Attention Blue and Gold recipients,

  1. Home
  2. Uncategorised
  3. Attention Blue and Gold recipients,
Uncategorised

Congratulations on being awarded with a Sydney University Blue or Gold award last year. In order to celebrate your achievement and allow you to meet other new Blue and Gold Recipients, the Sydney Uni Blues Association invites you to attend a function at the National Athletics Championships at Homebush from 6pm-9pm on Saturday, April 6.

You will be able gather trackside near the finish of the 100m and cheer on the many Sydney Uni athletes who, barring injury, will be competing at the championships that night.

The highly successful club had 28 athletes win medals at the recent NSW Championships, including 11 gold, 11 silver and six bronze.

The Nationals will include watching the Open Men’s and Women’s 400m, the Open Men’s 800m, the Open Women’s 1500m and, to finish off the night, the Open Men’s and Women’s 100m finals on the track as well as  various Open Men’s and Women’s throws and jumps during the evening. 

For those Young Blues from 2018 who RSVP, entry for yourself and your partner will be free, with a complimentary drink on arrival. All other Blues and Golds are welcome and encouraged to attend, and can purchase tickets for $20 at the gate, or for a reduced price (TBA) on line. 

If you have any questions about the event or wish to RSVP, go to: 

[email protected]

We look forward to seeing you there,  

Katherine Rae,

On behalf of the Sydney Uni Blues Association

 

The program will include:

6:00pm: Pole Vault Open Women’s Final 

6:00pm: High Jump Open Men’s Final 

6:00pm: Discus Throw Open Men’s Final 

6:10pm: Triple Jump Open Women’s Final – Stevie Donougher, Alex Petersen

6:15pm: 400m Hurdles Open Men’s Semi-Finals – Ian Dewhurst, Matt Fisher

 6:32pm 100 metres (Wheelchair) Open Women’s Final

 6:38pm 100 metres (Wheelchair) Open Men’s Final 

6:44pm 100 metres (Ambulant) Open Men’s Final 

6:50pm 100 metres (Ambulant) Open Women’s Final 

6:56pm 100m Open Women’s Semi-Finals – Larissa Pasternatsky

7:08pm 100m Open Men’s Semi-Finals – Rohan Browning, Josh Clarke, Jin Su Jung

7:20pm 3000m Under 20 Women’s Final 

7:25pm Shot Put Open Women’s Final 

7:35pm 3000m Under 20 Men’s Final

 7:35pm Triple Jump Open Men’s Final

 7:40pm Javelin Throw Open Women’s Final – Katrina Blackett

 7:50pm 4x100m Relay Under 18 Men’s Final 

8:00pm 4x100m Relay Under 18 Women’s Final 

8:10pm 1500m Open Women’s Final 

8:18pm 400m Open Women’s Final – Annie Rubie, Jess Stafford, Rebecca Bennett

8:26pm 400m Open Men’s Final – Alex Beck

8:33pm 800m Open Men’s Final – Joshua Ralph

8:44pm 100m Open Women’s Final – Larissa Pasternatsky

8:53pm 100m Open Men’s Final – Rohan Browning, Josh Clarke, Jin Su Jung

Menu
X