Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Australian Football

NEAFL Eastern Conference – Round 21

Sydney Hills Eagles 14.11: 95 (Jamie Vlatko 6, Trent Stubbs 3, Stephen Doyle 2, Jon Vlatko, Zachary Johns, Amon Buchanan) d Sydney University 13.8: 86 (Tim Barrett 4, Thomas Elkington 2, Mitchell Thompson, Tom Morrison, Adam Campbell, Montgomery Krochmal, Timothy Barton, Alex Dyson, Peter Dugmore) at Bruce Purser Oval.

Best players

Sydney Hills Eagles: Trent Stubbs, Timothy Garlick, Damien Charleston, Jamie Vlatko, Matthew Eastman, Rowan Bilkey

Sydney University: Timothy Barton, Tom Ayton, Mitchell Thompson, Kelvin Barnes, Gerard Wilkie, Ryan Bottin-Noonan.

Sydney Australian Football Premier Division – Round 16

Premier Division: North Shore Bombers 19.14: 128 (Daniel Roberts 8, Jake Monk 3, Jack Davis 3, David Martin 2, Evan Davis, Samuel Mason, Sam Jackson) d Sydney University 6.8: 48 (Leigh McWhirter, Ben Fitzpatrick, Jack Morwood, Atticus Saunders, Ben Coffey, Fred Skulley) at Gore Hill Oval.

Best players:

North Shore Bombers: Evan Davis, Daniel Roberts, Sam Carruthers, Richard Lynch, Ryan Meldrum, Thomas McMahon.

Sydney University: MJ Figg, Ben Coffey, James Howard, Mitchell Scott, Jack Morwood, Fred Skulley.

Division Two: Sydney University 20.15: 135 (Tim Air 5, Jeffrey Melville 3, Thomas Chard 2, Lachlan McKendrick 2, Liam Huxtable 2, Stephen Lloyd 2, Nicholas Lye , James Lewington, Jarryd Boyd, Andrew MacPherson) d Auburn Tigers 9.6: 60 (Eid Kassem 3, Omar Abdullatif 2, Mohammed Kassem, Shadi Faraj, Hamidullah Mangal, Hillal Kara-Ali) at Mona Park.

Best players:

Sydney University: Liam Huxtable, Matthew Whitaker, Thomas Chard, Stephen Lloyd, Samuel Power, Tim Air.

Auburn Tigers: Mohammed Ghemraoui, Hillal Kara-Ali, Eid Kassem, Ali Faraj, Shadi Faraj, Mohammed Kassem.

Division Three: Blacktown Magic 26.14: 170 (Ashley Moeller 13, Dean Connors 3, Jeffery Talbot 2, Patrick Barclay 2, Benjamin Akmens, Leighton Corr, Andrew Nield, Michael Clinch, Gil Corr, Michael Collins) d Sydney University 5.3: 33 (Brendan Rankine, Lachlan Godfrey, Paul Oscar, Michael Lloyd, Riordan Lee) at Blacktown International Sports Park No.2.

Best players

Blacktown Magic: Ashley Moeller, Patrick Barclay, Benjamin Akmens, Daniel Clifford, Joseph Saunders, Jeffery Talbot.

Sydney University: James Allworth, Riordan Lee, Aneesh Tak, Eean Rankin, Brendan Rankine, Sebastian Dixon.

Division Four: Sydney University 13.9: 87 (Luke Taylor 4, Roger Snodgrass 3, Simon Ayling 2, Alex McCormack 2, Cameron Greatbatch, Jack Walker) d Macquarie University 3.5: 23 (Mark Bennett , Nicholas Bennett, James Argyle) at Macquarie University Oval.

Best players

Sydney University: Simon Ayling, Paul Chidrawi, Thomas Kirkham, Luke Higgins, Benjamin Hunter, Luke Taylor.

Macquarie University: Rowan Cook, Matthew Tharme, Chris Mitchell, Matthew Allen, Jack Rawe, Matthew Keast.

Division Five (Round 16): Blacktown Magic 20.22: 142 (Darren Edmondson 6, Jay Roughley 3, Brad Whale 3, Gregory Driscoll 2, Andrew Kent 2, Jamie Miller 2, Fabian McLeod, Mbimbi Mbimbi) d Sydney University 2.1: 13 (Jeremy Owens, Adam Lyons) at Blacktown International Sports Park No.2.

Best players

Blacktown Magic: Jamie Miller, Mbimbi Mbimbi, Jordan Rohr, Tim Baracz, Jamie Shepherd, Mike O’Grady.

Sydney University: Sean Howie, Ryan Marchant, Michael Abbey, Ben Cunnington, Oliver Neville, Adam Lyons.

Under 18 Division One (Round 18): North Shore Bombers 13.5: 83 (Angus Quail 5, James Fitzgerald 4, Angus MacRae 2, Tom Welch, Zachary Fyffe) d Sydney University 9.8: 62 (William Stratford 3, Matthew Vicic 3, Lachlan Maples 2, Orson Heidrich) at Gore Hill Oval.

Best players

North Shore Bombers: Will Taylor, Angus Quail, Marlon Marquez, Jack Campbell, Nick Foster, James Fitzgerald.

Sydney University: Lachlan Maples, Dominic Dahler, Matthew Vicic, Orson Heidrich, Jack Hiscox, William Stratford.

Sydney Women’s AFL – Round 13

Division One: Sydney University 22.7: 139 (Ashlee Morgan 6, Stephanie Walker 4, Alex Roberts 3, Lara Creber 2, Aoife McDonnell 2, Jennifer Lew, Stacie Lancaster, Amy Foo, Felice Tong, Emma Yuen) d Newtown Breakaways 4: 24 (Anna Ruut 2, Georgie Verkuylen, Verna Iles) at St Paul’s College Oval.

Best players:

Sydney University: Ashlee Morgan, Aoife McDonnell, Stephanie Walker, Jennifer Lew, Lara Creber, Rachael Stack

Newtown Breakaways: Anna Ruut, Tobi Noble, Alex Schroder, Verna Iles, Codie Briggs, Genevieve Zoeller.

 

 

Soccer 

Sydney Women’s Premier Division – Round 20

First Grade: Sydney University 1 drew with Parramatta FC 1 at Cromer Park.

Reserve Grade: ManlyUnited FC 1 d Sydney University 0.

Under 16: Manly United FC 3 d Sydney University 2.

Under 14: Sydney University 4 d Manly United FC 2.

Under 12: Sydney University 2 d Manly United FC 0.

 

NSW Men’s Premier League – Round 20

Premier Division: Sydney University 3 d Parramatta FC 1 at Hensley Athletic Field.

Under 20: Sydney University 1 drew with Parramatta FC 1.

Under 18: Sydney University 3 d Parramatta FC 1.

Under 16: Parramatta FC 5 d Sydney University 0.

Under 15: Sydney University 5 d Parramatta FC 1.

Under 14: Sydney University 3 d Parramatta FC 1.

Under 13: Sydney University 9 d Parramatta FC 0.

Under 12: Sydney University 4 d Parramatta FC 1.

 

Baseball

Sydney Winter Baseball League – Round 18

First Grade: Sydney University 12 d UNSW 2 at Sydney University No.2 Oval.

Second Grade: Sydney University 6 d UNSW 0.

Third Grade: Sydney University 8 d UNSW 0.

 

Rugby Union

Sydney Men’s Grade competition – Round 17

First Grade: Sydney University 95 (Tom English 4, Lachlan Mitchell 4, Tom Kingston 2, Greg Jedoulev 2,Trent Dyer, Hugo Dessens, Peter Betham tries; Byron Hodge 4 goals, Greg Jedoulev 3 goals, Nick Phipps 3 goals)d Gordon 7 at Sydney University No.1 Oval.

Second Grade: Sydney University 48 (Nathan Trist 3, Benn Melrose, Elliot Messara, Richard Draper, James Dargaville, Alex Rokobaro tries; Nathan Trist 4 goals)d Gordon 17.

Third Grade: Sydney University 82 (Tim Reid 2, Anthony Pohlen 2, Hugh Frazer 2, Scott Cameron, Michael Pollastri, Josh Ellice-Flint, Willie Du Plessis, Ben Murray, John Rudd, Ben Cannon, Dave Dillon tries; David Fong 2 goals, Dave Dillon 2 goals. Jack Macklin goal, Scott Cameron goal) d Gordon 0.

Fourth Grade: Sydney University 55 (David Pohlen 2, Cameron Mason 2, Andrew Hunter, Cameron Lawrence, Jack Marples, Ben Lenehan, Connor Foley tries; Cameron Mason 3 goals, Jack O’Connor 2 goals) d Gordon 0.

Colts

First Grade: Sydney University 56 (10 tries) d Gordon 0.

 

Sydney Women’s Grade competition – Round 13

First Grade: Sydney University 41 d Waverley 7 at St John’s Soccer Ground.

 

Hockey

Sydney Men’s competition – Round 20

Premier League: Moorebank 7 d Sydney University 4.

Sydney Cup: Moorebank 5 d Sydney University 1.

Sydney League 1 (Round 16): Sydney University 3d NWS 1.

Sydney League 2: NWS 2 d Sydney University 0.

Sydney League 3: Sydney University bye.

Sydney League 4: Bankstown 2 d Sydney University 1.

Sydney League 7: GNS 1 d Sydney University 0.

Sydney League 8: Manly 2 d Sydney University 1.

 

Sydney Women’s competition – Round 15

Metro 1: Esquires 3 d Sydney University 1 on the Olympic Pitch.

Metro 2: Sydney University 2 drew with Esquires 2.

Metro 3: Sydney University 2 d Western Districts 1.

Menu
X