Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Rugby Union

Sydney Men’s Grade competition – Round 16

First Grade: 64 (Samuel Quinn 2, Hugo Dessens 2, James McMahon 2, Tom Boidin David Hickey, Henry Clunies-Ross, Jim Stewart tries; Dan Kelly 7 goals) d Parramatta 26 (Chris Nay 3, Evan Olmstead tries; Tom Woods 3 goals) at Merrylands RSL Rugby Park.

Second Grade: Sydney University 74 (Jake Gordon 3, Hugh Frazer 2, Angus Roberts 2, Mitchell Whiteley, Jack Macklin, Samuel English, Oliver L’Estrange, Ben Lenehan Tries; Byron Hodge 7 goals) d Parramatta 7 (John Poe try; Dom Graham goal).

Third Grade: Sydney University 59 (Anthony Pohlen 2, Dane McCarthy 2, Dave Dillon, Ben Murray, Jason Date, Johnathon Fakai, Willie DuPlessis tries; Dave Dillon 7 goals) d Parramatta 7 (Samuel Buka try; Tim Holliday goal).

Fourth Grade: Sydney University 64 (Fadi Saad 4, Jonny Loseli 2, Rangi Tagaloa, Rhys Griffiths, Kodie Drury-Hawkins, Paul Caruana tries; Billy Macklin 7 goals) d Parramatta 5 (D Demetriou try).

Colts

First Grade: Sydney University 67 (11 tries) d Parramatta 28 (4 tries).

Second Grade: Sydney University 56 (10 tries) d Parramatta 21.

Third Grade: Sydney University 54 (8 tries) d Parramatta 21.

 

Sydney Women’s competition – Round 13

First Grade: Sydney University 80 d Penrith 5 at St John’s College Oval.

 

Soccer

National Premier League NSW Men’s 2 – Round 16

First Grade: Sydney University 1 (Gavin Forbes) d Bankstown Berries 0 at the Crescent Athletic Centre.

Under 20: Bankstown Berries 2 d Sydney University 0.

Under 18: Sydney University 4 d Bankstown Berries 0.

Under 16: Sydney University 3 d Bankstown Berries 0.

Under 15: Sydney University 2 d Bankstown Berries 1.

Under 14: Sydney University 3 d Bankstown Berries 2.

Under 13: Sydney University 7 d Bankstown Berries 1.

Under 12: Sydney University 3 d Bankstown Berries 0.

 

National Premier League NSW Women’s 1 – Round 16

First Grade: Sydney University 2 (Erin Wilson, Olivia Kennedy) d Blacktown Spartans FC 0 at Wilson Park on Sunday.

Reserve Grade: Blacktown Spartans FC 1 (Alisha Dudman) d Sydney University 0.

Under 17: Blacktown Spartans FC 1 (Jeorgia Lotainiu) d Sydney University 0.

Under 15: Blacktown Spartans FC 1 (Lissa Mumbulla) d Sydney University 0.

Under 13: Sydney University 2 (Susan Phonsongkham, Madeleine Kowalenko) d Blacktown Spartans FC 1 (Lauren Pennell).

 

Australian Football

 

North East AFL – Round 15

Sydney University 17.5 107 (Benjamin Taggart 3, Jacob Derickx 3, Mitchell Thompson 3, Nicholas Winmar, H. Dobson, Max Wilson, Matthew Powys, Lewis Fasolo, Ryan Brabazon, Gabriel Orr, Tom Ayton) d Sydney Hills Eagles 9.12: 66 (Damien Bonney 2, Luke Jericho 2, Mark Skuse, Zachary Johns, Tim Garlick, Luke Gemmill, Trent Stubbs) at Drummoyne Oval on Sunday.

Best players

Sydney University: Max Wilson, Mitchell Thompson, Gabriel Orr, Benjamin Taggart, Kelvin Barnes, David Johnson.

Sydney Hills Eagles: Tim Garlick, Jackson Ferguson, Kieran Emery, Jack Dimery, Scott Reed, Jon Vlatko.

 

Sydney Men’s Premier Division – Round 13

Premier Division: Sydney University 19.23: 137 (Dominic Vincent 5, James Howard 4, Glenn Smith 3, Ben Fitzpatrick, Bilal Taha, Jacob Swarts, Sam Crichton, MJ Figg, Luke Freemantle, Fredrik Skulley ) d Sydney Hills Eagles 8.8: 55 (Scott Pierce 5, William Bradley, Joshua Cass, Thomas Zdrilic ) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Aron Everett, Dominic Vincent, Sam Crichton, Lachlan Maples, Glenn Smith, Jesse Cox.

Sydney Hills Eagles:  Aaron Drinkwater, Scott Pierce, Ryan Fitton, Joshua Cass, Damon Steer, Nick Crowe.

 

Division Two: Sydney University 9.11: 65 (Peter Casey 3, Christopher Browne 2, Ryan Nyberg, Rohan MacPherson, Roland Wood, Jeffrey Melville) d Blacktown Magic 7.6: 48 (Daniel Lim 3, Benjamin Akmens 2, Leighton Corr, Michael Collins) at St Paul’s College Oval.

Best players

Sydney University: Peter Casey, Ryan Nyberg, Nicholas Lye, Michael Higgins, Ben Hawtin, Christopher Browne. 

Blacktown Magic: Daniel Lim, Lucas Bendt, Aaron Hill, Kent Weir, Jarrod Van Veen, Tim Baracz.

 

Division Three: Sydney University 23.21: 159 (Mark Horsley 5, Brendan Rankine 3, Jethro Braico 2, Alex Crowe 2, William Pearse, Jack Edwards, Kyle Parker , Peter Grundy) d Macquarie University 4.2: 26 (No details) at Macquarie University Oval.

Best players

Sydney University: William Pearse, Brent Pollock, Brendan Clendenning, Leigh McWhirter, Mark Horsley, Jack Edwards.

Macquarie University: No details.

 

Division Four: Campbelltown Blues 14.10: 94 (Joshua Hickey 3, David Gardner 2, Aron Talbot 2, Cheyne Green 2, Daniel Flint 2, Nathan Tyerman, Jerrimme Allsopp, Chanth Pal) d Sydney University 7.5: 47 (Roger Snodgrass 4, Gus Stephenson, Thomas Hurley, Paul Chidrawi) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Campbelltown Blues: William Wylie, Chantha Pal, Mark O’Connor, Luke Bodeker, Nathan Carpenter, Ben Smith.

Sydney University: Patrick Hunter, Chas Wilkinson, Roger Snodgrass, Nicholas Nelson, David Owen, Nicholas Bailey.

 

Division Five: Blacktown Magic: 15.11: 101 (John Lane 8, Gregory Driscoll 2, Jay Roughley 2, Todd Miller, Pranav Rampal, Brett Carroll ) d Sydney University 3.8: 26 (Cameron Bailey 2, Scott Walker) at St Paul’s College Oval.

Best players

Blacktown Magic: Brett Carroll, Nicholas Burke, John Lane, Todd Miller, Jarrod Clifford, Jay Roughley.

Sydney University: Martin Ring, Chris McNeil, Maarten Oude Lansink, Scott Walker, Kris MacArthur, Saamir Mohamad.

 

Under 19: Sydney University 14.13: 97 (Nik Dale 4, Gareth Maples 2, Leo Kiefel 2, Yarren Jaffer-Williams 2, Vincent Britton, Sean Stokoe, Dominic Dahler, Daniel Black) d Sydney Hills Eagles 10.4: 64 (Jake Mindham 3, Matthew Hall 3, James Delaney 2, Jordon Lambert, Connor Stewart) at Sydney University No.1 Oval.

Best players

Sydney University: Haini Chahrouk, Samuel Reed, Vincent Barwick, Leo Kiefel, Gareth Maples, Duc Tran.

Sydney Hills Eagles: James Delaney, Jake Mindham, Matthew Hall, Angus Hay, Aidan Chapman, Zachary Williams.

 

Sydney Women’s Division One – Round 10

Sydney University d Balmain Dockers on forfeit.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 12

Premier League: St George-Randwick 7 d Sydney University 3.

Sydney Cup: Sydney University 7 d St George-Randwick 4.

League One: Sydney University 3 d UNSW 0.

League Two: St George-Randwick 4 d Sydney University 2.

League Three: Sydney University 2 drew with UNSW 2.

League Four: Sydney University 2 drew with UNSW 2.

League Seven: Sydney University 7 d Wests 0.

League Eight: Sydney University 3 drew with Ryde 3.

 

Sydney Women’s Hockey League – Round 12

Division Two: Sydney University 2 drew with Gordon North Sydney 2.

Division Three: Sydney University 3 drew with Gordon North Sydney 3.

Division Four: Sydney University 4 d Bankstown 1.

 

Baseball

Sydney Winter League – Round 11

First Grade: Petersham 5 d Sydney University 1.

Second Grade: Sydney University 8 d Petersham 2.

Third Grade: Sydney University 6 d Petersham 4

Menu
X