Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

 

Australian Football

North East AFL – Round 6

Sydney University 13.12: 90 (Austin Lucy 3, Mitchell Thompson 3, Jack Campbell 2, Jacob Derickx, Tim Barrett, Matthew Powys, Jed Turner, Douglas Hadden) d Northern Territory Thunder 12.7: 79 (Darren Ewing 5, Mitchell Taylor 2, Julian Lockwood, Matthew Rosier, Neil Vea Vea, Marcus Hamilton, Ryan Smith) at TIO Stadium on Saturday.

Best players

Sydney University: Jed Turner, Nicholas Winmar, Gabriel Orr, Austin Lucy, Mitchell Thompson, Matthew Rawlinson.

Northern Territory Thunder: Benjamin Rioli, Ryan Nyhuis, Neil Vea Vea, Richard Tambling, Aaron Lonergan, Darren Ewing.

Sydney Men’s Premier competition – Round 6

 

Premier Division: Pennant Hills Demons 7.9: 51 (James Dunn 2, Theo Moraitis 2, Matthew Carey, Nathan Cooper, Thomas Angel) drew with Sydney University 7.9: 51 (Luke Vella, Lachlan Maples, Thomas Elkington, Spencer Krochmal, Montgomery Krochmal, Yarran Jaffer-Williams, James Lewington) at Mike Kenny Oval on Saturday.

Best players

Pennant Hills:Kieran Wright, James Dunn, Thomas Angel, Jesse Hare, Stephen Wray, Thomas Edmonds.

Sydney University: Max Wilson, Ben Hawtin, Lachlan Maples, Nicholas Roberts, Glenn Smith, Spencer Krochmal.

 

Division One: Pennant Hills 11.8: 74 (Daniel Potts 4, Daniel Risby 2, Harry Bown, Thomas Byrnes, Michael Carey, Ryan Kennedy, Sam Ryan) d Pennant Hills Demons 5.4: 34 (Robert Watts 3, Luke Bilbe 2).

Best players

Sydney University: Daniel Potts, Michael Higgins, Michael Baker, Sam Ryan, Christopher Browne, Thomas Kirkham.

Pennant Hills: Nicholas Low, Brant Jack, Luke Turner, Robert Watts, Benjamin Miles, David Smith.

 

Division Three: Sydney University 10.5: 65 (Gabriel Robbie 3, Thomas King 2, John Walsh 2, Joshua Cutrupi, Samuel Power, Ed Turner) d Pennant Hills Demons 6.8: 48 (Richard Laing 2, Evan Danilo 2, Adam Dallas, Ryan Latty).

Best players

Sydney University: Brendon Clendenning, Jim Beard, Stephen Lloyd, John Walsh, Riordan Lee, Brent Pollock.

Pennant Hills: Adam Dallas, Jarrod Myers, Daniel Brain, Trent Roddan, Mitchell De Vries, Ryan Latty.

 

Division Four: Sydney University 11.8: 74 (Lachlan Godfrey 4, Nicholas Lloyd 3, Jordan Sanders 2, David Rountree, Jack Hollywood) d Macquarie University 9.8: 62 (Brodie Cooper 4, David Marsh, Stuart Jamieson, Nathan Elliff, Gavin Nixon, Timothy Shumack) at Macquarie University Oval.

Best players

Sydney University: Nicholas Lloyd, Jordan Sanders, Jack Hollywood, Paul Younan, Chris Murr, James Hunt.

Macquarie University: Henry St Hill, Stuart Jamieson, Brodie Cooper, Gavin Nixon, Ben Kucharski, Stewart Thompson.

 

Division Five: Holroyd Parramatta Goannas 10.3: 63 (Nathan Peters 6, Matthew Ophof 2, Nicholas Tolley, Andrew Gilmore) d Sydney University 8.7: 55 (Luke Girgis 2, Paul Oscar 2, Scott Walker 2, Dale Halliday, Michael Murray) at St Paul’s College Oval.

Best players

Holroyd Parramatta: Reuben Pannu, Chris Homaly, Nathan Peters, Brett Rizzo, Mitchell Bleesing.

Sydney University: Hary Murdoch, Dale Halliday, Brett Kolodziej, Paul Oscar, Martin Ring, Ryman White.

 

Under 19 Division One: Pennant Hills Demons 14.10: 94 (Matthew Preen 5, Isaac Pearson 2, Mitchell Trenaman 2, Matthew Vile 2, Jackson Preedy, Lukas De Vries, Brandon Clark) d Sydney University 1.5: 11 (William Stratford) at Mike Kenny Oval.

Best players

Pennant Hills: Aidan Russell, Jack Patten, Mitchell Trenaman, Matthew Preen, Brandon Clark, Nathan Mace.

Sydney University: William Stratford, Xavier Nelson, Vivek Sainju, Samuel Clark, Luke Egan.

 

Sydney Women’s Premier competition – Round 5

Division One: Sydney University 8.15: 63 d Newtown Breakaways 5.3: 33 at St Paul’s College Oval. 

 

Baseball

Sydney Winter League – Round 5

First Grade: Hawkesbury 10 d Sydney University 8.

Second Grade: Hawkesbury 3 d Sydney University 2.

Third Grade: Sydney University 8 d Hawkesbury 2. 

 

Rugby Union

NSW Men’s Premier Rugby Union competition – Round 9

First Grade – Shute Shield: West Harbour 23 (Cohen Mason, Joel Brooks tries; Angus Le Lievre 2 goals, 3 pen goals) d Sydney University 17 (Mitchell Whiteley, Angus Roberts, Mark O’Dare tries; Byron Hodge 1 goal) at Concord Oval on Saturday. Points: West Harbour 4, Sydney University 1.

Second Grade – Colin Caird Shield: West Harbour 24 (Christopher Simons, Alfred Pinomi, Max Beer tries; Kiwi Kapene-Belcher 3 goals, pen goal) d Sydney University 17 (James McMahon, Matthew Hood tries; Jock Merriman 2 goals, pen goal). Points: West Harbour 4, Sydney University 1.

Third Grade – J.R. Henderson Shield: Sydney University 29 (William Macklin 2, Samuel Barclay, Richard Draper tries; William Macklin 3 goals, pen goal) d West Harbour 3 (Stuart Raines pen goal). Points: Sydney University 5, West Harbour 0.

Fourth Grade – J.R. Henderson Cup: Sydney University 21 (Byron Wicken 2, Josh Kroops tries; Tom Wilson 3 goals) d West Harbour 7 (Tommy Sawden try; Sairus Vakarau goal). Points: Sydney University 4, West Harbour 0.

Colts

First Grade – W. McMahon Memorial Shield: Sydney University 52 (Jack McCalman 2, Jack Redden 2, Christian Yassmin 2, Cillian Burke, Christian Kagiassis tries; Christian Kagiassis 6 goals) d West Harbour 14 (Amanakiola Moala, Danny Wilson tries; Travis Dombroski 2 goals) at St Luke’s Oval. Points: Sydney University 5, West Harbour 0. 

Second Grade – Shell Trophy: Sydney University 47 (James Kane 3, Nathan Pickering, Alexander Masima, Alexander Jackman, Tim McCutcheon tries; James Kane 6 goals) d West Harbour 5 (Josh Tupuola try). Points: Sydney University 5, West Harbour 0.

Third Grade: Bill Simpson Shield: Sydney University 35 (Dylan Oldfield 2, Jaydon Eli-Faavae, Thomas Del Vecchio, Declan Moore tries; Samuel Renton 5 goals) d West Harbour 15 (John-Wesley Boath-Moananu 2, Villiami Tupou tries). Points: Sydney University 5, West Harbour 0.

 

Soccer

NSW Women’s Premier League First Division – Round 6

Premier Division: Illawarra Stingrays 3 (Michelle Carney, Katelyn Leadbetter, Lucy Nolan goals ) drew with Sydney University SFC 3 (Natasha Prior, Any Harrison, Grace Henry goals) at JJ Kelly Park on Sunday.

Reserve Grade: Sydney University SFC 2 (Bianca Galic, Dominique Carruthers) d Illawarra Stingrays 1 (Kaelah Austin goal).

Under 17: Sydney University SFC 2 (Stephanie Kontakos, Jessica Cirigano goals) d Illawarra Stingrays 1 (Rylee Mcgartland).

Under 13: Sydney University SFC 2 (Stephanie Augoustis, Mikhaela Lirantzis) d Illawarra Stingrays 1 (Hollie Ebb).

 

NSW Men’s Premier League Second Division – Round 9

Premier League: Bankstown City FC 4 (Christopher Gomez 2, Huseyin Jasli, Alvaro Malmierca) d Sydney University SFC 1 (Nathan Samson) at Jensen Park on Sunday.

Under 20: Bankstown City FC 1 drew with Sydney University SFC 1.

Under 18: Bankstown City FC 2 (Hasson Jalloh, Marino Trimboli) d Sydney University SFC 1 (Gabriel Rodriguez).

Under 16: Sydney University SFC 6 d Bankstown City FC 0.

Under 15: Bankstown City FC 2 (Zane Hickman, Daniel Lilli) d Sydney University SFC 1 (Blake Rathbone).

Under 14: Bankstown City FC 2 (Cairo Rubio, Joshua Pollock) drew with Sydney University SFC 2 (Nathan Adam, Sean Comer).

Under 13: Bankstown City FC 1 (Samuel Harb) drew with Sydney University SFC 1 (Leon Rebecchi).

Under 12: Sydney University SFC 2 (Oliver Antico, Tomas Moxey d Bankstown City FC 0.

  

Rugby League

NSW Tertiary Cup – City v Country

Country 26 d City 16 at North Sydney Oval on Saturday.

 

Menu
X