Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Water Polo

National Water Polo League – Finals

Men: UNSW Wests Magpies d Sydney University Lions 9-6.

Women: Brisbane Barracudas d Sydney University Lions 7-all (4-1).

 

Rugby League

NSW Tertiary Cup competition – Round 4

First Grade: Sydney University 16 drew with Norwest-Nirumba 16.

Division 2: Norwest-Nirimba 24 d Sydney University 22.

  

Rugby Union

Sydney Premier Grade competition – Round 8

First Grade: Eastwood 34 (Todd Pearce, Mick Snowden, John Grant, Ben Shorter, Ben Batger tries; Ben Batger 3 goals, pen goal) d Sydney University 29 (David Hickey 2, Tom Carter, Mark O’Dare tries; Byron Hodge 3 goals, pen goal) at T.G. Milner Field on Saturday.

Second Grade: Eastwood 27 (Dave Piukala 2, Arthur Currie, Nick Batger tries; Blake Sutton 2 goals, pen goal) d Sydney University 21 (Jock Merriman 2, Matthew Narracott tries; Jock Merriman 3 goals).

Third Grade: Eastwood 30(Alex Del Moro 2, Jackson Bird, Nick O’Connor, Mick Tomone, Matt Matson tries) d Sydney University 6 (William Macklin 2 pen goals).

Fourth Grade: Eastwood 22 (Lachie Parker, Matt Matson, Sione Kupu tries; Taylor Matherson 2 goals, Jack Touris pen goal) d Sydney University 21 (Sione Talanoa, Malachy Mullin, Joshua King tries; Thomas Wilson goal, Chris O’Donnell 2 goals).

Colts

First Grade: Sydney University 45 (7 tries) d Eastwood 14.

Second Grade: Sydney University 45 (7 tries) d Eastwood 5.

Third Grade: Sydney University 39 (6 tries) d Eastwood 8.

 

Soccer

NSW Women’s Premier League Division 1– Round 5

First Grade: Sydney University SFC 2 (Melissa Caceres, Evelyn Chronis goals) d North West Sydney Women’s Koalas 0 at Wilson Park on Sunday.

Reserve Grade: North West Sydney Women’s Koalas 1 (Danielle Francis) d Sydney University SFC 0.

Under 17: North West Sydney Women’s Koalas 3 (Ehlana Hards 2, Emma Clarke goals) d Sydney University SFC 1 (Georgia Pollitt goal).

Under 15: Sydney University SFC 1 (Jessica Kisur goal) d North West Sydney Women’s Koalas 0.

Under 13: Sydney University SFC 1 (Charlie Rule) drew with North West Sydney Women’s Koalas 1 (Alice Clark).

 

NSW Men’s Premier League Division 2 (Round 8)

First Grade: Sydney University SFC 2 (Gyubeom Kim, Nathan Sampson goals) d Mounties Wanderers FC 1 (Nathan Attard goal) at Lambert Park on Saturday.

Under 20: Mounties Wanderers FC 4 (Matias Paz 3, Masudi Elongo goals) d Sydney University 0.

Under 18: Sydney University 2 (Blake Hewson, Bradley Perminov goals) drew with Mounties Wanderers FC 2 (Gabriel Contigiani, Alhaji Bangura goals).

Under 16: Mounties Wanderers FC 1 () d Sydney University 0.

Under 15: Sydney University SFC 1 (Mackenzie Dotson goal) drew with Mounties Wanderers FC 1.

Under 14: Mounties Wanderers FC 2 (Andre Thomas, Jayden Whittle goals) d Sydney University SFC 1 (Simon Dupond goal).

Under 13: Mounties Wanderers FC 1 d Sydney University SFC 0.

Under 12: Sydney University SFC 5 (Maksim Kasalovic, Edward Bickerstaff, Jayden Ayad, Oliver Antico, Oisin Casey goals) d Mounties Wanderers FC 0.

 

Australian Football

North East AFL – Round 5

Sydney University 14.12: 96 (Tim Barrett 3, Tom Ayton 2, Jacob Derickx 2, Mitchell Mahady 2, Mitchell Thompson 2, Sam Fong, Tim Barton, Tom Morrison) d Ainslie 12.14: 86 (Nick Salter 4, Dale Walker 2, Blake Renet, Nicholas Heyne, Liam Griffiths, Clinton Mathis, Aaron Wiles, Jordan Harper) at Blacktown International Sports Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Tom Ayton, Mitchell Thompson, Jed Turner, Kelvin Barnes, Tim Barton, Lewis Stevenson.

Ainslie: Nicholas Heyne, Nick Salter, Jordan Harper, Luke Gemmill, Sean Ellis, Cameron Bernasconi.

Sydney Men’s Premier competition – Round 5

Premier Division: Sydney University 17.16: 118 (Yarren Jaffer-Williams 4, Oliver Wetzlar 3, Thomas Elkington 3, Ben Hawtin 3, Daniel Frawley 2, Daniel Potts, Luke Vella) Western Suburbs Magpies 4.12: 36 (Taran Etto 2, Cameron Gordon, Paul Bevan) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Glenn Smith, Yarren Jaffer-Williams, Ben Hawtin, Allister Clarke, Callum Kennedy, Kyle Underwood.

Western Suburbs Magpies: Taran Etto, Joshua Robinson, Thomas Charles, Yannick Milligan-Saville, Seamus Pearson, Ryan Speed.

Division One: Sydney University 16.10: 106 (Daniel Risby 3, Christopher Browne 2, Christopher Clarebrough 2, Liam Huxtable 2, Daniel Miller, Jack Edwards, Michael Higgins, Thomas Byrnes, Harry Brown, Andrew Holmes, Andrew MacPherson) d Holroyd Parramatta Goannas 7.6: 48 (Benjamin Rogers 2, Hayden Landels 2, Andrew Grogan, Michael Lennox, Jacob Lillis).

Best players

Sydney University: Michael Higgins, Michael Carey, Andrew Holmes, Ryan Kennedy, Thomas Byrnes, Christopher Kendrick.

Holroyd Parramatta: Arin Rickett, Sunny Gill, Ryan Terrey, Trent Schmutter, Benjamin Rogers, Luke Mansour.

Division Three: Sydney University 13.10: 88 (Gabriel Robbie 5, Samuel Power 2, Trent Millsteed 2, John Gregory 2, Thomas King, William Wright) d Western Suburbs Magpies 7.7: 47 (Matthew Eurell 5, Max Margan, Rhys Evans) at Mahoney Park on Saturday.

Division Four: Sydney University 8.11: 59 (Michael Lloyd 2, Simon Ayling, David Soale, Chris Murr, Lachlan Godfrey, Gus Stephenson, Paul Oscar) d Randwick City Saints 6.10: 46 (Paul Higginson 2, Dion Burke 2, Todd Levings, Darren Carle).

Division Five: Sydney University 24.16: 160 (Cameron Farmer 5, Jared Boccanfuso 5, Luke Hayward 4, Hugh Greenwood 3, Ashley Haydon 2, Josh Heazlewood 2, Justin Hazelton, Michael Longworth, Luke Taylor) d Moorebank Magpies 4.6: 30 (Shaun Duggan 2, Brenton Wright).

Under 19: Manly Warringah Giants 10.9: 69 (Gregory Burke 3, Caid Upton, Glyn Archer, Hayden Banks, Jackson Williams, Christopher Pool, Jack Field, Clancy Lambe) d Sydney University 5.13: 43 (Daniel Black, Nicholas Bertino, Harry Harvey, William Stratford, Oscar Gibbins) at Sydney University NO.1 Oval.

Best players

Manly Warringah: Gregory Burke, David Cantwell, Dylan Devine, Jarvis Zochling, Hayden Banks, Caid Upton.

Sydney University: Jack Fitzgerald, Xavier Nelson, Maroun Sukkar, Daniel Black, Rowdy Friend, Luke Egan.

 

Sydney Women’s Premier competition – Round 4

Division One: Western Wolves 7.12: 54 (Kate Lawson 4, Alexandra Cook, Melissa Freckelton, Michaela Ekman) d Sydney University 4.3: 27 (Tess Noble 2, Stephanie Walker, Nicola Barr) at Sydney University No.1 Oval on Saturday.

Best players:

Western Wolves: Melissa Freckelton, Kate Lawson, Lael Kassem, Rhiannon Metcalfe, Michaela Ekman, Charlotte Latsombath.

Sydney University: Lara Creber, Clare Sullivan, Emma Yuen, Stephanie Walker, Amy Foo, Felice Tong.

 

Baseball

Sydney Winter League – Round 4

First Grade: Sydney University 7 d Cronulla 5 at Tonkin Park.

Second Grade: Sydney University 2 d Cronulla 1.

Third Grade: Sydney University 7 drew with Cronulla 7. 

Menu
X