Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Men’s Premier Grade rugby competition – Round 16

First Grade – Shute Shield:  Sydney University 43 (Angus Roberts 2, Hugh Frazer, Jake Gordon, Christian Kiagiassis, Tom Carter, Chris Ingate tries; Christian Kiagiassis 4 goals) defeated Eastern Suburbs 41 at Woollahra Oval on Saturday.

Second Grade – Colin Caird Shield: Eastern Suburbs 26 defeated Sydney University 17 (Saia Tanginoa, Jack Redden tries; Byron Hodge 2 goals, Jock Merriman field goal)  at Woollahra Oval on Saturday.

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University   27 (Mitchell Whitely, Thomas Koerstz, Harrison Blake tries; Mesake Tagituimua 3 goals, 2 pen goals) defeated defeated Eastern Suburbs 3 at Woollahra Oval on Saturday.

Fourth Grade – Henderson Cup: Eastern Suburbs 14 defeated Sydney University 10 (Maxwell Hughes, Will Macklin tries) at Woollahra Oval on Saturday.

Colts

First Grade: Sydney University 33 (Tim Clements 2, Will McDonnell, Alex Masima, Max Girdler tries; James Kane 4 goals) defeated Eastern Suburbs 25 at Woollahra Oval on Saturday.

Second Grade: Sydney University 39 (William Wennerbom 3, Hugh Summerhayes, Lincoln Whiteley, Harry Potter, Jaydon Faavae-Eli tries; William Wennerbom 2 goals) defeated Eastern Suburbs 12 at Woollahra Oval on Saturday.

Third Grade: Sydney University 13 (William Wennerbom  try; William Wennerbom goal, pen goal, Ben Halmarick pen goal) defeated Eastern Suburbs 6 at Woollahra Oval on Saturday.

Australian Football

North East AFL – Round 14

Sydney University 12.14: 86 (Tom Ayton 3, Kane Murphy 2, Michael Manteit 2, Tom McCaffrey, Matthew Rawlinson, Jacod Derickx, Aaron Day, Jordan Law) defeated Aspley 10.9: 69 (Edward Sansbury 4, Adam Hughes 2, Jackson Allen, James Ferron, Matthew Payne, Reece Toye) at Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: William Sierakowski, Tom Ayton, Thomas Young, Michael Manteit, Aaron Day, Kane Murphy.

Aspley: Jackson Allen, Matthew Payne, Edward Mallan, Daniel Henderson, Edward Sansbury, Jordan Bourke.

Sydney Men’s Premier League – Round 12

Premier Division: Manly-Warringah Giants 16.6: 102 (Lachlan Behagg 7, Dean Meadows 3, Jackson Pola-Smith 2, James Brain 2, Eric Burke, Caj D’Souza) defeated Sydney University 7.10: 52 (Matthew Vicic, Alexander Hawtin, Peter Casey, Allister Clarke, William Gowers, Oscar Osborne, Thomas Elkington) at Henson Park on Saturday. 

Best players

Manly-Warringah Giants: Lachlan Behagg, Jarrod Osborne, Dean Meadows, Jordan Weir, Shaun Steele, Samuel Wicks.

Sydney University: Allister Clarke, Sebastian Trevaskis, Spencer Krochmal, Jack Caspersonn, William Gowers, Alexander Hawtin.

Division One: Macquarie University 12.5: 77 (Tim Cameron 6, Angus Rodgers 2, Tom Ellen, Geoff Smith, Jackson Brackin, James Brackin) defeated Sydney University 3.11: 29 (Nicholas Lloyd, Sam Ryan, Gabriel Robbie) at Henson Park on Saturday.

Best players

Macquarie University: Simon McInerney, Tim Cameron, Andrew Morris, Angus Rodgers, James Brackin, Jackson Brackin.

Sydney University: Harry Skacel, Jason Cheah, Gabriel Robbie, Sam Crichton, Brent Pollock, Sam Power.

Division Two: Manly-Warringah Giants 18.17: 125 (Angus Reid 5, Matthew Rawle 4, Gregory Burke 2, Stephen Kelly 2, Philip Prior, Sam Johnston, Ethan Panizza, Dean Knight, Daniel Pearson) defeated Sydney University 3.11: 29 (Gordon Willis 2, Jeffrey Melville) at Henson Park on Saturday

Best players

Manly-Warringah Giants: Gabe Smith, Angus Reid, Stephen Kelly, Ethan Panizza, David Cantwell, Dean Knight.

Sydney University: Daniel Risby, Gordon Willis, Phillip Doueihi, Stephen Lloyd, Hugh Greenwood, Jeffrey Melville.

Division Four: Camden Cats 9.8: 62 (Adam Noyce 2, Stephen Mann 2, Christopher Murray, Michael Chandler, Neale Freund, Fraser Brown, Shanan Kershaw) defeated Sydney University 4.12: 36 (Tomas Edwards, Callum Kennedy, Leigh McWhirter) at Harrington Park on Saturday.

Best players

Camden Cats: Ben Laid, Mitchell Spencer, Jarad Mullaney, Kyle Sommerville, Joshua Leys, Sam Mann.

Sydney University: Brad Elstub, Luke Higgins, Jordan Sanders, Christopher Wilde, Callum Kennedy, Ben Hunter.

Division Five: Sydney University 11.11: 77 (Jared Boccanfuso 4, Christian Hammerton, Christopher Hardy, R. White, Thomas Jeffries, Caleb St.ather) defeated Camden Cats 3.8: 26 (Bailey O’Keeffe, Cameron Thomas, Jihad Ykmour) at Harrington Park on Saturday.

Best players

Sydney University:  David Starkey, Phi Vo, Jared Boccanfuso, Kieran Matic, Christian Hammerton, Axel Norris.

Camden Cats:  John Murtagh, Matthew Greenwood, Stuart Farnell, Ben Towers, Jihad Ykmour, Bailey O’Keeffe.

Under 19: Sydney University 19.11: 125 defeated Manly-Warringah Giants 3.3: 21 at Henson Park on Saturday

Sydney Women’s Premier League – Round 10

Sydney University 7.8: 50 (Casey Samuels 2, Chloe Scrimshaw, Margot Alais, Meredith Gray, Lara Creber, Jennifer Lew) defeated Newtown Breakaways 5.3: 33 (Laura Holdsworth 3, Grace Fowler, Angela Jornet) at Mahoney Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Lara Creber, Jennifer Lew, Rachael Stack, Sera Kaukiono, Alice Wood, Casey Samuels.

Newtown Breakaways: Ci-Anna Smith, Anna Ruut,  Cody Briggs, Verna Iles, Hayley Warren, Rowie Morgan

Soccer

NSW Women’s Premier League – Round 13

Premier Division: Marconi Stallions 3 (Heidi Makrillos 2, Helen Petinos goals) defeated Sydney University 2 (Evelyn Chronis, Georgia Yeoman-Dale goals) at Sydney University Football Ground on Sunday.

Reserve Grade: Sydney University 4 (Jessica Martinez 2, Alexandra Lynn, Georgia Pollitt) defeated Marconi Stallions 1 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 17: Sydney University 2 (Georgia Pollitt) defeated Marconi Stallions 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 15: Sydney University 2 defeated Marconi Stallions 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 13: Sydney University 1 (Angelica Diavatiotis) drew with Marconi Stallions 1 at Sydney University Football Ground on Sunday.

NSW Men’s Premier League Three – Round 14

Premier:  Sydney University SFC 1 (Valentin Broehl) drew with Western NSW Mariners FC 1 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 20: Sydney University SFC 1 (Nicholas Makridopolus, Nathan Preston) drew with Western NSW Mariners FC 1  (Andrew Smith, Jonty Busch) at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 18: Sydney University SFC 2 drew with Western NSW Mariners FC 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Baseball

Sydney Winter League – Round 11

First Grade: Petersham-Leichhardt 12 defeated Sydney University 2 at Petersham Oval on Saturday.

Second Grade: Petersham-Leichhardt 16 defeated Sydney University 1 at Petersham Oval on Saturday.

Third Grade: Sydney University 9 defeated Petersham-Leichhardt 3 at Petersham Oval on Saturday.

Menu
X