Uncategorised

Sydney University still has three teams alive in the finals of the Sydney Premier League Australian Football competition after some mixed results in the second week of the finals.

In Division Two, Sydney University will meet St George in the final, to be played at Gipps Road Oval from 3.15pm this Saturday, September 8.

The winner will meet UNSW-Eastern Suburbs, who booked a grand final berth with a win over Sydney University in last Saturday’s major semi-final. UNSW-Eastern Suburbs won 7.5: 47 to 5.5: 35.

In Division Five, Sydney University earned a grand final berth with a 12.10: 82 to 6.4: 40 win over Camden in their major semi-final. Their opponent will be the winner of the final between UTS and Camden.

Sydney University’s Premier Division Under 18s will contest the minor semi-final against St George on Sunday after the lost their qualifying final against Illawarra 13.14: 92 to 5.8: 38 at Henson Park. Sydney Hills Eagles will meet Illawarra at Blacktown ISP in the major semi-final.

Sydney University bowed out of the Division Three competition in Saturday’s qualifying final when Saints AFC accounted for them 11.16: 82 to 9.7: 61 at Gipps Road Oval.

Scoreboard

Sydney Women’s AFL – Grand Final

Balmain Dockers 7.9: 51 (Belinda Pride 5, Jackie Buckthought, Emma Davison) d Sydney University 2.1: 13 (Belinda Michalk, Mai Nguyen) at Henson Park.

Best players:

Balmain Dockers: Belinda Pride, Karla Spilarewicz, Katharyna Kobzan, Laura Holdsworth, Jackie Buckthought, Hayley Warren.

Sydney University: Mai Nguyen, Libby Sadler, Meredith Gray, Lara Creber, Una McKay, Beth Watts.

 

Sydney Men’s Premier League – Qualifying Finals

Division Two: UNSW-Eastern Suburbs 7.5: 47 (Samuel Laughlin 3, Casey Stephens, Stephen Ball, James Metcalfe, Ben Camilleri) d Sydney University 5.5: 35 (Lachlan Godfrey 2, Rohan MacPherson, William Dempsey, Gabriel Robbie) at Gipps Road Oval.

Best players

UNSW-Eastern Surburbs: Robert Crocket, Brad Humphry, James Metcalfe, Chris Peters, Samuel Laughlin, Andy Boehm.

Sydney University: James Cheah, Callum Kennedy, Jeffrey Melville, Scott Snodgrass, Matthew Turner, Lachlan Godfrey.

Other semi-final: St George 12.10: 82 d Nor-West 4.9: 33:

Final: Sydney University v St George at Gipps Road Oval, 3.15pm. Saturday, September 8.

Division Three: Saints AFC 11.16: 82 (Brett Somerville 4, Michael Dunlea 3, Nicholas Gozzi 2, Jayden Pendleton, Kane Draper) d Sydney University 9.7: 61 (Oliver Young 2, Riordan Lee 2, Paul Ioakim, Thomas Beadle, Paul Younan, Brendan Rankine, Mark Horsley) at Gipps Road Oval.

Best players

Saints AFC: Scott Feigan, Michael Garstin, Kane Draper, Niall Quinn, Michael Dunlea, Aiden Greet.

Sydney University: James Allworth, Paul Younan, Sebastian Dixon, James Delaney, Ewen Rankin, Adam Clark.

Other semi-final: Blacktown 8.7: 55 d UTS 6.11: 47.

Final: UTS v Saints AFC at Gipps Road Oval, 1.10pm, Saturday, September 8.

Division Five: Sydney University 12.10: 82 (Christopher Reid 5, Gorden Willis 4, Patrick Hunter 2, Chris Murr) d Camden 6.4: 40 (David Elliot 2, Julian Wymer, David Phillips, Anthony Glynn, Paul Love) at Gipps Road Oval.

Best players

Sydney University: Jarrad Carraso, Benjamin Hunter, Michael Hume, James Hunt, Nicholas Marquez, Dominic Moc-Saint Clare.

Camden: Wade Passfield, Ben Laid, James Gadd, Anthony. Glynn, Chris Glynn, Julian Wymer.

Other semi-final: UTS 18.11: 119 d Saints AFC 4.11: 35.

Final: Camden v UTS at Gipps Road Oval. 9am, Saturday, September 8.

Under 18 Elimination/Qualifying finals

Division One: Illawarra 13.14: 92 (Joel Sutherland 3, Joshua Roebuck 2, Elwyn Roberts 2, Joel Bottin-Noonan 2, Kuiam  Anu, James Lavender, Harry Dobson, Rhys Hamilton) d Sydney University 5.8: 38 (Jack Hiscox 2, Nathan Carter, Sam Lonergan-Stewart, Richard Hall) at Henson Park.

Best players

Illawarra: Benjamin Hoctor, Kuiam Anu, Joel Sutherland, Nathan Lomas, Shane Potter, Harry Dobson.

Sydney University: Jethro Braico, Calvin Goessler, Nathan Carter, Sam Lonergan-Stewart, Damian Smith, Jaydan Donato.

 

Other elimination/qualifying final: St George 12.11: 83 d Pennant Hills 4.9: 33.

Semi-finals: Sydney Hills Eagles v Illawarra at Blacktown ISP at 11am, Saturday, September 8.

Sydney University v St George at Blacktown ISP at 11am, Sunday, September 9.

 

Menu
X