Uncategorised

Sydney University can move into the top six on the NEAFL ladder when they take on Gold Coast Suns in a Round 15 clash at Blacktown International Sportspark on Saturday.

The sixth-placed Suns are just two points ahead of Sydney University on the ladder which is headed by undefeated Brisbane on 48 points, with Southport (36), Sydney Swans (32), Aspley (28) Giants (28) and Gold Coast (20) making up the top six.

Sydney University moved within striking distance on the top six with a rare draw against Canberra Demons at Phillip Oval, Woden, on Saturday.

Both sides kicked 15 goals and 13 behinds in the nail-biting 103-all draw, with Nicholas Foster landing four and Joshua Stern kicking three for Sydney University.

Meanwhile, Sydney University maintained outright second position on the Sydney Premier Division ladder with a 76-point win over East Coast Eagles at Kanebridge Oval on Saturday.

Timothy Cordner kicked four and Samuel Gilfedder bagged three of Sydney University’s 16 goals in the 113-37 result.

Sydney University can maintain their position when they host last-placed UTS at Sydney University Oval on Saturday.

The Students also hold down second place on the Reserve Grade, Division One and Division Two ladders, head the Under 19 Division One ladder and lie second on the Under 19 Division Two.

Sydney University also sit third on the Sydney Women’s Premier League and Division Two ladders after 12 rounds.

 

Scoreboard

NEAFL – Round 14

Canberra Demons 15.13: 103 (Andrew Swan 2, Lucas Meline 2, Riley Corbett 2, Mitchell Hardie 2, Kel Evans, Rhys Pollock, Jordan Harper, Harrison Carr, Jarrod Osborne, Thomas Faul, Sam Martyn) drew with Sydney University 15.13: 103 (Nicholas Foster 4, Joshua Stern 3, Tristan Davies 2, Harry Morrison, Montgomery Krochmal, Adam Gulden, Jack Hiscox, Thomas Banuelos, Jake Veale) at Phillip Oval, Woden, on Saturday.

Best players

Canberra Demons: Jarrod Osborne, Alex Smout, Mitchell Hardie, Andrew Swan, Jordan Harper, Connor Owen-Auburn.

Sydney University:  Bailey Stewart, Samuel Tagliabue, Nicholas Foster, Lewis Stevenson, Ned Reinhard.

 

Sydney Premier Division – Round 12

 

Premier Division: Sydney University 16.17: 113 ( Timothy Cordner 4, Samuel Gilfedder 3, Daniel Smith 2, Austin Lucy 2, William Stratford 2, Lewis McNamara, Damien Bonney, Christopher Akehurst) defeated East Coast Eagles 6.1: 37 (James Ford 3, Connor Stewart, Stewart Turner, Jamie Vlatko) at Kanebridge Oval, Kellyville, on Saturday.

Best players:

East Coast Eagles: Brandon Clark, Andrew Browning, Eugene Kruger, Cameron Wood, Aiden Lefevre, James Ford.

Sydney University:   Aaron Day, Damien Bonney, Samuel Gilfedder, Malcolm Picken, David Johnson, Jacob Swarts.

 

 

Reserve Grade: Sydney University 6.12: 48 (James Dunlop 2, Kyle Underwood, Jotaro Howard-Shibuya, Brendan Ford, Jack Pullinger) defeated East Coast Eagles 5.10: 40 (Jared Patira 2, Lucas O’Connor 2, Joshua Large) at Kanebridge Oval on Saturday.

Best players

East Coast Eagles: Daniel O’Connor, William Mitchell, Jon Vlatko, Joshua Large, Joshua Cutting, Samer Barsoum.

Sydney University: Ben Fitzpatrick, Nicholas Bowen, Luke Freemantle, James Mason, Kyle Underwood, Oliver Bourke.

 

 

Division One: Split Round – Sydney University versus Campbelltown Blues at Sydney University Oval on Saturday, 13 July.

 

Division Two: Sydney University 11.7: 73 (Andrew Kraefft 3, Jack Jensen 2, Jonathan Hooper 2, Chester Travers, Jonathan Weir, David Starkey, Andrew Holmes) defeated East Coast Eagles 8.5: 53 (Andrew Ellis 2, Nicolas Swan 2, Aron Reynolds, Tim Physick, Lochlan Fisher, Troy Jones) at Kanebridge Oval on Saturday.

Best players

East Coast Eagles: Nicolas Swan, Nicholas Ford, Troy Jones, Andrew Ellis, Jake Mindham, Tim Physick.

Sydney University: Calvin Goessler, Andrew Holmes, Chester Travers, Peter Lloyd, Brendan Borodyansky, Josh Gregory.

 

Division Three:  Sydney University versus Campbelltown Blues at Monarch Oval – washed out.

 

Under 19 Division One: Sydney University 14.14: 98 (Riley Holmes 3, Cooper Searle 3, Oscar Sachs 3, Jordan Hill 2, Thomas Linfield-Kent, Rory Bresnahan, Luke Gallen) defeated East Coast Eagles 4.3: 27 ( Harrison Bultitude 2, Nathan Adams, Kyle Spencer) at Kanebridge Oval on Saturday.

Best players

East Coast Eagles: Keegan Brady, Kyle Spencer, Dion Camilleri, Aiden Lefevre, Ethan Barlow, Samuel Crawford.

Sydney University: Angus McNamara, Matthew Dyster, Cooper Searle, Luke Gallen, Thomas Linfield-Kent, Billy Chudleigh.

 

Under 19 Division Two: Sydney University 14.14: 98 (Riley Holmes 3, Cooper Searle 3, Oscar Sachs 3, Jordan Hill 2, Thomas Linfield-Kent, Rory Bresnahan, Luke Gallen) defeated East Coast Eagles 4.3: 27 (Harrison Bultitude 2, Nathan Adams, Kyle Spencer) at Kanebridge Oval on Saturday.

Best players

East Coast Eagles: Keegan Brady, Kyle Spencer, Dion Camilleri, Aiden Lefevre, Ethan Barlow, Samuel Crawford.

Sydney University:  Angus McNamara, Matthew Dyster, Cooper Searle, Luke Gallen, Thomas Linfield-Kent, Billy Chudleigh.

 

Sydney Women’s Premier Division – Round 12

Premier Division: East Coast Eagles 8.10: 58 (Elizabeth Wilson 3, Delma Gisu 2, Madeleine Ferguson, Emily Goodsir, Shannon Smit) defeated Sydney University Bombers 0.1: 1 at Kanebridge Oval on Saturday.

Best players

East Coast Eagles:  Renee Tomkins, Emily Goodsir, Sarah Ford, Madeleine Ferguson, Caelah Stanley, Chloe Arndt.

Sydney University:  Kristen Hay, Andrea Roditis, Breanne Goschnick, Maryanne Harley, Eether Maling, Stephanie Gillon.

 

Division Two: Split Round – Sydney University versus North Shore Bombers at Sydney University Oval on Saturday, 13 July.

Menu
X