Under 18: Hills Brumbies 3 (Jayden Messell, Jacob Hadden, Jordan Farahani) defeated Sydney University 1 (Julian Sammut) at Valentine Sports Park on Saturday.

 

Baseball

Sydney Winter Baseball League – Round 9

First Grade: Sydney University versus Quakers Hill at Corbin Reserve – washed out.

Second Grade: Sydney University versus Quakers Hill at Corbin Reserve – washed out.

Third Grade: Sydney University 6 defeated Quakers Hill 1 at Corbin Reserve.

Hockey

 

Sydney Men’s Premier League Hockey – Round 8

League One: UNSW 2 defeated Sydney University 0.

League Two: Sydney University 3 drew with UNSW 3.

League Three: UNSW 5 defeated Sydney University 1.

League Four: UNSW 5 defeated Sydney University 2.

Menu
X