Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Grade competition – Round 1

First Grade – Shute Shield: Sydney University 49 (Jeremy Tilse 2, Sam Roberson, Liam Winton, Ollie Atkins, Trent Dyer, Angus Roberts, Michael Hodge tries, Dan Kelly 3 goals, pen goal) d West Harbour 19 (Ben Murray, Shaun Treweek, Oleni Ngungutau tries; Shaun Treweek 2 goals) at Sydney University No.1 Oval.

Second Grade – Colin Caird Shield: Sydney University 29 (Peter van der Merwe 2, Stehano Hunt, David Dillon tries; David Fong 2 goals, pen goal, David Dillon goal) d West Harbour 10 (Curtis van der Heyder, Maica Toga tries).

Third Grade – Henderson Shield: Sydney University 21 (Hugo Dessens, Edward Mullany, Mark O’Dare tries; Jack Macklin 3 goals) d West Harbour 12 (Elias Sarkis 2 tries; Elias Sarkis goal).

Fourth Grade – Henderson Cup: Sydney University 29 (Cameron Lawrence 2, Ben Mercer, Sion Kaivelata tries; Cameron Lawrence 3 goals, pen goal) d West Harbour 10 (Mafi Fifita, Peri Maika tries).

Colts

First Grade: Sydney University 34 (4 tries) d West Harbour 27 (4 tries) at Concord Oval.

Second Grade: Sydney University 38 (6 tries) d West Harbour 7.

Third Grade: Sydney University 30 d West Harbour 22.

 

Soccer

Super League – Round 4

First Grade: Sydney University 3 (Jason Garrido 49m 65m, Matt Demetriou 66m) d Fraser Park FC 0.

Under 20: Fraser Park 2 d Sydney University 1.

Super Youth League – Round 4

Grade 13: Sydney University 6 d Fraser Park 2.

Grade 14: Sydney University 5 d Fraser Park 0.

Grade 15: Sydney University 2 d Fraser Park 1.

Grade 16: Sydney University 1 d Fraser Park 0.

Grade 18: Sydney University 1 drew with Fraser Park 1.

Women’s Premier League – Round 4

First Grade: Sydney University 4 d Gladesville Ravens 0 at Wentworth Park

Reserve Grade: Sydney University 0 drew with Gladesville Ravens 0.

Under 16: Sydney University 3 d Gladesville Ravens 2.

Under 14: Sydney University 3 d Gladesville Ravens 0.

Under 12: Sydney University 4 d Gladesville Ravens 1.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 4

Premier Division: Sydney University 3 d Briars 1.

Sydney Cup: Briars 6 d Sydney University o.

Sydney League:

Grade 1: Sydney University 3 d Briars 2.

Grade 2: Briars 1 d Sydney University 0.

Grade 3: UNSW 3 d Sydney University 1.

Grade 4: UNSW 2 drew with Sydney University 2.

Grade 7: UNSW 4 d Sydney University 2.

Grade 8: UNSW 2 d Sydney University 1.

 

Australian Football

Eastern Conference – Round 4

Sydney University 16.10: 106 (Adam McConnochie 3, John Haggerty 3, Tim Barrett 3, Adam Campbell 2, Lachlan Clancy 2, Alexander Lee, Matthew Clarke, Christopher Clarebrough) d Tuggeranong 16.8: 104 (Phil Lovett 3, Ashley Pocock 3, Michael Stevens 2, Toby Richards 2, James McCabe, Daniel Johnson, Cody Kickett, Ben Cleaver, Zane Litchfield, Lachlan Monger) at Greenway.

Best players

Sydney University: Tom Elkington, Monty Krochmal, Adam McConnochie, Tim Barrett, Christopher Clarebrough, Alexander Lee.

Tuggeranong: Christopher Robinson, Phil Lovett, Ben Cleaver, David Smith, Lachlan Monger, Heath Cameron.

Sydney AFL – Round 2

Premier Division: Illawarra 8.15: 63 (Ryan Price 3, Troy Bartlett, Ben Hyndes, Kenneth Ewen-Chappel, Jeremy Daniher , Mitchell Bates) d Sydney University 4.9: 33 (Nicholas Lye, Kyle Underwood, Matthew Lemme, Dean McKay) at North Dalton Park.

Best players:

Illawarra: Troy Bartlett, R. Woodward, Joshua Tier, Lewis Wilson, Jeremy Daniher, Ryan Wells.

Sydney University: Janson Doughty, Jacob Swarts, Nicholas Lye, Peter Casey, Max Carter, Andrew Holmes.

Under 18: Illawarra 16.7: 103 (Shane Potter 3, Kuiam Anu 3, Thomas Dobson 3, Harry Dobson, Cameron Kolster, Elwyn Roberts, Brennon Yates, James Lavender, Joshua Roebuck, Benhamin Hoctor) d Sydney University 8.8: 56 (Yarran Jaffer 3, Jack Hiscox, Daniel Risby, Richard Hal, Fredrik Skulley, Jethro Braico).

Division Two: Sydney University 10.15: 75 (Gabriel Robbie 3, Rohan MacPherson 2, Tom O’Malley-Jones 2, Leigh McWhirter, Brent Watkins, Dion Shaw) d Illawarra 9.7: 61 (Ricky Neels 4, Shane Morgan, Michael Toussis, Oscar Garratt, Reilly Goodspeed, Joe. Kenny).

Division Three: Sydney University 11.20: 86 (Christopher Reid 4, Liam Huxtable 2, Riodan Lee 2, Josh Heazlewood, Michael Lloyd, Craig Boustred) d Saints AFC 4.3: 27 (Dimitri Garoufalis, Matthew Moffat, Nicholas Gozzi, Jeremy Grant) at St Paul’s College Oval.

Division Five: Sydney University 8.4: 52 (Gordon Willis 4, Stephen Beeson 2, Nigel Tao, Nathan McKinnon) d Saints AFC 5.14: 44 (Joel Blashki 2, David Coakley 2, Peter King).

Sydney Women’s Australian Football – Round 1

Balmain Dockers 10.4: 64 (Karla Spilarewicz 3, Belinda Pride 2, Maggie Jenkins, Alison Parkin, Emma Davidson, Alison Christy, Janene Thorpe) d Sydney University 7.2: 44 (Libby Sadler 3, Alex Roberts 2, Belinda Michalk, Mai Nguyen) at Mahoney Park.

Best players:

Balmain Dockers: Hayley Warren, Jackie Buckthought, Belinda Pride, Emma Davidson, Alison Parkin, Karla Spilarewicz

Sydney University: Kyrsten Winkley, Ashley Morgan, Una McKay, Libby Sadler, Melita Morriss, Mai Nguyen.

 

Baseball

Sydney Winter League – Round 2

First Grade: Greenway 100 000 030 4r 6h 3e d Sydney University 010 000 000 1r 7h 3e at Greenway.

Second Grade: Sydney University 9 d Greenway 1.

Third Grade: Sydney University 9 d Greenway 6.

 

Tennis

Sydney Badge competition – Round 5

Ladies
Premier League Roseville (1) 4/37 d Sydney University (1) 4/33 at Roseville
1/2 Tennis Valley (5) 7/45 d Sydney University (2) 1/13 at Manning
1/3 Tennis Valley (6) 5 sets d Sydney University (3) 3 sets at Tennis Valley
2/1 Neutral Bay (3) 5/37 d Sydney University (4) 3/20 at Manning
2/2 Sydney University (5) 6/44 d Tennis Valley (8) 2/28 at Manning
2/2 Sydney University (6) 2/19 v Western Suburbs (2) 3/28 (unfinished) at Western Suburbs

Men
Premier League Hills District (1) 6/43 d Sydney University (1) 2/26 at Castle Hill
1/2 Mortdale (1) 6/43 d Sydney University (2) 2/24 at Manning
2/1 Sydney University (3) 6/43 d Sydney University (4) 2/32 at Manning
2/2 Sydney University (5) 6/44 d Strathfield (5) 2/24 at Manning
2/3 Royal Sydney (3) 6/45 d Sydney University (6) 2/24 at Royal Sydney
2/6 Tennis Valley (6) 4/38 d Sydney University (7) 3/33 at Tennis Valley
2/8 Sydney University (8) bye
3/1 Sydney University (9) 7/47 d Royal Sydney (10) 1/17 at Manning

Menu
X