Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Australian Football

NEAFL – Eastern Conference – Round 17

Sydney University 22.16: 148 (Benjamin Taggart 5, Peter Dugmore 4, Thomas Elkington 3, Tim Barrett 3, Adam Campbell 2, Dominic Vincent 2, Alex Dyson, Yarran Jaffer-Williams, Tom Morrison) d Tuggeranong 8.9: 57 (Brent Macleod 3, Ben Cleaver 2, Nathan Costigan 2, Ashley Pocock) at Drummoyne Oval.

Best players

Sydney University: Tom Morrison, Tom Ayton, Joshua Cole, Benjamin Taggart, Peter Dugmore, Timothy Barton.

Tuggeranong: Ben Cleaver, Ben Symons, Brent Macleod, Toby Richards, Peter McGrath.

Sydney Premier League – Round 13

Premier Division: St George Dragons 26.13: 169 (Blake Guthrie 3, David Lycakis 3, Alexander Wynn 3, Jason Saddington 2, Paul Sain 2, Ben Jones 2, Jordan West 2, Daniel Napper, Michael Milner, Lachlan Perris, Dominic Killworth, Ben Sharp, Stephen Wilsen, David Ryan, B. Hodgson, Dean Gilbert) d Sydney University 3.4: 22 (Gabriel Robbie 2, Charles Shaw) at Olds Park.

Best players

St George Dragons: Blake Guthrie, Nathan Kenny, Daniel Napper, Jordan West, Ben Jones, David Lycakis.

Sydney University: Charles Shaw, Mitchell Harmer, Rory Avis-Foster, Peter Hughes, Ben Coffey, James Howard.

Division Two: Sydney University 14.6: 90 (Jeremy Melville 6, Jarryd Boyd, James Lewington, Liam Huxtable, Nicholas Lye, Daniel Miller, Leigh McWhirter, Lachlan McKendrick, Christopher Browne) a Western Suburbs Magpies 8.7: 55 (Patrick Boyd 2, Darren Hassett 2, Timothy Woods 2, Christien Specha, Michael Stokes) at Picken Oval.

Best players

Sydney University: Daniel Miller, Alexander Clark, Joshua Cutrupi, Jeremy Melville, Nicholas Lye, Andrew MacPherson.

Western Suburbs Magpies: Michael Tuttle, Thomas Barrett, Jonathan Bannister, Patrick Boyd, Andrew Elchah, David Clout.

Division Three: Sydney University 11.6: 72 (Roger Snodgrass 3, Matthew Watson 2, Lachlan Godfrey 2, Michael Lloyd, Trent Millsteed, Ewan Rankin) d West Suburbs Magpies 9.6: 60 (Salem Kassem 5, Max Margan 2, Patrick Rydon, Sudeep Gurung) at Picken Oval.

Best players

Sydney University: Matthew Watson, Riordan Lee, Lachlan Godfrey, Rohan MacPherson, Roger Snodgrass, Brendan Rankine.

Western Suburbs Magpies: Christopher Noordhof, Salem Kassem, Eamonn Doherty, Mark Barnes, Max Margan, Sudeep Gurung.

Division Four: Pennant Hills Demons 5.14: 44 (Paul Randazzo 3, Jarryd Myers, Lochlann Kerr) d Sydney University 5.9: 39 (Chris McNeil 2, Patrick Hunter, Paul Oscar, Alexander Harmer) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Pennant Hills Demons: Nathan Breen, Andrew D’Archy, Michael Cantrall, Jackson Row, Sam Dunell, Paul Randazzo.

Sydney University: Chris Mohen, Patrick Hunter, Benjamin Hunter, Jack Hollywood, Tom Metzner, Mitchell Thompson.

Division Five: Sydney University 16.9: 105 (Jeremy. Owens 4, Luke Taylor 3, Chris Murr 3, Cameron Greatbatch 2, William Hunter, Michael Abbey, Tristan Meuross, Michael Murray) d Penrith Rams 6.12: 48 (Kevin Kirk 3, Dane Fysh 2, Michael Brown) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Sydney University: Michael Abbey, Robert Lavery, Jeremy Owens, Chris Murr, Luke Hayward, Tristan Meuross.

Penrith Rams: Jesse Hyland, John Rix, Dane Fysh, Michael Brown, Shane Scott, Martin Pope.

Under 18 Division One: Sydney University 8.10: 58 (Oscar Osborne 4, Shaun Stokoe, William Combe, William Stratford, Lachlan Maples) d Western Suburbs Magpies 4.5: 29 (Thomas Amanatidis 2, Hamish Campbell, Joshua Abfalter) at Picken Oval.

Best players

Sydney University: Oscar Osborne, Lachlan Maples, Shaun Stokoe, Nathan Carter, Ty Stephens, William Combe.

Western Suburbs Magpies: Abu Bah, Ben Zoppo, Vasili Romanas, Thomas Amanatidis, Kyle Venn, David Maher.

Sydney Women’s AFL – Round 11

Division One: Sydney University 7.12: 54 (Claire Youmans 2, Belinda Michalk, Alex Roberts, Ashlee Morgan, Meredith Gray, Aoife McDonnell) d Balmain Dockers 0.0: 0 at Mahoney Park.

Best players

Sydney University: Stacey Lancaster, Lara Creber, Rachael Stack, Belinda Michalk, Ashlee Morgan, Una McKay.

Balmain Dockers: Jackie Buckthought, Rachael Cooper, Alison Parkin, Narelle Spangher, Janene Thorpe, Shelley Bates

 

Soccer 

Sydney Women’s Premier Division – Round 16

First Grade: Sydney University 4 d Northbridge FC 0 at Northbridge Oval.

Reserve Grade: Sydney University 1 d Northbridge FC 0.

Under 16: Northbridge FC 2 d Sydney University 0.

Under 14: Sydney University 0 drew with Northbridge FC 0.

Under 12: Sydney University 0 drew with Northbridge 0.

NSW Men’s Premier League – Round 16

Premier Division: St George FC 2 d Sydney University 1 at St George Stadium.

Under 20: St George FC 3 d Sydney University 2.

Under 18: St George FC 3 d Sydney University 2.

Under 16: St George FC 2 d Sydney University 1.

Under 15: St George FC 1 d Sydney University 0.

Under 14: Sydney University 1 d St George FC 0.

Under 13: Sydney University 3 d St George FC 0.

Under 12: Sydney University 1 drew with St George FC 1.

 

Baseball

Sydney Winter Baseball League – Round 14

First Grade: Sydney University 8 d Greenway 1.

Second Grade: Sydney University 6 d Greenway 3.

Third Grade: Greenway 3 d Sydney University 2.

 

Rugby Union

Sydney Men’s Grade competition – Round 13

First Grade: Sydney University 20 (Tim Davidson, Jock Merriman tries; Jock Merriman goal, Byron Hodge goal, 2 pen goals) d Warringah 15 (Joshua Holmes, David Feltscheer tries; David Harvey goal, pen goal) at Pittwater Rugby Park.

Second Grade: Sydney University 43 (Alistair Ryan, Willie DuPlessis, Ben Murray, Dane McCarthy, Fetuli Talanoa, Levy Dodd tries; Byron Hodge 5 goals, pen goal) d Warringah 0.

Third Grade: Sydney University 50 (Sam English 4, Jake Gordon 2, Hugh Frazer, James Swan tries; David Fong 3 goals, Cameron Mason 2 goals) d Warringah 0.

Fourth Grade: Sydney University 45 (Ben Lenehan 2, Harry Marples, Michael Widdup, Kurt Larsen, Tim Isidro, James Swan tries; Conor Foley 5 goals) d Warringah 7 (Dan Copping try; Phil Cook goal).

Colts

First Grade: Sydney University 73 d Warringah 24 at St Paul’s College Oval.

Second Grade: Sydney University 99 d Warringah 0.

Third Grade: Sydney University 57 d Warringah 10.

  

Hockey

Sydney Men’s competition

Premier League: Sydney University 5 d UTS 3.

Sydney Cup: UNSW 2 d Sydney University 0.

Third Grade: Sutherland 3 d Sydney University 1.

Fourth Grade: Sydney University 2 drew with Sutherland 2.

Fifth Grade: Sydney University 4 d Manly 2.

Sixth Grade: Sydney University 3 d Manly 0.

Masters

First Grade: Sutherland 4 d Sydney University 3.

Third Grade: Sydney University 2 d Manly 1.

Sydney Women’s competition

First Grade: Sydney University 4 drew with WD 4.

Second Grade: Sydney University 1 drew with UTS 1.

Third Grade: Sydney University 1 drew with UTS 1.

Fourth Grade: Bye.

Fifth Grade: Sydney University 3 d 2088 1.

Sixth Grade: Warringah 2 d Sydney University 1.

Seventh Grade: Bye

Eighth Grade: Ryde 4 d Sydney University 0.

Ninth Grade: Hornsby 6 d Sydney University 1.

Tenth Grade: Sydney University 2 d Briars 1.

 

Menu
X