Uncategorised

Scoreboard is a wrap-up of the efforts of Sydney University athletes and teams through the past week, compiled by Graham Croker. Stories on some of the performances also appear in the News section.

Soccer

NSW Women’s Premier League – Round 11

Premier Division: Northbridge FC 3 (Siahn Bozniac, Dominique Carruthers) dSydney University 2 (Olivia Kennedy, Erin Wilson) at Wilson Park.

Reserve Grade: Sydney University 4 d Northbridge 1.

Under 17: Sydney University 1 d Northbridge 0.

Under 15: Northbridge 2 d Sydney University 0.

Under 13: Sydney University 3 d Northbridge 1.

Men’s Premier League 2 – Round 11

Premier Division: Sydney University 2 (Gavin Forbes 2) drew with Fraser Park 2 (Paulo Oliveira, Hussein Akil) at the Crest Athletic Centre.

Under 20: Sydney University 5 d Fraser Park FC 2.

Under 18: Sydney University 3 d Fraser Park FC 0.

Under 16: Sydney University 3 d Fraser Park FC 0.

Under 15: Fraser Park FC 1 d Sydney University 0.

Under 14: Sydney University 0 drew with Fraser Park FC 0.

Under 13: Fraser Park FC 2 d Sydney University 1.

Under 12: Fraser Park FC 3 d Sydney University 2.

 

Rugby Union

Sydney Men’s Premier Grade competition – Round 10

First Grade: Sydney University 23 (James Dargaville, James Nonu Carling tries; Byron Hodge 2 goals, 3 pen goals) drew with Randwick 23 (Nathan Roye, Tristan Goodbody, Andrew Norton tries; Liam Windon 2 goals, 2 pen goals) at Sydney University No.1 Oval on Friday night.

Second Grade: Sydney University 21 d Randwick 6.

Third Grade: Randwick 19 dSydney University 17.

Fourth Grade: Sydney University 17 d Randwick 12.

Colts

First Grade: Sydney University 38 d Randwick 23.

Second Grade: Sydney University 47 d Randwick 12.

Third Grade: Sydney University 26 d Randwick 0.

 

Rugby League

NSW Tertiary Cup competition – Round 8

First Division: Sydney University 35 d Sydney Trains 22 at Middleton Park.

Second Division: Sydney Trains 26 d Sydney University 24.

 

Australian Football

North East Australian Football League – Round 10

Apsley AFC 18.10: 118 (Edward Sansbury 7, Cheynee Stiller 2, James Nelis 2, Adam Hughes 2, Michael Pettitt, Matthew Payne, Jed Turner, Clinton French, Austin Lucy) d Sydney University 7.2 44 (Thomas Elkington 3, James Howard 2, Erol Sertbas, Jackson Monk) at Drummoyne Oval.

Best players

Apsley:Edward Sansbury, Robert Copeland, Michael Hutchinson, Jed Turner, Cheynee Stiller, Austin Lucy.

Sydney University: Matthew O’Dwyer, Kelvin Barnes, Tim Barrett, Nicholas Bowen, Matthew Rawlinson, Gabriel Orr.

Sydney AFL – Round 9

Division 1: Pennant Hills Demons 12.12: 84 (Stephen Wray 4, James Dunn 2, Regan Pinker, Damian Dell’Aquila, Sam Zikman, Peter Barnes, Alex Goodall, Ted Widmer) d Sydney University 11.7: 73 (Jeffrey Melville 3, James Lewington 2, Oswald Osborne 2, Jesse Cox, Samuel Orton, Evan Smith, Dominic Vincent) at Henson Park.

Best players

Pennant Hills: Kieran Wright, Alex Goodall, Samuel Widmer, James Dunn, Matthew Thomas, Peter Barnes.

Sydney University: Joshua Smith Glenn Smith, Samuel Orton, Alex Dyson, Oswald Osborne, Lachlan Maples, Joshua Smith.

Division 2: Sydney University 17.19: 121 (Peter Casey 7, Andrew Holmes 4, Paul Ioakim 2, Ryan Nyberg 2, Ronan Geraghty, Daniel Miller) d Sydney Hills Eagles 4.3: 27 (Lachlan Fisher, Nick Murfitt, Jarred Patira, Tim Kear) at Henson Park.

Division 3: Randwick City Saints 16.19: 116 (Dimitri Garoufalis 6, Sean Harper-Wirth 4, Mitchell Rose 2, Kyle McDonagh, Michael Sadler, Nick Preston, Ashley McCaig) d Sydney University 6.7: 43 (William Sackville 2, Craig Boustred, Michael Baker, Gabriel Robbie, Jackson Wright-Smith) at Pioneer Park.

Division 4: UTS Bats 11.8: 74 (Andrew Widdicombe 4, Jonathan Bocking 4, Adrian Reynolds, Nicholas Allardice, Jefferson Joseph) d Sydney University 7.13: 55 (Luke Girgis 2, Jack Edwards 2, Gordon Willis, Simon Ayling, Chris Murr) at St Paul’s College Oval.

Division 5: UTS Bats 10.13: 73 (Andrew Cohen 3, Mark Winter 2, Phil Anderson 2, Timothy Maddocks 2, Lorenzo Nevin) d Sydney University 9.6: 60 (Luke Taylor 4, Jared Boccanfuso 4, Ben Trevor-Jones).

 

Sydney Winter Baseball League – Round 6

First Grade: Marrickville 8 d Sydney University 3.

Second Grade: Marrickville 3 d Sydney University 2.

Third Grade: Sydney University 10 d Marrickville 2.

 

Hockey

Sydney Men’s Premier League – Round 7

Premier League: UTS 6 d Sydney University40.

Sydney Cup: UNSW 3 d Sydney University 0.

Division 1: UTS 5 d Sydney University 4.

Division 2: UTS 5 d Sydney University 30.

Division 3: Bankstown 3 d Eastern Suburbs 1.

Division 4: Sydney University 2 d UTS 1.

Division 7: Sydney University 2 drew with Wests 2.

Menu
X