Uncategorised

Gold Coast Suns inflicted a 15-point upset over Sydney University in their Round 13 North East AFL clash at Blacktown International Sports Park on Saturday.

The eighth-placed Suns took full advantage of a poor kicking performance from Sydney University to run up a 67-52 win and keep the Students on the fifth rung of the ladder.

Sydney University had 22 shots at goal but could only muster six majors, while the Suns potted 10 of their 17 shots, with Peter Wright leading the way with six goals.

UWS Giants maintained the competition lead on 40 points, on percentage from Aspley (40), with Northern Territory Thunder (32), Sydney Swans (28), Sydney University (24) and Redland (20) making up the top six.

Sydney University have the opportunity to move into the top four in the next two weeks when they take on the two bottom-of-the-table teams, starting with 11th placed Eastlake at Star Track (Manuka) Oval, Canberra on Saturday, July 11, followed by last-placed Brisbane Lions at Blacktown International Sports Park on Sunday, July 19.

Scoreboard

North East AFL – Round 13

Gold Coast Suns 10.7: 67 (Peter Wright 6, Lewis Herbert 2, Rory Thompson, Joshua Hall) d Sydney University 6.16: 52 (Aaron Day, Jack Campbell, Tom Young, Mitchell Thompson, Nicholas Winmar, Lewis Stevenson)at Blacktown International Sports Park on Saturday.

Best players

Gold Coast Suns: Matthew Rawlinson, William Sierakowski, Aaron Day, Lewis Stevenson, Tom Ayton, Tom Morrison.

Sydney University: Sebastian Tape, Peter Wright, Matthew Shaw, Greg Broughton, Joshua Glenn, Zac Smith.

 

Sydney Men’s Premier competition – Round 11

Premier Division: Sydney University 13.9: 87 (Christopher Browne 3, Mitchell Mahady 2, David Johnson 2, Allister Clarke, Nicholas Roberts, Callum Kennedy, Ben Hawtin, Montgomery Krochmal, Matthew Powys) d Western Suburbs Magpies 9.10: 64 (Thomas Charles 4, Paul Bevan 3, Jordan Etto, Joshua Zoppo) at Picken Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Matthew Krochmal, Allister Clarke, Alexander Hawtin, Sam Sleigh, Nicholas Roberts, Daniel Potts.

Western Suburbs Magpies: Taran Etto, Joshua Robinson, Joshua Zoppo, Thomas Charles, Ryan Speed, Paul Bevan.

Division One: Sydney University 9.5: 59 (James Lewington 3, Andrew Holmes 2, Patrick Coghlan, Liam Huxtable , Christopher Kendrick, Jim Beard) d Holroyd Parramatta Goannas 5.11: 41 (Benjamin Rogers 2, Brody Crane, Brenton Loudon, Trent Schmutter) at Gipps Rd Oval on Saturday.

Best players

Sydney University: Michael Higgins, Sam Ryan, Aaron Hawkins, Michael Baker, Tom Whitaker , Mitchell Thompson.

Holroyd Parramatta Goannas: Arin Rickett, Benjamin Rogers, Joshua Terrey, Jack Mara, Scott Maguire, Luke Mansour.

Division Three: Western Suburbs Magpies9.8: 62 (Matthew Eurell 5, Patrick Gannon , Matthew Cullen, Jacob Lewis, Brent Lear) d Sydney University 7.7: 49 (Lachlan Godfrey 2, Jeffrey Melville 2, Gordon Willis 2, Samuel Power).

Best players

Western Suburbs Magpies: Matthew Eurell, Paul English, Aidan Branthwaite, Jarryd Lear, Reece Lonnon, Michael Stokes.

Sydney University: Paul Younan, Luke Hayward, Alexander Harmer, Riordan Lee Joshua Cutrupi, Peter Lloyd.

Division Four: Holroyd Parramatta Goannas 21.10: 136 (Matthew Ophof 4, Grady Tapping 3, Grant Webb 3, Scott Nolan 3, Adam Byrne 2, Jake Aubert 2, Marcus Pasfield, Harrison Spiteri, Jalen Timms , Mark Hill) d Sydney University 4.5: 29 (Julian Crowley, Josh Heazlewood, Scott Walker) at Gipps Rd Oval on Saturday.

Best players

Holroyd Parramatta Goannas: Andrew Munns, Adam Byrne, Luke Pierce, Matthew Ophof, Scott Nolan, Connor Millis.

Sydney University: James Hunt, Tim Air, Josh Heazlewood, Scott Walker, Myles Turpin.

Division Five: Holroyd Parramatta Goannas19.17: 131 (Nathan Peters 6, Stephen Smith 5, Nicholas Tolley 3, Fernando Lobendahn 2, Andrew Gilmore 2, Jay Patel)d Sydney University 4.7: 31 (Jeremy Owens 3, Michael Conroy) at Gipps Rd Oval on Saturday.

Best players

Holroyd Parramatta Goannas: Stephen Smith, Alexander Koduah, Darcy Jenson, Matthew Smith, Mihir Wagle, Brett Rizzo.

Sydney University: Ewan Crispin, Alex McCormac, Byran Larkings, Tim Air, Ryman White, Jeremy Owens.

Under 19 Division One: St George Dragons 15.7: 97 (Andrew Pappas 5, Ryan Jones 3, Dylan Sanderson 3, Jack Hill, Matthew Griffiths, Riley Waters, Patrick Tegg) d Sydney University (Nik Dale 5, Nicholas Bertino, Xavier Nelson, William Burdon-Smith) at Olds Park on Saturday.

Best players

St George Dragons: Jack Hill, Daniel Tomlins, Andrew Pappas, Riley Waters, Ryan Jones, Liam Maze.

Sydney University: Nik Dale, Gareth Maples, Samuel Clark, Vincent Britton, Sean Stokoe, Xavier Nelson.

 

Sydney Women’s Premier competition – Round 10

Sydney University Bombers 8.10: 58 d Western Wolves 2.0: 12 at Picken Oval on Saturday.

Best players

Sydney University Bombers: Stephanie Walker, Nicola Barr, Lara Creber, Rachael Stack, Maebh O’Shaughnessy, Orlaith Spooner).

Western Wolves: Sian Furniss, Belinda Harrison, Bronwyn Turner, Emma Brown, Lindsay Fortner, Melissa Freckelton.

Menu
X