Uncategorised

Sydney University posted their fourth consecutive win, a 56-point result over Southport at Henson Park on Saturday, to keep in touch with the NEAFL competition leaders.

Jacob Derickx and Tim Barrett each kicked three goals and Jordan Law, Tom Young and Douglas Hadden bagged two apiece in the 17-goal performance.

Tom Young, Sam Fong, Kelvin Barnes, Derickx, Barrett and Matthew Rawlinson were strong performers for the University.

Having accounted for Ainslie, Northern Territory Thunder and Eastlake in the previous three weeks, Sydney University now sit in sixth place on the competition ladder, within a win of a the third and fourth-placed teams.

Aspley maintained the competition lead on 28 points after eight rounds, with UWS Giants (24), Sydney Swans (20), NT Thunder (20), Ainslie (16) and Sydney University (16) making up the top six.

Sydney University have a bye this weekend before meeting Ainslie in a vital match at Henson Park on June 13.

 

Scoreboard

North East AFL – Round 8

Sydney University 17.10: 112 (Jacob Derickx 3, Tim Barrett 3, Jordan Law 2, Tom Young 2, Douglas Hadden 2, Damien Bonney, Aaron Day, Mitchell Thompson, Matthew Rawlinson, Max Wilson) d Southport 7.12: 54 (Robert Clements 2, Jason Burge, Nicholas Burton, Benjamin Merrett, Jared Brennan, Tyler Cornish) at Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Tom Young, Sam Fong, Kelvin Barnes, Jacob Derickx, Tim Barrett, Matthew Rawlinson.

Southport: Jared Brennan, Dylan Troutman, Robert Clements, Wayde Mills.

 

Sydney Men’s Premier competition – Round 3 (Catch-up round)

Division One: Balmain Tigers 10.6: 66 (Aaron Cottrell 4, Wayde Blackburne 3, Roman Chowanetz, Reece Gillespie, Billy Lambert) Sydney University 5.3: 33 (Matthew Clarke 2, Sam Ryan, Andrew Holmes, Ben Coffey) at Henson Park on Saturday.

Best players

Balmain Tigers: Billy Lambert, Roman Chowanetz, James Webster, Wayde Blackburne, Nicholas Crossland, Hugh Priest.

Sydney University: Christopher Reichman, Sam Ryan, Christopher Kendrick, William Pearse, Liam Huxtable, Andrew Holmes.

 

Division Five: Sydney University 9.9: 63 (Robert Lay 3, Jack Giggins 2, Sammi Sciberras, Caleb St Ather, Bryan Larkings, Micael Fogarty) d Camden Cats 6.9: 45 (Gregory McGuiness 2, Hayden Bee, James Dixon, James Murray, Ben Wright) at Harrington Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Micael Fogarty, Bryan Larkings, Martin Ring, Robert Lay, Hugh Greenwood, Jack Giggins.

Camden Cats: Hayden Bee, Thomas Vella, Scott Laid, David Elliot, Jordan Lee, Jonathan Cotsios.

 

Under 19 Division One: North Shore Bombers 9.8: 62 (Angus Baker 4, Harrison Carr 3, Ethan Harvey, Jarrod Steinert) d Sydney University 5.7: 37 (William Stratford 4, Sebastian Fotea) at St Paul’s College Oval on Saturday.

Best players

North Shore Bombers: Angus Baker, Matthew Buskariol, Sudket Fraser-Krause, Ethan Harvey, Angus Quail, Michael Goode.

Sydney University: Samuel Clark, Luke Vella, William Stratford, Nicholas Bertino, William Gowers, Luke Egan.

 

Sydney Men’s Premier competition – Round 8

Division Three: Sydney University 16.17: 113 (Gabriel Robbie 10, Nicholas Lloyd 3, Trent Millsteed 2, Thomas King) d Penrith Rams 4.14: 38 (Mitchell Stevens 2, Patrick Pope, Jake Shelley ) at Henson Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Gabriel Robbie, Brendon Clendenning, Trent Millsteed, William Wright, Nicholas Lloyd, John Gregory.

Penrith Rams: Cade Triffitt, Patrick Pope, Reece Johnson, Martin Pope, Jeremy Rix, Jake Woodworth.

 

Division Four: Wollondilly Knights 12.17: 89 (Chad Fitzsimmons 3, Jay Hamilton 2, Andre Stamoulos 2, Rhys Hamilton, Tye Jackson, Ian Andrews, Chris Witteveen, Jason Haddock) d Sydney University 5.7: 37 (Cameron Farmer 2, Jordan Sanders, Chris Murr, Gus Stephenson) at Henson Park on Saturday.

Best players

Wollondilly Knights: Shaun Paget, Russell Andrews, Jason Haddock, Jay Hamilton, James Weston, Ian Andrews.

Sydney University: Gus Stephenson, Nicholas Marquez, Dwayne Dixon, Josh Heazlewood, Luke Hayward.

 

Under 19 Division One: East Coast Eagles 8.6: 54 (Jackson Lee 2, Isaac Heath, Joel Walsh, Alexander Van Vliet, Justin Mosquito, Cody Matthews, Angus Hay) drew with Sydney University 7.12: 54 (Nik Dale 3, Harry Harvey, Stuart Bull, William Stratford, Xavier Nelson) at Kanebridge Oval on Saturday.

Best players

East Coast Eagles: Isaac Heath, James Monks, Aidan Chapman, Joshua Rodman, Joel Walsh, Brendan Vielhauer.

Sydney University: Rowdy Friend, Sam Clark, Luke Egan, William Stratford, Daniel Black.

 

Sydney Women’s Premier competition – Round 3 (Catch-up round)

Division One: Sydney University Bombers 8.10: 58 (Stephanie Walker 2, Jennifer Lew, Megan Andresen, Olivia Warren, Pippy Rose Clegg, Lara Creber, Tammy Callaghan) d Wollongong Saints 0.1: 1 at North Dalton Park on Saturday.

Best players

Sydney University: Olivia Warren, Kyrsten Winkley, Lara Creber, Stephanie Walker, Emma Yuen, Jennifer Lew

Wollongong Saints: Catherine Stanton, Aleisha Chessell, Jennifer Stanton, Laura Russell, Kimberly Chan, Leanne Kidd.

Menu
X