Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Men’s Premier Grade rugby competition – Round 16

First Grade – Shute Shield:  Sydney University 35 (Folau Fainga’a 2, Stuart Dunbar, Chris Ingate, Alastair Ryan tries; Christian Kagiassis 4 goals, Angus Roberts goal) defeated Parramatta 12 (Senio Toleafoa, Josh Minhinnick) at Sydney University Football Ground Oval on Saturday.

Second Grade – Colin Caird Shield: Parramatta 28 (Liu Taitauve, Sione Fifita, Hayden Cole tries; James Benton 2 goals, 3 pen goals) defeat Sydney University 27 (Mitchell Whiteley 2, Saia Tanginoa, Samuel Barclay, Matthew Hood tries; Byron Hodge goal)  at Sydney University Football Ground on Saturday.

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University  41 (Oliver Gresham, Byron Wicken, Benjamin Carolan, Dylan Vieira, Will Davies, Mesake Tagituimua, Harrison Blake tries; Mesake Tagituimua 3 goals) defeated Parramatta 21 (Gerald Dzirutwe 2, Vila Fangufangu tries; George Taufa goal, Ryan Aniseko goal, Brendan Crossila goal) at Sydney University Football Ground Oval on Saturday.

Fourth Grade – Henderson Cup: Sydney University 24 (Netani Qicatubua, Tom Wilson, Dylan Oldfield, Cameron Mason, Nicholas Burden tries; Tom Wilson 2 goals) defeated Parramatta 7 (Bryce Steel try; Mario Savona goal) at St John’s College Oval on Saturday.

Colts

First Grade: Sydney University 60 (Nathaniel Tamwoy 3, Eddy King 2, Alexander MacDonald 2, Tim Clements, Banjo Travers, Hugh Summerhayes tries; William McDonnell 5 goals) defeated Parramatta 17 (Brandon Faavae-Eli, Michael Zakhia, Joshua Delailoa tries; Jaydon Lonergan goal) at Sydney University Football Ground Oval on Saturday.

Second Grade: Sydney University 46 (James Widders-Leece 3, Thomas Wilson, Benny Watt, Lachlan Argiris, Sean Hasegawa, Max Indge tries; Ahmad Elbatoory 3 goals) defeated Parramatta 0 at St John’s College Oval on Saturday.

Third Grade: Parramatta29 (Terek Riwai 2, John Le’ota, Cody Hinsby, Joshua Delailoa tries; Dallas Paterson 2 goals) defeated Sydney University 20 (Harrison Petkovich, James McClelland, Sydney Malifa, Eddy King tries) at St John’s College Oval on Saturday.

Sydney Women’s Premier competition – Round 13

Sydney University 72 defeated Campbelltown 5 at St Paul’s College Oval on Saturday.

Australian Football

North East AFL – Round 15

Sydney University 8.6: 54 (Jacob Derickx 4, Michael Manteit 2, Thomas Young , Matthew Rawlinson) defeated Canberra Demons 1.8: 15 (Samuel Fisher) at Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Jacob Derickx, Matthew Rawlinson, Aaron Day, Thomas Young, Michael Manteit, Kane Murphy.

Canberra Demons: Charles Bance, Jordan Harper, Jack Baker, Nick Collins.

 

Sydney Men’s Premier League – Round 13

Premier Division: North Shore Bombers 11.12: 78 (Wayd Blackburne 4, Daniel Roberts 2, Brodie Tebbutt 2, Matthew Wilson, Selby Lee-Steere, Sam Barkley) defeat Sydney University 5.5: 35 (Nick Dale, Montgomery Krochmal, Thomas Elkington, Michael Baker, Zachary Fyffe) at) at Henson Park on Saturday. 

Best players

North Shore Bombers: Brodie Tebbutt, Charlie Parsons, William Bradley, Daniel Schacher, Wayd Blackburne, Edward Strudwick.

Sydney University: Montgomery Krochmal, Christopher Reichman, Zachary Fyffe, Lachlan Maples, Thomas Elkington, Kyle Underwood.

Division One: Sydney University 11.6: 72 (Clinton Wells 5, Lachlan McKendrick 2, Nicholas Lloyd, S. Duggan, Luther Canute, Andrew Holmes) defeated Southern Power 4.11: 35 (Jared Wilson 2, Sean Fitsimons, Andrew Wardrop) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Nicholas Lloyd, Frank Greco, Andrew Holmes, Luther Canute, Nicholas Roberts, Matthew Webber.

Southern Power: William Combe, Liam Hamling, Thomas Van Greunsven, Barton Lynch, Sean Fitsimons, Matthew Young.

Division Two: North Shore Bombers 17.10: 112 (Harrison Carr 4, Benjamin Sykes 3, Ned Campbell 2, Matthew Varjavandi 2, Liam McColl, Angus Quail, Jack Mapleson, Sam Jackson, Cameron Holmes, Nicholas Croft) defeated Sydney University 3.4: 22 (Thomas Edwards, Alexander Harmer, Trent Millsteed) at Henson Park on Saturday

Best players

North Shore Bombers: Ned Campbell, Jarryd Watters, Benjamin Sykes, Cameron Holmes, Harrison Carr, Marlon Marquez.

Sydney University: Stephen Lloyd, Jonathon Weir, Brent Pollock, Solomon Hanks, Timothy Air, Justin Hazelton.

Division Four: Sydney University 11.20: 86 (Timothy Lay 4, Callum Reid 2, Luke Taylor 2, Luke Higgins, Jack Hunter, Joshua Flanagan) defeated Southern Power 5.3: 33 at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Paul Younan, Thomas Lay, Luke Higgins, Thomas Pope, Joshua Flanagan, Jordan Sanders.

Division Five: Sydney University 12.9: 81 (Patrick Hoey 4, Jared Boccanfuso 2, Samuel Prendergast 2, Ryman White, Benjamin Altman, Kyall Homberg, Christian Hammerton) defeated Macquarie University 7.10: 52 (Joshua Noney 2, Gavin Taylor 2, Scott Uglow, Jack Riley, Emmett O’Reilly) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Samuel Prendergast, Patrick Hoey, Isaac Martin, David Starkey, Caleb St.ather, Christian Hammerton.

Macquarie University:  Jack Riley, Alexander Cooper, Nathan Orton, Steven Clayton, Joshua Noney, Emmett O’Reilly.

Sydney Women’s Premier League – Round 12

Sydney University 15.15: 105 (Sera Kaukiono 3, Tara McKenty 3, Nicola Barr 2, Lara Creber 2, Alice Wood 2, Meredith Gray 2, Elizabeth Sadler) defeated Auburn Giants 0.2: 2 at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Alice Wood, Nicola Barr, Jennifer Lew, Emily Matheson, Amy Foo, Clare Sullivan

Auburn Giants: Margot Vella, Nasren. Wilson, Liali Karra-Hassan, Angela Priftis, Dannyelle Pringle, Narmeen Mohamad.

Soccer

NSW Women’s Premier League – Round 15

Premier Division: Sydney University SFC 0 drew with North Shore Mariners FC 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Reserve Grade: North Shore Mariners FC 2 (Kajal Tighe, Zoe Haplin) defeated Sydney University SFC 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 17: Sydney University 1 (Jessica Cirignano) drew with North Shore Mariners FC 1 (Madeleine Kennedy) at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 15: North Shore Mariners FC 4 (Hannah Young 2, Pascale La Hei, Olivia Carter) defeated Sydney University SFC 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 13: Sydney University SFC 0 drew with North Shore Mariners FC 0 at Sydney University Football Ground on Sunday.

NSW Men’s Premier League Three – Round 16

Premier:  Sydney University SFC 1 defeated Dunbar Rovers FC 0 at Hensley Athletic Field on Sunday.

Under 20: Dunbar Rovers FC 2 (Alexander Nicolosi, Joey Arena) defeated Sydney University SFC 1 at Hensley Athletic Field on Sunday Sydney University Football Ground on Sunday.

Under 18: Sydney University SFC 1 defeated Dunbar Rovers FC 0 at Hensley Athletic Field on Sunday.

Baseball

Sydney Winter League – Round 12

First Grade: Hawkesbury 2 defeated Sydney University 1 at Bensons Lane on Sunday.

Second Grade: Hawkesbury 2 drew with Sydney University 2 at Bensons Lane on Sunday.

Third Grade: Sydney University 6 defeated Hawkesbury 3 at Bensons Lane on Sunday.

Sydney Men’s Premier Hockey League – Round 11

League One: Norwest Strikers 5 defeated Sydney University 1 at Olympic Pitch 1 on Saturday.

League Three: Norwest 2 drew with Sydney University 2 at Olympic Pitch 1 on Saturday.

League Four: Norwest 2 defeated Sydney University 1 at Olympic Pitch 1 on Saturday.

Sydney League One: Briars 4 defeated Sydney University 1 at Olympic Pitch 2 on Saturday.

Sydney League Two: Sydney University bye.

Sydney League Four: Briars 4 defeated Sydney University 1 at Olympic Pitch 2 on Saturday.

Sydney League Five: Briars 3 defeated Sydney University 2 at Olympic Pitch 2 on Saturday.

Sydney Women’s Metro League – Round 12

Metro One: Sydney University 2 drew with Briars 2 at Olympic Pitch 1 on Saturday.

Metro Two: Sydney University 3 defeated Briars 1 at Olympic Pitch 1 on Saturday.

Metro Three: Sydney University 2 defeated Briars 0 at Ryde on Saturday.

Metro Four: Sydney University 4 defeated St George 0 at Cintra Park on Saturday.

Metro Five: Briars 3 defeated Sydney University 0 on Saturday.

Menu
X