Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby League

NSW Tertiary Cup competition – Round 2

First Grade: Sydney University 62 (Adam Hansen 3, Daniel Harrison 3, Joe Andrews 2, Myles Fowler 2, Brendan Lee, Morrison Mong tries; Brendan Lee 5 goals, Joe Andrews, Steve Tziotis goals) d Cumberland Beavers 8 (2 tries) at Henson Park Saturday.

First Grade Kobe Jones Player of the Match: Daniel Harrison.

Second Grade: Cumberland Beavers 16 (3 tries; 2 goals) d Sydney University 12 (Caine Trindall, Godfred Agyemang tries; Kingi Natai 2 goals) at Henson Park on Saturday.

Second Grade Kobe Jones Player of the Match: Scott Bunch.

  

Rugby Union

Sydney Premier Grade competition – Round 5

First Grade Sydney University 40 (Jake Gordon, Mark O’Dare, Jack Macklin tries; Byron Hodge 2 goals, 7 pen goals) d Southern Districts 24 (pen try, Richy Williams try; Ben Volavola 2 goals, 3 pen goals) at Forshaw Rugby Park on Saturday.

Second Grade: Sydney University 41 (Mathew Hood 2, Matthew Narracott 2, Samuel Quinn, Benn Melrose, Rohan O’Regan tries; Jock Merriman 3 goals) d Southern Districts 21 (Josh Petero, Marco Ricci, D Byrne tries; M Ricci 3 goals).

Third Grade: Sydney University 27 (Josh Friend 2, George Hudd, Mesake Tagituimua tries; Will Macklin 2 goals, pen goal) d Southern Districts 18 (Zach Rasmussen, Nic McCarthy tries; Nic McCarthy goal, 2 pen goals).

Fourth Grade: Sydney University 34 (Eddie L’Estrange 3, Josh Koops, Thomas Wilson tries; Thomas Wilson 3 goals, pen goal) d Southern Districts 9 (Nathan Dwyer 3 pen goals).

Colts

First Grade: Sydney University 36 (6 ties) d Southern Districts 15.

Second Grade: Sydney University 36 (6 ties) d Southern Districts 5.

Third Grade: Sydney University 22 d Southern Districts 10.

 

Soccer

NSW Women’s Premier League Division 1– Round 2

First Grade: Blacktown Spartans FC 1 (Logan Garard) drew with Sydney University SFC 1 (Stephanie Ambrose) at Blacktown Football Park on Sunday.

Reserve Grade: Sydney University SFC 2 (Taylor Mikaelian 2, Georgia Keen goals) d Blacktown Spartans FC 0.

Under 17: Blacktown Spartans 2 (Tamara Solo, Doveinah Vine goals) d Sydney University SFC 0.

Under 15: Blacktown Spartans 1 (Biana Dobson goal) d Sydney University SFC 0.

Under 13: Blacktown Spartans 2 (Lauren Pennell 2 goals) d Sydney University SFC 1 (Mikhaela Lirantzis goal).

NSW Men’s Premier League Division 2 (Round 5)

First Grade: Northern Tigers FC 3 (Liam McConaghy, Tai Smith, Braden Cheng) d Sydney University SFC 2 (Gavin Forbes) at Mills Park on Saturday.

Under 20: Northern Tigers FC 1 d Sydney University 0.

Under 18: Northern Tigers FC 1 (Thomas Ascroft goal) d Sydney University 0.

Under 16: Northern Tigers FC 2 (Anders Balle, Quentin Cheng goals) d Sydney University SFC 2 (James Garrard, Sargon Toma goals).

Under 15: Northern Tigers 3 (Reece Kiplin, Luka Zanko, Lachlan Lloyd goals) d Sydney University SFC 1 (Blake Rathbone goal).

Under 14: Northern Tigers 2 (William Dimattino, Joh Sawa goals) drew with Sydney University SFC 2 (Sean Comer 2 goals).

Under 13: Northern Tigers 3 (Mitchell Crayn 2, Jordan Segreto goals) d Sydney University SFC 1 (Zak Balzan goal).

Under 12: Sydney University SFC 3 (Zeke Zambrano, Franco Farinella, Edward Bickerstaff goals) d Northern Tigers FC 0.

 

Australian Football

Sydney Men’s Premier competition – Round 2

Premier Division: St George Dragons 17.9: 111 (Nathan Kenny 3, Austin Lucy 3, Alexander Wynn 2, David Lycakis 2, Declan Donohue 2, Nick Ryan, Dylan Sanderson, Ben Sharp, Matthew Petering, Nicolas Shaw) d Sydney University 14.11: 95 (Matthew Powys 5, Daniel Frawley 2, James Lewington 2, Thomas Elkington 2, Rory Avis-Foster, David Johnson, Nicholas Winmar) at Olds Park on Saturday.

Best players

St George Dragons: Elis Prescott, David Lycakis, Declan Donohue, Matthew Petering, Blake Guthrie.

Sydney University: Daniel Frawley, Matthew Powys, David Johnson, James Lewington, Christopher Reichman.

Division One: St George Dragons 9.12: 66 (Jonathan Shineberg 4, Daniel Cooper 2, Marcus Ledger, Brayden Kilpatrick, Daniel Napper) d Sydney University 8.6: 54 (Darren Potts 3, Yarren Jaffer-Williams 2, Oliver Wetzlar , Oliver Mahony, Liam Huxtable).

Best players:

St George Dragons: Mitchell Baker, Justin Maldigri, Taylor Preece, Harrison Brooks, Daniel Cooper, Wilson Murray.

Sydney University: Oliver Wetzlar, Darren Potts, Michael Higgins, Thomas Kirkham, Aaron Hawkins, Oliver Mahony.

Division Three: Sydney University 13.9: 87 (Roland Wood 3, Hayden Conroy 2, William Wright 2, Stephen Lloyd 2, Samuel Power, John Walsh, Chris Murr, David Rountree) d Nor-West Jets 4.9: 33 (Hayden Cole, Matthew Brophy, Louis. Butler, Liam Veigel) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Division Four: Southern Power 10.12: 72 (Barton. Lynch 3, Jarrod Storey 2, Ben Royall 2, Rhys Davis, Jeffrey O’Sullivan, Paul Johnson) d Sydney University 8.5 : 53 (Lachlan Godfrey 2, Simon Ayling 2, Ben Sewell 2, Luke Taylor, Jordan Sanders) at Gwawley Oval on Saturday.

Division Five: UNSW-Eastern Suburbs Bulldogs 17.10: 112 (Sam Wright 4, John Hook 4, Mark Cullen 3, Tim O’Donnell 2, Mark Wright, Richard Cosgrave, Nicholas Dowsett, Miles Cope-Summerfield) d Sydney University 8.5: 53 (Ryman White 2, Simon Lewis, Luke Girgis, Jared Boccanfuso, Caleb St.Ather, Hugh Greenwood, Michael Murray) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Under 19 Division One: Sydney University 13.9: 107 (Nik Dale 3, Xavier. Nelson 2, Oscar Gibbins 2, Luke Egan 2, Daniel Black, Rowsy Friend, Harry Harvey, Robert O’Hara) d East Coast Eagles 8.4: 52 (Isaac Heath 4, Cody Matthews, Jackson Lee, Harrison Mitchell, Alexander Van Vliet) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Samuel Reed, Daniel Black, Haini Chahrouk, Xavier Nelson, William Stratford, Jack Fitzgerald.

East Coast Eagles: Joel Walsh, James Monks, Alexander Van Vliet, Isaac. Heath, Dylan, Horton, Samuel Berger.

Sydney Women’s Premier competition – Round 1

Division One: Sydney University Bombers 13.11: 89 (Stephanie Walker 4, Nicola Barr 3, Tess Noble 2, Emma Yuen, Emma Castro, Alexandra Catterson, Meredith Gray) d UNSW-Eastern Suburbs Stingrays 4.0: 24 (Emma Hollo 2, Kyrsty Bishop, Kate Edwards) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players:

Sydney University: Stephanie Walker, Nicola Barr , Alice Wood, Megan Andresen, Orlaith Spooner, Kyrsten Winkley.

UNSW-Eastern Suburbs Stingrays: Nicola Vrachnas, Jasmine Smith, Melita Morriss, Madelane Collier, Luisa Marzotto, Shani Lauf.

 

Baseball

Sydney Winter League – Round 2

First Grade: Sydney University 8 d Greenway 4 at Petersham Oval on Saturday.

Second Grade: Sydney University 3 d Greenway 1.

Third Grade: Sydney University 10 d Greenway 1.

 

Hockey

Sydney Men’s League – Round 1

Premier League: Sydney University bye.

Sydney Cup: Sydney University 6 d Bankstown 1.

League 1: Sydney University 3 d Glebe 2.

League 2: Sydney University 4 d Glebe 3.

League 3: Sydney University 3 d Briars 1.

League 4: Briars 2 d Sydney University.

League 6: Sydney University 2 d Ryde (9) 1.

League 7: Sydney University 0 drew with Ryde (11) 0.

Menu
X