Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Grade competition – Round 2

First Grade – Shute Shield: Eastwood 34 (Marty Ploksys, Nick Reily 2, Tyler Spitz, Lachie Turner tries; James Hilgendorf 3 con, 1 pen goal; Yellow Card Mitch Lees, Hugh Perrett) d Sydney University 13 (Michael Hodge try; Daniel Kelly 1 con, 2 pen goals) at Sydney University No.1 Oval. Referee Matt O’Brien.

Second Grade – Colin Caird Shield: Eastwood 30 d Sydney University 13.

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University 29 d Eastwood 15.

Fourth Grade – Henderson Cup: Sydney University 19 d Eastwood 7.

Colts

First Grade – W. McMahon Memorial Shield: Sydney University 50 d Eastwood 7 at T.G.Millner Field.

Second Grade – Shell Trophy: Sydney University 24 d Eastwood 0.

Third Grade – Eric Spilsted Shield: Sydney University 32 d Eastwood 22.

 

Australian Football

North East Australian Football League: Eastern Conference – Round 4

Eastlake 18.8: 116 (Rick Stoyanoff 3, Dean Roulstone 3, Sam Mardling 2, Matt Laing 2, Aaron Bruce 2, Xavier McMahon, Matt O’Dwyer, Hayden Armstrong, Nick Perry, Dan O’Connell, Josh Moody goals) d Sydney University 11.13: 79 (no details available) at Drummoyne Oval, Canberra.

Best Players: Eastlake – Matt O’Dwyer, Aaron. Bruce, Chad Gibson, Dean Roulstone, Hayden Armstrong, Rick Stoyanoff.

Sydney University – Timothy Barton, Tim. Barrett, Mitchell Thompson, Matthew Clarke, Malcolm Lynch, Ryan. Bottin-Noonan.

Sydney Premier Division – Round 2

Premier Division: Sydney University 19.17: 131 (Gabriel Robbie 5, MJ Figg 4, Bilal Taha 3, Fred Skulley 2, Joshua Cole, Cameron Holmes, Ben Coffey, Glenn Smith, Jethro Braico goals) d Balmain 10.9: 69 (Wayd Blackburne 3, Aaron Cottrell 2, Daniel Lloyd 2, Lewis Bond , Matthew Round, Bradley Plug goals) at Henson Park.

Best Players: Sydney University – Max Carter, Max Hutton, Bilal Taha, Fred Skulley, Joshua Cole, Andrew Ellis.

Balmain – Wayd Blackburne, Matthew Round, Selby Lee-Steere, Bradley Plug, Tim Underwood, Tom Mabon.

Division Two: Sydney University 25.21: 171 (Jeffrey Melville 9, Lachlan McKendrick 4, Leigh McWhirter 3, Craig Boustred 3, Andrew MacPherson 2, Andrew Holmes, Daniel Miller, Tim Air, Liam Huxtable goals) d Balmain 2.5: 17 (Jerome Farrell 2 goals) at Henson Park.

Best players: Sydney University – Jeffrey Melville, Rory Avis-Foster, Lachlan McKendrick, Nicholas Lye, Matthew Turner, Gary Burch

Balmain – Nick. Halliday, Joseph Britton, Ryan Hezlett, Andrew Kyprianou, Benjamin Plug, Peter Tennant.

Division Three: Sydney University 15.12: 102 (Matthew Lloyd 4, Atticus Saunders 3, Tony Ly 2, Paul Younan 2, Luke Taylor 2, Paul Ioakim, Ryan Cox goals)
d Randwick City Saints 5.10: 40 (Dion Burke 2, Jonathan Antonello, Ashlee Azhar, Christopher Henderson goals) at Henson Park.

Best Players: Sydney University – Paul Younan, Atticus Saunders, Brendon Clendenning, Adam Clark, Paul Ioakim, Ryan Kennedy)

Randwick City Saints – Blair Oliver, Michael Garstin, Scott Robertson, Stephen Sadler, Reece Gillespie, Dion Burke.

Division Four: Sydney University 10.15: 75 (Roger Snodgrass 5, Iain Loughan 3, Thomas Kirkham 2 goals) d UNSW-Eastern Suburbs 6.11: 47 (Joseph Byrnes 2, Troy Nicoll 2, David Backler, Scott Gentle) at Henson Park.

Best players: Sydney University – Benjamin Hunter, Nicholas Marquez, Chas Wilkinson, Roger Snodgrass, James Hunt, Josh Heazlewood.

UNSW-Eastern Suburbs – Mark Bryan, Scott Gentle, Stephen Whelan, James Tesoriero, Roger Jones, Jacob Thompson.

Division Five: Camden 12.12: 84 (Ben Wright 3, Thomas Glynn 2, Matthew Wynne, Nicholas Glynn, Callum Robinson, Ben McDermott, Leigh Delacy, Wade Lowndes, Gregory McGuiness) d Sydney University 6.6: 42 (Oliver Bailey 2, Craig Hayman 2, Ewan Rankin, Jeremy Owens) at Fairfax Reserve.

Best players: Camden – Thomas Glynn, Bradley Gavin, Craig Beveridge, Wade Lowndes, Nicholas Glynn, Anthony Glynn.

Sydney University: Tom Whitaker, Ewan Rankin, Adam Lyons, Oliver Bailey, Martin Ring, Ben Wilford.

Under 18 Division One: Sydney University 13.6: 84 (Jackson Pola-Smith 4, Matthew Vicic 2, Michael Harmer 2, Yarran Jaffer-Williams 2, Jack Hiscox, William Combe, Obadiah Williams goals) d Sydney Hills Eagles 8.4: 52  (James Delaney 2, Isaac Spiteri 2, Cameron Arndt 2, Jay Roughley, Jordan McPherson goals) at Bruce Purser Reserve.

Best players: Sydney University Jack Hiscox, Nathan Stares, Obadiah Williams, William Combe, Jackson Pola-Smith, Matthew Vicic.

Sydney Hills Eagles – James Delaney, Cameron Arndt, Daniel Crowe, Joshua Cutting, Isaac Heath, Harrison Bond.

Sydney Women’s AFL – Round 1

Division One: Balmain Dockers 8.9: 57 (Kate Fitzsimmons 5, Katharyna Kobzan 3) d Sydney University 4.2: 26 (Katrina Byrne 2, Aiofe McDonnell, Libby Sadler) at Mahoney Park.

Best players: Balmain Dockers – Katharyna Kobzan, Jackie Buckthought, Kate Fitzsimmons, Karla Spilarewicz, Laura Holdsworth, Alison Parkin.

Sydney University – Una McKay, Jennifer Lew, Belinda Michalk, Lara Creber, Ashlee Morgan, Sophie Clarke.

 

Soccer

National Premiers League – NSW Men’s 2 – Rounds 1, 2, 3 and 4

Sydney University 0 drew with Mounties Wanderers FC 0.

Bankstown Berries 5 d Sydney University 1

Macarthur Rams 1 d Sydney University 0

Sydney University 3 drew with Bankstown City FC 3

Under 20

Mounties Wanderers FC 2 d Sydney University 1.

Bankstown Berries 3 d Sydney University 1

Macarthur Rams 3 d Sydney University 1.

Sydney University 1 drew with Bankstown City FC 1.

Under 18

Mounties Wanderers FC 3 d Sydney University 0.

Sydney University 3 d Bankstown Berries 2.

Sydney University 2 d Macarthur Rams 0.

Sydney University 2 d Bankstown City FC 1.

Under 16

Mounties Wanderers FC 1 drew with Sydney University 1.

Bankstown Berries 4 d Sydney University 4.

Sydney University 4 d Macarthur Rams 0.

Sydney University 3 d Bankstown City FC 2.

Under 15

Sydney University 1 d Mounties Wanderers 0.

Sydney University 1 d Bankstown Berries 0.

Sydney University 2 d Macarthur Rams 1.

Sydney University 4 d Bankstown City FC 0.

Under 14

Mounties Wanderers 2 d Sydney University 1.

Sydney University 1 d Bankstown Berries 0.

Sydney University 1 drew with Macarthur Rams 1.

Sydney University 1 drew with Bankstown City FC 1.

Under 13

Sydney University 1 d Mounties Wanderers FC 0.

Sydney University 2 d Bankstown Berries 1.

Sydney University 1 drew with Macarthur Rams 1.

Sydney University 4 d Bankstown City FC 0.

Under 12

Sydney University 2 d Mounties Wanderers FC 0.

Sydney University 5 d Bankstown Berries 1.

Sydney University 5 d Macarthur Rams 1.

Sydney University 5 d Bankstown City FC 0.

 

Women’s Premier League – Rounds 1, 2 and 3

Premier League:

Sydney University 4 d Sutherland Shire 0.

Sydney University 6 d Central Coast Mariners Academy 2.

Sydney University 1 drew with Macarthur Rams 1 at Wilson Park.

Reserve Grade

Sydney University 4 d Sutherland Shire 1.

Sydney University 3 d Central Coast Mariners Academy 0.

Sydney University 2 d Macarthur Rams 0.

Under 16

Sydney University 0 d Sutherland Shire 0.

Central Coast Mariners Academy 3 d Sydney University 1.

Macarthur Rams 4 d Sydney University 0.

Under 14

Sydney University 5 d Sutherland Shire 1.

Sydney University 1 d Central Coast Mariners Academy 0.

Sydney University 4 d Macarthur Rams 0.

Under 12

Sydney University 4 d Sutherland Shire 0.

Sydney University 4 d Central Coast Mariners Academy 0.

Sydney University 3 d Macarthur Rams 0.

 

Hockey

Sydney Men’s Hockey – Rounds 1, 2 and 3

Premier League

 Round 1: Sydney University 1 d St George Randwick 1.

Round 2: Sutherland 3 d Sydney University 0.

Round 3: Gordon North Sydney 3 d Sydney University 1.

Sydney Cup – Rounds 1, 2 and 3

Round 1: Sydney University 6 d St George Randwick 1.

Round 2: Sydney University 2 d Sutherland 0.

Round 3: Gordon North Sydney 2 d Sydney University 1.

Sydney League – Round 1

Division One: Round 1: UTS 4 d Sydney University 3.

Division Two: Sydney University 2 d UNSW 1.

Division Three: UTS 5 d Sydney University 1.

Division Four: UTS 5 d Sydney University 1.

Division Seven: Ryde 6 d Sydney University 0.

 

Water Polo

National Water Polo League

Men:

UNSW Wests Magpies 10 d Sydney University Lions 6 at Sydney University Sports and Aquatic Centre on Saturday, April 6.

Hunter Hurricanes 9 d Sydney University Lions 8 d Lambton Pool on Sunday, April 7.

UWA Torpedoes 11 d Sydney University Lions 9 at Sydney University Sports and Aquatic Centre on Saturday, April 13.

Sydney University Lions 11 d UWA Torpedoes 6 at Sydney University Sports and Aquatic Centre on Sunday, April 14.

Women:

Sydney University Lions d UNSW Wests Killer Whales 3 at Sydney University Sports and Aquatic Centre on Saturday, April 6.

Sydney University Lions 10 d Hunter Hurricanes 6 at Lambton Pool, Newcastle on Sunday, April 7.

UWA Torpedoes 13 d Sydney University Lions 12 at Sydney University Sports and Aquatic Centre on Saturday, April 13

UWA Torpedoes 14 d Sydney University 6 at Sydney University Sports and Aquatic Centre on Sunday, April 14.

Menu
X