Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, collated by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Australian Football

North-East AFL – Round 3

Sydney University 19.9: 123 (Jacob Derickx 3, Damien Bonney 3, Thomas Young 2, Jonathan Williams 2, Matthew Rawlinson 2, Ned Reinhard, Lachlan Kilpatrick, Callum McFadden, Jack Hiscox, Lewis Stevenson, Alistair Gillespie, Zachary O’Brien) defeated Redland 10.6: 66 (Peter Yagmoor  3, Jackson Paine 3, Jack Goodall 2, Hayden Bertoli-Simmonds, Matthew Thomson) at Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Damien Bonney, Callum McFadden, Thomas Young, Jonathan Williams, Ned Reinhard.

Redlands: Craig Malone, Boyd Bailey, Kyle Walsh, Sam Michael, Scott Miller.

 Soccer 

NSW Men’s NPL3 – Round 6

First Grade: Sydney University 1 (Peter Kardisis) defeated St George City 0 at Sydney University Football Ground on Saturday.

Under 20: Sydney University 1 (Aydin Kumburlu) defeated St George City 0 at Sydney University Football Ground on Saturday.

Under 18: Sydney University 2 (Daniel Barrett, James Garrard) defeated St George City 1 (Harry Fasch) at Sydney University Football Ground on Saturday.

Under 16: Hawkesbury City FC 2 defeated Sydney University 0 at Sydney University Football Ground on Saturday.

Under 15: Sydney University 4 (James Isaac 2, Jawad Karnib, Leon Rebecchi) defeated Hawkesbury City FC 2 (Jeremy Walker 2) at Sydney University Football Ground on Saturday.

Under 14: Sydney University 4 (Dylan Bozicevic 2, Lucas Bucciarelli, Matthew Liu) defeated Hawkesbury City 0 at The Square, Sydney University, on Saturday.

Under 13: Hawkesbury City 5 defeated Sydney University 1 (Duke Bushby) at The Square, Sydney University on Saturday.

 

Rugby Union

Sydney Premier Grade competition – Round 3

First Grade – Shute Shield: Randwick 28 (Mitchell Short, Reece Robinson, Latufonomanu Latunipulu, Adam Freier; Andrew Deegan goal, 2 pen goals) defeated Sydney University 27 (Wayne Borsak, Matthew Hood, pen try; Christian Kagliassis goal, 2 pen goals, Nick Phipps goal) at Coogee Oval on Saturday.

Second Grade – Colin Caird Shield: Sydney University 57 (Dylan Viera 3, Jack Redden, Sam Barclay, James Kane, Jock Merriman, Byron Wicken, Sam Renton tries; James Kane 6 goals) defeated Randwick 19 (Ryan Kenny, Nic Andrews. Josh Ellison tries; Harrison Goddard 2 goals) at Coogee Oval on Saturday.

Third Grade – Henderson Cup: Sydney University 19 (Ben Carolan, Alexander Jackman, Harrison Williams tries; Nicholas Burden goal, Jock Merriman goal) defeat Randwick 12 (Justinas Urbonas, Kieran Knight tries; Conor Davis goal) at Coogee Oval on Saturday.

Fourth Grade – Henderson Shield: Sydney University 31 (Harry Croker 2, Mesake Tagituimua, Jock Merriam, Patrick Muller tries; Thomas Wilson 3 goals) defeated Randwick 10 (Thomas Webber, Asam Harrison tries) at Coogee Oval on Saturday.

Colts

First Grade – W. McMahon Memorial Shield: Sydney University 69 defeated Randwick 5 at St Paul’s College Oval on Saturday

Second Grade – Shell Trophy: Randwick 17 defeated Sydney University 7 at St Paul’s College Oval on Saturday.

Third Grade – Bill Simpson Shield: Sydney University 32 defeated Randwick 14 at St Paul’s College Oval on Saturday.

Menu
X